You are viewing a single comment's thread from:

RE: O „własności intelektualnej” - tłumaczenie artykułu J.A. Tuckera i dalsze przemyślenia

in #polish7 years ago

Ciekawy wpis. Bardzo Ci dziękuje za linki, napewno zajrze i czekam na więcej. Dodatkowo mam pytanie: Jaki sposób będzie najlepszy dla gratyfikacji osób ktore coś odkryły/stworzyly/(poświęciły czas lub życie w imie odkrycia 'tego')?

Sort:  

Dzięki za miłe słowa! 🙂 Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Po pierwsze dużo zależy od konkretnej sytuacji - inna odpowiedź może być w przypadku, gdy dziełem życia jest obraz lub rzeźba (unikalne dzieło, w przypadku którego oryginał jest dużo więcej wart niż kopie), inna w przypadku utworów muzycznych, inna w przypadku leków, wynalazków itd.
Po drugie obecne uregulowania prawne zniechęcają do szukania sposobów finansowania idei, opartych o brak przymusu. Dlatego najlepszych rozwiązań możemy obecnie nie znać - wolnego społeczeństwa nie da się zaplanować. Można podać przykładowe rozwiązania, ale wolne społeczeństwo prawdopodobnie i tak by nas zaskoczyło.
Jeśli jednak miałbym spróbować odpowiedzieć na to pytanie (pamiętając o powyższych zastrzeżeniach), to myślę, że crowdfunding jest dobrym rozwiązaniem dla wielu dziedzin pracy twórczej. Sądzę, że w przypadku artystów (np. muzyków, pisarzy i filmowców, których dzieła dość łatwo kopiować) dobrze sprawdzałyby się również kolekcjonerskie limitowane edycje ich dzieł - przy których np. oryginalne opakowanie, autografy itp. byłyby pożądanymi elementami, których nie da się rozpowszechniać wraz z nieautoryzowaną, darmową cyfrową kopią.