W dobrym stylu jest przywitać się. Śpieszę więc uczynić to.

in #polish7 years ago (edited)

Zainteresowania: od matematyki, poprzez ekonomię, informatykę, ... , muzykę, historię, do teologii. 

Czym będę wypełniał steemitową przestrzeń? Tym czym akurat się zajmuję i siedzi mi w głowie. 

Myślę, że steemit to dobre miejsce, aby podzielić się swoimi zainteresowaniami i jednocześnie podjąć trud popularyzacji tychże zainteresowań. Nawiązując do powyżej wymienionych pasji - myślę, że steemit to dobre miejsce na przeprowadzenie swoistej krucjaty w obronie Królowej Nauk (swoją drogą cieszę się, że w świecie nauk panuje monarchia). Matematyka nie jest taka zła jak ją malują. Nie mniej jednak, czarne legendy, które okrywają jej rządy są faktem i dość często się z nimi spotykam. Uczniowie uczą się w szkole nienawiści do matematyki, z tych uczniów wyrastają nauczyciele, którzy nie potrafią przekazać wiedzy i zaciekawić tą dziedziną nauki. Koło się zamyka i mamy kolejne pokolenia piętrzącej się nienawiści do Królowej Nauk. Istnieją jednak wyjątki. Osobiście trafiłem na świetnych nauczycieli.

Matematyka zapewnia nam warsztat do tworzenia. Tworzenia wszystkiego co nam przyjdzie do głowy. Absolutnie wszystkiego. Nie ważne, czy jest to czymś abstrakcyjnym, czy ma realne odbicie w rzeczywistości.

Matematyka tworzy przysłowiowy młotek i gwoździe. Czasami tworzy je nie zastanawiając się nad ich przeznaczeniem. Nie interesuje ją do czego mogłyby służyć w praktyce. I tu pojawia się fizyk, chemik, ekonomista, inżynier etc. Bierze młotek, aby przygwoździć swoją myśl w dorobku ludzkości. Nadaje to wtedy matematyce piękna i polotu. Poddani współpracują z Królową. Królowa się cieszy. Królestwo się rozwija.

W kręgu moich zainteresowań przewijają się różne tematy. Obecnie pracuję nad rozwiązaniem równania różniczkowego cząstkowego IV-go rzędu, 1-go stopnia. Preludium do wstępu rozwiązania tego problemu widnieje na tablicy widocznej na zdjęciu. 

To równanie biharmoniczne. Jest związane z analizą drgań własnych struktur dwuwymiarowych. Oczywiście można byłoby rozwiązać to zadanie bardzo niskim nakładem sił korzystając z metod numerycznych, np. metody elementów skończonych, metody elementów brzegowych etc. Jednakże każda metoda numeryczna jest z zasady niedokładna. Przyjmuję się uproszczenia - niekiedy bardzo daleko idące - w celu symplifikacji zagadnienia i zmniejszenia złożoności obliczeniowej zadania. Zagadnienie, które rozwiązuje nie ma rozwiązania analitycznego w sensie ścisłym, jednakże metoda superpozycji (dość ogólna, stosowana w różnych dziedzinach techniki - znalazła także swoje poletko w analizie drgań) pozwala na analityczne rozwiązanie tego zadania. Metoda ta ma ogromną przewagę nad innymi właśnie dzięki temu, że jest to metoda dająca rozwiązanie ścisłe. 

Jej idea jest bardzo prosta: polega na rozwiązaniu zadania bardziej skomplikowanego (które często nie ma rozwiązania lub jest bardzo trudne) korzystając z elementarnych rozwiązań prostszych (które mają zdefiniowane rozwiązania).

Królestwo Królowej nauk jest arcyciekawe. Jego historia tym bardziej. Postaram się przybliżyć społeczności steemitian tę dziedzinę nauki w formie prostej i zjadliwej. 

Cześć!


Sort:  

Welcome to steemit. I hope you like it here and keep posting. :)

Thanks! I'm going to publishing some posts about maths

Witam naukowca! Powodzenia na Steemit :)

Witam serdecznie! :)

Dla mnie to co masz na tablicy to czarna magia. Zgadaj się z @krzysio z Illinois State University ;)

Żadna czarna magia! :D To szkic rozwiązania po rozwinięciu w szeregi Fouriera

PS. Dzięki za info

Witamy kolejnego Polaka na Steemit!

Życzymy udanego korzystania z tej platformy i tylko kilka takich informacji na początek, które warto wziąć pod uwagę:

  • jeżeli interesują cię dokładniejsze informacje o Steemicie to polecam śledzić @steemit-polska, gdzie pojawiają się tłumaczenie oficjalnych tekstów ze @steemitblog,
  • polski kanał chatu jest dostępny na https://steemit.chat/channel/polish i wymaga osobnej rejestracji,
  • co nieco o Markdown, w którym prosto tworzy się nowe posty,
  • tag polish używamy do postów z polską treścią, jeżeli chcesz pisać w innych językach to prosimy nie wpisywanie do tego polish (dla postów z przedstawieniem robimy wyjątki),
  • najważniejsze: na Steemit tworzymy nowe treści, nie kopiujemy z innych stron.

Dzień dobry! Dziękować za rady :)

Czołem kryptojanuszu @kryptojanusz! :)

Welcome to Steem. Do read A thumb rule for steemit minnows - 50:100:200:25 for starter tips.
Please bookmark Steem BluePaper and Steem Whitepaper and don't miss reading when you have time.
All the Best!!!

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.16
JST 0.032
BTC 59643.43
ETH 2606.19
USDT 1.00
SBD 2.45