MASŁO CZY MARGARYNA ? #6

in #polish4 years ago (edited)

Witam 😉

Chciałabym dzisiaj poruszyć bardzo trudny temat. Śniadania, boxy, kanapeczki, kolacje... Co wybrać, masło czy margarynę ? Spór pomiędzy tymi dwoma produktami twa od ok 1927 r.

Naukowcy badają.. Śledzą wyniki.. Jak na nasze zdrowie wpływa każdy z tych produktów. Efekt końcowy ? ZDANIA SĄ PODZIELONE.

29341197_1544494612267052_1416479618_n.jpg

Kończąc Technikum Gastronomiczne miałam świadomość tego, jak i z czego powstaje masło czy margaryna.
Dlaczego chcę o tym napisać ? Jakieś 2 tygodnie temu, mój znajomy widząc, że moja kanapka posmarowana jest margaryną, od razu powiedział mi " Wiki, nie jedz margaryny". Z racji tego, że darzę Pana W. szacunkiem, odstawiłam margarynę i zaczęłam czytać - Przypominać sobie wiedzę z wcześniejszych, szkolnych lat.

Dodam tylko, że biorę pod uwagę sposób spożycia - Smarowanie kanapek. Żadne smażenie, rozpuszczanie do mas etc.

Chciałabym przedstawić tutaj:
-Wartości odżywcze
-Sposób pozyskiwania
-Które i jak wpływa na człowieka

WARTOŚĆ ODŻYWCZA

29633177_1544536468929533_1976911982_o.jpg

29405105_1544536465596200_1780409954_o.jpg

W przypadku margaryny określenie wartości odżywczej nie jest takie proste. Wszystko zależy od producenta, rodzaju, smaku, zastosowanych dodatków etc. Na rynku możemy spotkać margaryny zawierające do 700 kcal.

JEŚĆ MASŁO CZY MARGARYNĘ ?

Zdania na ten temat są podzielone. Wszystko zależy od naszego organizmu, od naszych potrzeb fizjologicznych.
Dieta powinna polegać na urozmaicaniu. Dlatego osoby zdrowe powinny sięgać po te obydwa produkty.

SPOSÓB POZYSKIWANIA

29514018_1544540132262500_1748299751_o.jpg

Masło to tłuszcz zwierzęcy. Produkowany ze śmietany z mleka krowiego. Śmietanę otrzymujemy na wskutek odwirowania mleka. Masło zawiera minimum 80 % tłuszczu.

29546898_1544550375594809_1864118242_n.jpg

Masło to emulsja typu WODA W OLEJU

29514278_1544552978927882_1826273866_o.jpg

CO ZAWIERA MASŁO ?

-Nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe
-Fosfolipidy- wśród nich cholinę
-Witaminy A, D, E, K
-kwas foliowy
-beta-karoten
-cynk
-chrom
-selen
-jod
-magnez
-potas
-wapń
-fosfor
-lecytynę
-kwasy omega 3
-cholesterol
-może zawierać barwniki - annato (E160b) lub karotenoidy (beta-karoten E160a )

MASŁO A WŁAŚCIWOŚCI

-posiada właściwości antynowotworowe
-pozytywnie wpływa na pracę serca
-pomoc w redukcji tłuszczowej masy ciała
-wzmacnia układ odpornościowy
-zapobiega powstawaniu choroby zwyrodnieniowej stawów
-wpływa pozytywnie na pracę serca
-posiada wpływ na zdrowie kory nadnerczy i tarczycy
-można je spożywać w przypadku problemów z układem pokarmowym

KTO POWINIEN SIĘGAĆ PO MASŁO ?

-Dzieci. Powinniśmy wdrażać masło w diecie małych dzieci ( do 3-5 lat )
-Kobiety ciężarne oraz karmiące
-Osoby starsze. U osób starszych zauważa się mniejsze wydzielanie soków trawiennych, a w nich znacznie mniejszą ilość enzymów trawiennych. Masło jest tłuszczem łatwostrawnym.
-Osoby u których występuje problem z wchłanianiem się tłuszczów, spowodowane występowaniem tzw Zespołu Jelita Krótkiego.
-Osoby z niewydolnością trzustki
-Osoby z cholestazą. Cholestaza to inaczej zastój żółci. Sytuacja, kiedy mamy do czynienia z zablokowanym przepływem żółci. Jak wiemy, żółć jest konieczna do trawienia pokarmów. W tym tłuszczów.
-Osoby chore z nowotworami, zmianami zapalnymi jelit po naświetlaniach (Radioterapia)
-Osoby z problemami układu pokarmowego.

KTO POWINIEN UNIKAĆ MASŁA ?

-Osoby zmagające się z chorobami układu krążenia, tj. np. Miażdżyca, Wysoki poziom cholesterolu, osoby po zawałach serca.

29404536_1544555488927631_940380982_o.jpg

Margaryna to emulsja typu OLEJ W WODZIE.

29514092_1544743535575493_1705558639_o.jpg

W fazie wodnej występuje:

-Woda
-Dodatkowe składniki mleczne, np mleko czy jogurt
-Aromaty
-Kwasek cytrynowy
-Cukier
-Niektóre margaryny, ALE NIE WSZYSTKIE, mogą zawierać substancje konserwujące.
-Stabilizatory

W fazie tłuszczowej:

-Ciekłe oleje roślinne, np. olej słonecznikowy czy olej rzepakowy
-Stały tłuszcz, np. olej kokosowy, olej palmowy
-Witaminy ( A,D)
-Sól
-Aromaty pochodzenia mlecznego
-Barwniki
Dodatkowo :
-roślinne estry sterolu, które mają za zadanie obniżyć poziom cholesterolu we krwi
-olejek z mikroalg morskich

29405231_1544772018905978_1673947755_o.jpg

Dziękuję za przeczytanie 😊

29340863_1544949695554877_671047023_n.jpg

Do usłyszenia 😊

Źródła zdjęć:
Zdjęcie masła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mas%C5%82o
Zdjęcie margaryny: https://pl.wikipedia.org/wiki/Margaryna
Pozostałe rysunki, zdjęcia, ryciny etc; Prywatne

Sort:  

Nawet nie będę się rozwodzić, ale margaryna to największy syf jaki istnieje jeśli chodzi o tłuszcze, powodująca dokładną odwrotność zalet, które wymieniłaś, nie wiem na jakiej podstawie wzięłaś te zalety margaryny?

Obecnie jesteśmy na poziomie badań takim, że wręcz USA zdecydowały o zakazie produkcji tego gówna https://www.tvp.info/20492318/koniec-z-margaryna-w-usa-wladze-zakazuja-stosowania-utwardzonych-olejow-roslinnych

Niestetu muszę dać flagę bo jest to kwestioa zdrowotna i moim zdaniem producentów tłuszczów utwardzonych roślinnych powinno się wsadzać do więzenia

Z chęcią zdejmę flagę z posta jak usuniesz kłamliwe dane o zaletach margaryny, bo te nie istnieją

Margaryna ma pewną magiczną zaletę... genialnie potrafi imitować kostkę masła zwłaszcza gdy jest ustawiona pomiędzy kostkami masła właśnie. Ludzie zamiast przyjrzeć się etykiecie przyglądają się cenie :D

nie sądzisz, że flaga to trochę za ostro? ja też wiem, że margaryna szkodzi, bo takie są najnowsze badania, ale na stronach polskich towarzystw naukowych dalej widnieją info o jej rekomendowniu pacjentom. Jesteśmy jako kraj tochę zacofani i gdyby się dało dać flagę tym "u góry", które takie zalecenia wydają, to też bym to z chęcią zrobiła. Jednak @robaczekwikaaa zrobiła jakiś research i nic dzinego, że uwzględniła w nim (świadomie lub nie) zdanie towarzystw naukowych.

Nie będę bezczynnie patrzeć na propagowanie zalet margaryny, zalety znikną, zniknie flaga. To, że żyjemy w patologicznym państwie nie zwalnia z myślenia, wystarczy poczytać o tym jak inne państwa reagują na margarynę.

Wiem, że ostro ale ten temat mnie wyjątkowo denerwuje :(

no w sumie mnie też wkurza strasznie, nawet kiedyś na początku studiów zrobiłam ostentacyjną akcję "wyjścia z wykładu" jak wykładowczyni zaczęła polecać margarynę w chorobach serca, ale potem się okazało, że w Polsce wszędzie są takie zalecenia i nauczyłam się nie reagować palpitacją serca i ostrą dyskusją z prowadzącymi na każdą wzmiankę o tym.

Skąd wzięłam te informacje ? Uwierzyłam osobom, które mnie uczyły. Czytając na ten temat, również znalazłam takie informacje.
Źle przekazywane informacje podczas edukacji ? Być może.
Margaryna ma zupełnie inny skład i sposób pozyskiwania niż masło. Jeśli to jest taki problem, usunę to zdanie.
Dziękuję za cenną uwagę, każdą biorę do siebie.

Poczytaj, naprawdę warto :) Mnie też tak teoretycznie uczono, ale nie zawsze uczelnia opiera się o najświeższe informacje. Szczególnie w dziedzinie żywienia. To nserio nie jest prawda z tymi dobrymi właściwościami margaryny. Nawet "na chłopski rozum" (chociaż nienawidzę takiej argumentacji zazwyczaj) - utwardzony sztucznie tłuszcz roślinny, który naturalnie jest płynny, na dodatek w konfiguracji trans, nie może być zdrowy (i nie jest). Do naszego kraju dojdą może świeże informacje tak za 5-10 lat. Warto wiedzieć coś już wcześniej.

Nie chcę Cię flagować naprawdę, rozejrzyj się w aktualnej sytuacji na świecie dotyczącej tłuszczów utwardzonych, a zobaczysz jak nasze państwo jest zacofane w tej kwestii i nie można mu ufać.

Chce Pan, nie chce... Zrobił to Pan. Nie wnikam w to. Każdy ma do tego prawo. Napisałam na podstawie tego, czego mnie nauczono. Skoro tak mnie uczyli, pasuje im wierzyć. Inaczej, jaki sens ma chodzenie do szkoły oraz posada taka jak nauczyciel/ wykładowca.

Przyjęłam do wiadomości, poczytam sobie i jeszcze bardziej pogłębię swoją wiedzę.

Żyjemy w Polsce. Nie w USA. Doda tylko, że nie napisałam nigdzie, nigdzie nie zmusiłam nikogo do zakupu margaryny. Każdy ma wybór. Jeśli ktoś nie może spożywać masła, mógłby jeść margarynę .. już lepiej nich je suchy chleb :)

Pozdrawiam.

Polecam jednego z bardziej inteligentnych i oczytanych w kwestii zdrowotnych youtuberow, jeśli dobrze pamiętam jest patologiem:

zdjąłem flagę i daję upvote na zachęte byś podzieliła się po researchu nowymi informacjami :)

Od teraz masło i margaryna będzie mi się śnić po nocach .. Raczej tylko margaryna :) Poczytam jeszcze.
Dziękuję.

chociaż w sumie jestem rozdarta, z drugiej strony faktycznie powinniśmy starać się pilnować, żeby były tu najświeższe doniesiena ze swiata nauki (a nie powielanie mitów), a te są przeciw margarynie... hmm... może jednak sama powinnam zaflagować...? damn

Na pewno powinnaś o tym napisać artykuł :) bo dla mnie kwestia cholesterolu i jak byliśmy wprowadzani w błąd przez lata jest fascynująca.

Proszę śmiało :)
Jeśli uważasz, że powinnam dostać flagę .. Poproszę . Przekażę ją mentalnie moim wykładowcom :)
Najświeższe doniesienia nadal są różne. Ile badań, tyle opinii na ten temat. Każdy z nas jest inny i każdy inaczej reaguje.

Dlaczego więc w Danii nie można kupić produktów na bazie margaryny od wielu lat? Dlaczego zakaz wprowadza się w USA, niedawno w Norwegii itd. Dlaczego, w krajach gdzie nie istnieje margaryna jest mniej chorób serca? :) Dlaczego wegetarianie chorują na miażdzycę? (brak mięsa, dużo tłuszczu roślinnego z kwasem linolowym powodującym stany zapalne -> miażdzycę)

Ja do Ciebie nie mam kompletnie nic, bo wiem, że nie wynika to z Twojej jakiejś zatwardziałości umysłowej tylko właśnie z błędów merytorycznych na uczelniach. Jak gdzieś wyżej pisałam: mnie też tego o margarynie uczono, dlatego po części rozumiem skąd czerpałaś dane. Jednak stety lub niestety - większość danych w naszym pięknym kraju trzeba weryfikować na własną rękę, bo jesteśmy zawsze jakieś 10 lat do tyłu z zaleceniami zdrowotnymi.

Tak, to sprawa dość kontrowersyjna. Generalnie towarzystwa naukowe dalej polecają margarynę przy większości schorzeń, które wymieniłaś, jednak naukowcy maja na ten temat podzielone zdanie. Margaryna została spopularyzowana jako alternatywa dla masła, kiedy wprowadzono nagonkę na cholesterol. Kazano wszystkim unikać produktów go zawierających za wszelką cenę. Teraz wiemy już, że z tym cholesterolem nie jest do końca tak jak sądzono i autorytety wycofują się z rekomendacji ograniczenia spożywania cholesterolu. W trakcie produkcji margaryny powstają pewne ilości szkodliwych kwasów tłuszczowych trans (chociaż dzięki dopracowywaniu procesu technologicznego coraz mniej). Mimo że w teorii faktycznie i masło i margaryna mogą być dla zdrowych osób ok, to ja osobiście nigdy nie umieściłam jeszcze margaryny w żadnym jadłospisie żadnego mojego pacjenta. I raczej nie zamierzam tego zmieniać ;) Rozpiszę się jeszcze w dedykowanym artykule "dlaczego" tak sądzę. Dorzucam absolutnie nie naukową, nie potwierdzającą niczego, jednak działającą na wyobraźnię grafikę
margaryna.jpg Źródło

Lubię kupować "nowe produkty" ponieważ bardzo często nowe początkowo ma wyższą jakość niż ma mieć potem docelowo :P Idę dziś do swojego małego sklepiku patrze a tam nowe masło. Łapy capu i już mam wkładać do koszyka. Coś mnie tknęło sprawdź zawartość tłuszczy. Klasycznie jest 82% a zdarzają się takie które mają 83% i te mi bardziej smakują. Patrze a tam zawartość masła 1%. Zdjęcie poniżej ukazuje jak ładnie wkomponowali z lewej masło z prawej mało kto by pomyślał żeby w środek takie coś wpakować :P

20180326_093122.jpg

Świetny artykuł, jestem wielkim fanem! :)

Sądzę, że w kwestii masło vs margaryna pominęłaś jednak jeden, dość istotny szczegół, dla mnie rzecz zdecydowanie najważniejszą - smak!

W czasie, gdy masło pozostaje dla mnie cudownym darem z niebios, margaryna jest cóż... Smutnym obowiązkiem, gdy nie pozostaje już nic innego w lodówce, a chcę posmarować czymś chleb...

I pomyśleć, że wciąż twierdzi się, iż w dzieci w Afryce mają ciężkie życie :/

Wpadaj koniecznie na nasz CHAT w wolnej chwili, co by się lepiej wdrożyć w społeczność, nas poznać. Chętnie bym się podzielił z tobą paroma spostrzeżeniami odnośnie twoich postów, tym bardziej miło by było nawiązać jakiś kontakt ;)

No tak.... ! Przepraszam :)
Pod względem smaku, masło zdecydowanie wygrywa. Tłuszcz to nośnik smaku, w maśle jest co znacznie więcej niż w margarynie.

Margaryna to tak jak mówisz, wyjście awaryjne, kiedy nie ma nic w lodówce :) Student ... wiem co mówię :D

W wolnej chwili na pewno zajrzę ! :)

Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam ! :)

Coin Marketplace

STEEM 0.39
TRX 0.07
JST 0.051
BTC 42655.56
ETH 3190.37
USDT 1.00
SBD 4.74