Posłanka pyta NBP i KNF : "Czy poczynicie Państwo starania zmierzające do objęcia „depozytów” kryptowalutowych Bankowym Funduszem Gwarancyjnym dla zmniejszenia ryzyka, przed którym Państwo ostrzegacie?"

in polish •  2 years ago

Nie za bardzo śledzę scenę polityczną w PL, owszem zirytował mnie ostatni news o KNFie i NBPie - nawet bardzo, bo próby skierowania do nich informacji o scamach jak OneCoin albo DasCoin (tak to scam - jak ktos twierdzi inaczej won) - jakoś nic nie wskórały.

Ale zaskoczyła mnie posłanka Nykiel zadając konkretne pytania:

  1. Dlaczego w Państwa raporcie nie rozróżniono kryptowalut od ewidentnych piramid finansowych, o których informowały media tematyczne, ściganych już w niektórych krajach, które nie mają nic wspólnego (z wyjątkiem nazwy) z walutami cyfrowymi opartymi na technologii blockchain? Zapytania i interpelacje w tej sprawie do polskich instytucji wystosowywali już parlamentarzyści oraz Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. W grę natomiast może wchodzić całkowita utrata środków szacowanych przez ekspertów na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych – dużo wyższa niż w przypadku kryptowalut.
  2. Co NBP i KNF robią, by zapobiec wystąpieniu kolejnych potencjalnych piramid finansowych takich jak Amber Gold? Czy ograniczają się do ostrzeżeń, czy też może podejmują jakiekolwiek realne działania?
  3. Jakie wnioski KNF i NBP wyciągnęły po aferze Amber Gold? Czy dokonano w tych instytucjach jakichkolwiek, realnych zmian?
  4. Jak Państwa komunikat ma się do strategii wicepremiera Morawieckiego, który zapowiedział przestawienie polskiej gospodarki na bardziej innowacyjne tory? Czy NBP i KNF będą przeciwne rozwojowi technologii informatycznych w zakresie finansów (tzw. FinTech)?
  5. Jak należy traktować Państwa postawę względem działalności „Strumienia Blockchain / DLT i Waluty Cyfrowe” działającego przy Ministerstwie Cyfryzacji oraz do zamiarów stworzenia w Polsce „doliny krypto/blockchainowej”? Będziecie Państwo blokowali czy wspierali te działania?
  6. Czy poczynicie Państwo starania zmierzające do objęcia „depozytów” kryptowalutowych Bankowym Funduszem Gwarancyjnym dla zmniejszenia ryzyka, przed którym Państwo ostrzegacie? Ponadto, czy przyjmowanie depozytów w formie kryptowalut przez banki będzie objęte gwarancjami BFG?
  7. Czy NBP i KNF podejmą lub poprą działania na rzecz objęcia „walut” wirtualnych zakresem ustawy o usługach płatniczych oraz o obrocie instrumentami finansowania?”

No po prostu wreszcie ktoś zapytał - ciekawe czy otrzyma odpowiedz od wielkiego nam panującego NBPu i KNFu

Źródło: http://www.bitcoinpolska.pl/2017/07/12/interpelacja-dotyczaca-kryptowalut-po-ostrzezeniach-nbp/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

He, he, te ostrzeżenia NBPu i KNFu są czymś takim, jak ostrzeżenia syndykatów paliwowych przed autami elektrycznymi.

Jest coś takiego jak nieoczekiwane skutki uboczne decyzji na wysokim szczeblu. I tu jakieś nadregulacje państwowe, hamujące wymienialność walut, mogą paradoksalnie poprawić wielkości obrotów towarowych wewnątrz kryptowalut. A jeszcze powstaną narzędzia do łatwego/równoległego użycia różnych kryptowalut.

·

Ten świstek już utrudnia życie.

·
·
·
·
·

Panie to je Szwajcaria a nie Polandia ;)

dobry artykul, bede Cie sledzic, prosze kliknij follow u mnie tez!

Proszę i to jeszcze z posłanka z PO. Czekam na rozwój sytuacji.

Ok, interpelacja ciekawa i sam jestem ciekaw co NBP odpowie, ale pytanie numer 6 wskazuje na to, że Pani Posłanka nie ma zielonego pojęcia jak działa system gwarantowania depozytów.

·

Tak samo jak panowie z KNFu i NBPu nie wiedza czym jest kryptowaluta ;)

·
·

Oj żebyś się nie zdziwił - wbrew pozorom tam pracuje sporo bardzo kompetentnych ludzi.

Sam komunikat z KNF/NBP to był na zasadzie - nie rozumiemy więc ostrzegamy. Co do zapytań posłanki to bardzo rzeczowe i jestem ciekaw odpowiedzi.

·

Może nie tyle "nie rozumiemy" ile "można na tym popłynąć, a żeby potem nikt nie miał do nas pretensji, że nic nie zrobiliśmy to ostrzegamy".