Wycieczka z historią w tle - Blizna.

in polish •  last month 

Dziś chciałbym Wam opowiedzieć o miejscowości o nazwie Blizna.

W wiosce Blizna znajduje się Park Historyczny – muzeum rakiety V2.1.jpgNa początek - rys historyczny wydarzeń związanych z tym miejscem.

Blizna jest to wioska umiejscowiona w trójkącie między Dębicą, Rzeszowem i i Mielcem, w województwie Podkarpackim. Wioska ta leży w środku lasu, daleko od sąsiednich miejscowości. I właśnie to umiejscowienie miało strategiczne znaczenie w czasie drugiej Wojny Światowej.

1a.jpgNiemcy od początku wojny pracowali nad bronią, którą mogliby mordować ludzi na masową skalę. Jedną z takich broni były rakiety z ładunkami wybuchowymi o potężnej mocy.
Chyba każdy słyszał nazwy V1 i V2.

Niemcy posiadali swój rakietowy poligon doświadczalny na wyspie Uznam w Niemczech. W Sierpniu 1943 roku alianci zbombardowałi ten poligon, więc dowództwo sił zbrojnych III Rzeszy zdecydowało o przeniesieniu poligonu poza zasięg alianckiego lotnictwa.

3.jpgWybór padł na wioskę Blizna, ze względu na ustronną lokalizację tego miejsca.

Wieś została wysiedlona. W krótkim czasie położono nową betonową drogę, pociągnięto prąd, postawiono nowe budynki, a Bliznę z sąsiednimi miejscowościami połączono kolejką wąskotorową. Wybudowano schrony, magazyny, wyrzutnie rakiet, które zostały dobrze zamaskowane. Postawiono również imitacje zabudowań wiejskich z dykty, by zmylić przelatujące samoloty szpiegowskie aliantów.

Od Sierpnia 1943 roku do Sierpnia 1944 roku na poligonie w Bliźnie trwały testy latających bomb V1 oraz rakiet V2. Miały one przeważyć szalę zwycięstwa na korzyść Niemiec. Pierwsze próby były nieudane, jednak w sumie odpalono około 200 rakiet V2 i Niemcy osiągnęli swój cel. We Wrześniu 1944 roku pierwsze rakiety V2 spadły na Londyn. Ostrzał rakietowy trwał do Marca 1945 roku. W kierunku Londynu wystrzelono setki rakiet V2 – broni osiągającej prędkość nawet 5 tysięcy km/h.

Na koniec warto dodać, że – pomimo wielkich środków ostrożności ze strony niemieckiego wojska – polski ruch oporu zdołał przechwycić jeden z niewypałów rakiety V2. Polacy rozmontowali go na małe elementy i dostarczyli do Wielkiej Brytanii, by alianci mogli zbadać nowoczesną broń Hitlera.

W parku historycznym Blizna znajduje się makieta rakiety V2 w skali 1 do 1.

3a.jpg3b.jpg


Wielkość tej rakiety robi na każdym ogromne wrażenie. Jest to główna atrakcja i punkt centralny parku historycznego.

Znajdują się tu także inne ciekawe eksponaty.

Możemy zobaczyć makietę latającej bomby V1

4.jpg4b.jpgNieopodal ustawiony jest nieczynny samolot wielozadaniowy AN–2 (popularny Antek), do którego wnętrza można swobodnie wejść – kolejka jednak była tak długa, że zrezygnowałem. Wcześniej byłem w Bliźnie jakieś 5 lat temu, więc kiedyś wrzucę zdjęcia z tamtej wizyty, m.in. z wnętrza AN–2.

5.jpgSpacerując po terenie parku możemy zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, jak choćby rozbrojone bomby lotnicze, czy elementy radzieckiego pocisku wyrzutni rakietowej „Katiusza”, które zostały znalezione na terenie poligonu doświadczalnego Blizna. Widać, że Niemcy szukali rozwiązań technologicznych wszędzie, gdzie się dało.

8.jpg9.jpgNa terenie parku jest również kilka zabudowań, w których wnętrzach możemy znaleźć ekspozycję z wieloma drobnymi eksponatami z czasów II Wojny Światowej.

Gorąco zachęcam do odwiedzenia tego miejsca.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Gratulacje! Twojej wysokiej jakości treść podróżnicza została wybrana przez @lesiopm, kuratora #pl-travelfeed, do otrzymania 100% upvote, resteem oraz podbicia całym trailem @pl-travelfeed! Twój post jest naprawdę wyjątkowy! Artykuł ma szansę na wyróżnienie w cotygodniowym podsumowaniu publikowanym na koncie @pl-travelfeed. Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności TravelFeed!

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRIAL" o łącznej mocy ~0.20$. Zasady otrzymywania głosu z triala @sp-group-up znajdują się tutaj, w zakładce PROJEKTY.

@wadera

Chcesz nas bliżej poznać? Porozmawiać? A może chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasz czat: https://discord.gg/rcvWrAD