Moja strategia inwestycyjna

in polish •  4 months ago 

Drodzy czytelnicy,

mimo kilka naponień w postach wcześniejszych nie przedstawiłem wam jeszcze przejrzystego planu na moje inwestowanie. Dzisiaj to nadrobie, zapraszam do zapoznania się z nim! 

W co zamierzam inwestować ? 


Przede na giełdzie we wszelkie spółki typu wartościowego(value) z stabilną sytuacją finansową. Uważam, że łatwiej takie spółki wybrać bazując na wynikach finansowych i usystematyzowanych strukturach branży, niż przewidywać zmieniające się szybko trendy i ciągle wachlować portfelem. Ogranicza to także opłaty transakcyjne, które także w dłuższym okresie mają znaczenie! Oczywiście inwestowanie w spółki typu wzrostowego(growth) też ma swoje zalety i niewątpliwe potencjał.

Poniżej wykresy jak się to miało na dłuższym oraz krótszym okresie inwestycyjnym na podstawie indeksu Russel 1000. W najbliższym czasie będzie to głównie Polski rynek akcji, ale także obserwuje zagraniczne rynki. Wraz z zwiększaniem wielkości portfela chciałbym wejść także w rynki wschodzące(emargin markets), surowce. Duże rynki także są na moim celowniku, ale tam musi się polać krew(mocne spadki) by w nie porządnie wejść w tym momencie. 

Konkretniej moje obecne plany: Spółki typu value na polskim GPW, który jest tani oraz czekanie co wyniknie z kryzysem który puka nam do drzwi.

Po kryzysie obkupienie w akcje które bardzo mocno ucierpiały na kursie ale sytuacje finansową mają stabilną licząć na powrót w jakimś stopniu do wycen wcześniejszych. 

W przypadku braku kryzysu dalszy zakup spółek na naszym gpw i ekspansje na inne tanie rynki emergin markets.

Jaki jest mój horyzont inwestycyjny ?


Tak naprawdę mój horyzont jest nieograniczony, tylko jakaś szczególna nieprzewidziana sytuacja sprawi, że zarzuce lokowanie oszczędności w inwestycje. 

Uważam na ten moment, że to najlepsza forma inwestowania, znacznie lepsza od kupowania nieruchomości bądź innych dóbr luksusowych inwestycyjnie. 

W przypadku większych wydatków w życiu rodzinnym ( planuje powoli budowę/kupno domu) planuje posiłkować się tanim kredytem hipotecznym nie ruszając inwestycji i po prostu dopłacać do niego pomniejszoną o kwote kredytu wartość.

Dlaczego uważam że lokowanie inwestycji na giełdzie i surowcach to najlepsza metoda? 

  1. Dostępność - w tym momencie nie ma problemu mieć dostęp do dziesiątek rynków u brokera i zawierania transakcji nawet przez telefon w odludnym miejscu. 

  2. Szybkość - Zawieranie transakcji przebiega błyskawicznie,  kilka kliknięc i mamy wybrane aktywa, kilka kolejnych i mamy je sprzedane

  3. Dywersyfikacja - łączy się z punktem 1, mając dużą dostępność możemy ogromnie dywersyfikować. 

  4. Zwrot - na przestrzeni lat możemy zaobserwować, że zyski z akcji były jednymi z najwyższych z wszelkich inwestycji

  5. Ekspozycja na inne rynki - umiejętne inwestowanie w akcje pozwala pośrednio inwestować w inne strategie. Chcemy zainwestować w nieruchomości - kupujemy reity, w srebro to spólki wydobywające lub ETF na srebro itp

Te kilka rzeczy pokazuje jak ogromne mamy możliwości w inwestowaniu na rynkach. Zależy to tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni i chęci. 

Jaką planuje wielkość portfela kapitałowo ?


Jak widzieliście w stanach portfela na obecną chwile w aktywach posiadam kwotę około 21 tys zł. Mam zamiar ją sukcesywnie zwiększać z każdą kolejną wypłatą o około 3-4 tys zł miesięcznie w zależnosci od wydatków w danym miesiącu. Z tej kwoty chciałbym 1 tys zł przeznaczać na aktywa bezpieczne - w moim wypadku Mintos. Reszte, czyli 3 tys zł na giełdę. Oczywiście wszelkie zyski z aktywów także mam zamiar reinwestować.

Chciałbym do końca roku zgromadzić w portfelu inwestycyjnym 60 tys zł, do końca 2020 roku 150 tys zł i sukcesywnie w kolejnych latach zwiększać.

Górnej granicy portfela w tym momencie nie przewiduje, uważam lokowanie oszczędności w takich aktywach jak przestawiłem da ponadprzeciętne zyski. 

Z czasem gdy portfel napęcznieje nie wykluczam opcji przejścia w pełni jedynie na inwestowanie i życie z inwestycji zajmując się innymi pasjami. 

Jak rozłożony jest/będzie mój portfel ?


Narazie mój portfel jest bez ładu i składu jeśli chodzi o dywersyfikacje. To ze względu na małą jego wartość i stosunkowo duże pozycje ze względu na ograniczanie kosztów transakcyjnych. 

Docelowo planuje coś w stylu pokazanym poniżej. W ramach akcji uwzględniam, będe uwzględniał także pozycje krótkie które zamierzam stosować w przyszłości. Nie jest to jakoś bardzo zróżnicowany portfel na pierwszy rzut oka, lecz planuje duża dywersufikacje w akcjach na rózne rynki. 


 

Jaki chciałbym osiągnąć wzrost aktyw ? 


Oczywiście jak najwyższy, ale myślę że wynik w okolicach 15% jest jak najbardziej w moim zasięgu. Mowa tu oczywiście o długoterminowym wyniku z możliwymi górkami i dołkami w danych latach. 

 

Dzięki za uwagę, myślę że to najważniejszy skrót mojego zamysłu inwestycyjnego. Jest to oczywiście w skróconej formie, atrakcyjnej do czytania. Jeśli będziecie mieli pytani, chęć rozwinięcia jakiegoś tematu to zapraszam do pytań, postaram się odpowiedzieć. 

 

Zapraszam tradycyjnie do obserwowania strony, nowe posty już niebawem ! 

 


Posted from my blog with SteemPress : https://www.pasywnyinwestor.eu/moja-strategia-inwestycyjna/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Bierzesz pod uwagę, że ceny akcji są teraz bardzo zawyżone - patrząc chociażby na Dow Jones to gold ratio albo P/ E amerykańskich spółek?

Jasne, jest ogromna bańka spekulacyjna szczególnie na akcjach amerykańskich podobna do tych przed kryzysami w 2008 i 2000 roku. Za to polski rynek akcji jest dosyć tani i na nim akurat się skupiam i tak jak pisałem czekam na krew by obkupić się w amerykańskim :)

Więc inwestowanie w SP500 w tym momencie, to głupi pomysł?

Według mnie nie najlepszy po tylu latach wzrostów.
Jednak niewiadomą dla mnie w ostatnim czasie dodruk i skup aktywów przez banki centralne. Na taką skale jeszcze tego nie robiono i nikt do końca nie wie czym to się skończy. Może też skończyć się tak, że na taką skalę będą skupować wszystko, że dalej będzie rosnąć. Ja jednak bym przeczekał jakiś okres na tanich rynkach rozwijających między innymi Polskim.
Poniżej świetne artykuły napisane przez Trader21, polecam przestudiować.
https://independenttrader.pl/prognozy-na-rok-2019.html
https://independenttrader.pl/trendy-na-rok-2019-cz-2.html

Congratulations @pasywnyinwestor! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 200 upvotes. Your next target is to reach 300 upvotes.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Do not miss the last post from @steemitboard:

Are you a DrugWars early adopter? Benvenuto in famiglia!
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!