[#Religia] #4 Uzupełnienie wpisu o książce: "Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy" – odniesienia do Boga.

in polish •  2 years ago  (edited)

Jest to artykuł uzupełniający moją recenzję książki:

"Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy", John Eldredge

Jeśli nie czytałeś poprzedniego wpisu to jest on TUTAJ


Zachowując uniwersalny charakter streszczenia w dziale Książki świadomie pominąłem wiele ważnych odniesień do Boga. Zgodnie z zapowiedzią dziś dla osób chętnych uzupełniam swoją recenzję i streszczenie książki w niniejszym artykule.

Przypomnę, że jeśli ktoś zna ks. Piotra Pawlukiewicza to często nawiązuje on do książki Johna Eldredgea w swoich wykładach lub kazaniach na temat relacji damsko-męskich.

A. Rana mężczyzny

 • Facet musi poznać skąd się wywodzi. Jaka jest historia jego ojca. Kim byli dziadkowie. Może jakimiś bohaterami z Powstania Narodowego. Powinien odkryć też, że jego pra-ojcem jest sam Bóg.

 • Ojcowie często zadają swoim synom bolesne rany. Męskość facetowi może nadać tylko mężczyzna. Również Bóg może nadać mężczyźnie jego prawdziwe „Imię”.

 • Rany nie odkrytej lub głęboko wchłoniętej nie da się uzdrowić.

 • Aby Bóg mógł pomóc mężczyźnie musi go powtórnie zranić w to samo miejsce aby obnażyć ranę i uzdrowić to co to często wypiera on ze świadomości.

 • Uzdrawiające działania Boga polegają na tym, że niszczy on plan faceta – rozbija jego fałszywe ja. Często też doprowadza go w życiu do punktu, w którym sądzi że „to jest to” – po czym nie pozwala mężczyźnie tego zrealizować lub wcielić w życie. W ten sposób chroni faceta przed fałszywym ja i tragicznymi skutkami.

 • Facet często mylnie sądzi, że potrzebować kogoś jest oznaką słabości. Jezus był dumny ze swojej zależności i relacji z Ojcem.

 • Możesz robić co chcesz. Pytaj więc „CO dziś zrobię” a nie: „JAK to zrobię”. Tym JAK to zrobić to zajmie się już Bóg a Ty działaj. Jeśli pytasz JAK to zrobić to od razu jest to pozbawione wiary i ucina Twoje pragnienia do działania u korzenia.

B. Stoczyć bitwę

 • Bóg pragnie aby mężczyzna rzucił wszystko na czym do tej pory polegał – wiedza, pieniądze, siła fizyczna i wyruszył z nim w przygodę! Facet może to zrobić sam dobrowolnie albo czekać aż Bóg zniszczy jego plany i fałszywe ja. Zachęca mężczyznę aby porzucił swe lęki i ruszył z podniesioną głową. Ma wyjść z ukrycia – niczym rana na powierzchnię.

 • Ważny krok w życiu mężczyzny to powierzenie, oddanie życia Bogu.

 • Mężczyzna musi mieć w życiu wielką misję. Bóg ma dla niego taką misję. Ta misja jest zawarta w prawdziwym imieniu faceta. Dlatego bardzo ważne jest aby odkryć swoje prawdziwe ”Imię”.

 • Facet jest wojownikiem. Powinien być przebiegły czyli wiedzieć kiedy walczyć a kiedy uciekać. Umieć wyczuć pułapkę i nie atakować na oślep.

 • Wrogami mężczyzny są: 1. Świat; 2 Ciało; 3 szatan.

 • Facet musi stoczyć bitwę bo zły duch istnieje – to jego wróg.

​C. Walka z szatanem

 • Często wewnętrznym zdrajcą mężczyzny otwierającym bramy fortu - wpuszczając wroga do zamku, jest jego ciało skłaniające do grzechu.

 • Mężczyzna aby walczyć z tym wewnętrznym zdrajcą powinien robić rzeczy, od których często ucieka, powinien mówić o problemach, które przemilcza oraz powinien przestać sabotować swoją własną siłę - po to by posiąść realną siłę!

 • Dobrą radą jest aby facet swoją słabość traktował nie jako grzech ale jako walkę o siłę. Uzależnienia mężczyzny są wynikiem wypierania się przez niego własnej siły.

 • Szatan, króluje na Ziemi – to jest jego pole do działania. Często się kamufluje, udaje że go nie ma – tak aby facet myślał, że zło jakie czyni to wina jego samego.

 • Do czasu kiedy mężczyzna nie jest prawdziwym zagrożeniem dla szatana – będzie on o sobie myślał, że jest OK. Kiedy jednak stanie on po stronie Boga szatan natychmiast zacznie poprzez myśli i pokusy atakować. Zna mężczyznę i wie gdzie uderzyć najtrafniej.

 • Jeśli facet pozwoli szatanowi go kusić zacznie on się „wlewać” dalej i głębiej. Stanowczo trzeba to przerwać już na samym początku kiedy jest jeszcze łatwo.

 • Już sama świadomość, że szatan jest wrogiem oraz to, że wróg został zdemaskowany sprawi, że facet będzie mocniej atakowany! Trzeba pozostać mocnym w wierze! Szatan uderza pierwszy. Liczy, że się przestraszysz. Jednak on nie może wygrać bo mężczyzna będący z Bogiem nie ma się czego bać oprócz samego strachu!

 • Jak mężczyzna ma walczyć z szatanem? Potrzebuje broni czyli: dyscypliny, regularnej modlitwy, mocnej wiary oraz odwagi płynącej z Ducha Świętego.

D. Trochę o Bogu

 • Bóg stwarzając człowieka podjął ryzyko – dał wszystkim wolną wolę. Nikogo nie zmusza – mamy sami dokonać wyboru. Można go porównać do rodzica, który nie jest nadopiekuńczy nad swoim dzieckiem.

 • Naturą Boga nie jest redukcja ryzyka i obrona baz, fortów. Przez większość czasu przewaga nie była po jego stronie.

 • Miejsce, do którego powołuje Cię Bóg jest tam gdzie spotyka się Twoja największa radość i największy głód całego świata.

 • Łaskawa niepewność jest znakiem życia duchowego. Być pewnym Boga oznacza, że pod wszystkimi innymi względami jesteśmy niepewni – nie wiemy co przyniesie dzień. To wyraz zapierającego dech w piersiach oczekiwania!

 • Sytuacje i ludzie są różni. Nie rób z własnego doświadczenia jakiejś zasady i pewnika. Pozwól Bogu być oryginalnym tak jak był dla Ciebie bo on u każdego działa inaczej.

 • Wołania Boga Nie można określić jednoznacznie – to jest domniemanie.

 • Słuchaj Boga w sprawach, które Ci pokazuje a wtedy otworzy przed Tobą kolejne drzwi. Bóg nigdy nie wyjawi więcej prawdy o sobie o ile nie będziesz posłuszny w tym co już wiesz!

​E. Naznaczeni w Raju

 • Bóg stworzył Adama poza Rajem. Była to dzika przestrzeń do życia w zewnętrznym środowisku. Dlatego facet ma tęsknotę do eksploracji poza „domem”. Dopiero wtedy mężczyzna „żyje naprawdę”.

 • Ewa dała się zwieść kuszeniu szatana. Ponadto nawet wspaniałość Raju jakim był Eden nie mogła jej przekonać do tego, że serce Boga jest dobre. Od tamtego czasu każda kobieta chce kontrolować swoje otoczenie, swoje relacje i swojego Boga.

 • Gdy szatan kusił Ewę to Adam stał obok i nic nie zdziałał aby temu zapobiec. Nie ryzykował, nie walczył, nie ratował jej.

 • Facet ukrywa się za listkiem figowym jakim jest praca, siłownia, różne pozy.

 • „Nagie ciało kobiety jest cząstką wieczności nie do objęcia oczyma mężczyzny” /William Blake/

 • Od czasu grzechu w Raju kiedy Adam wpierw wybrał Ewę przed Bogiem mężczyzna szuka Boga u złotowłosej. To przez kobietę rozciąga się tęsknota mężczyzny za Bogiem. Facet pragnie wody, napił się ze źródła jakim jest Ewa ale dalej jest nienasycony. Dlaczego? Bo to nie ta Studnia! Mężczyzna musi odwrócić wybór Adama i wybrać najpierw Boga przed Ewą. Adam nigdy nie nasyci Ewy, nie wypełni jej pustki po grzechu pierworodnym więc facet nie powinien się dziwić, że kobieta jest „niezadowolona i nienasycona”. Ona potrzebuje Boga bardziej niż mężczyzny tak samo jak facet potrzebuje Boga bardziej niż kobiety.

Przemyślenia

​Książka oraz to co z niej zrozumiałem wywarło na mnie ogromne wrażenie. Zbiegło się to akurat z czasem, w którym zbliżyłem się do Boga. Wyjaśniło to bardzo wiele spraw i dziś patrzę inaczej na siebie oraz innych.

Myślę, że uzupełnienie poprzedniego wpisu jakim jest niniejszy artykuł o treści związane z Bogiem pozwala wejść na jeszcze wyższy poziom „wtajemniczenia” i wyciągnąć z książki o wiele więcej.


Zdecydowanie polecam tę książkę!
Można by rzec „lektura obowiązkowa” ;-)

Moja ocena książki to 10 na 10

Zachęcam Cię do ReSteemowania tego artykułu aby trafił on do jak największej liczby czytelników :-)

PS

Jeśli nie czytałeś poprzedniego wpisu z streszczeniem to jest on TUTAJ

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Dzięki, ja szczególnie potrzebowałem tego: Miejsce, do którego powołuje Cię Bóg jest tam gdzie spotyka się Twoja największa radość i największy głód całego świata...

  ·  2 years ago (edited)

No właśnie z tym powołaniem to jest Wielka Tajemnica :-)
Mamy jakieś podpowiedzi i wskazówki.

Oczywiście są różne powołania - do zawodu, do ojcostwa itd.
Ostatnio też trafiłem na zdanie ks. Rafała Jarosiewicza:

Człowiek powołany wie o tym, że został powołany, nawet jeśli jego powołanie Bóg odkrywa stopniowo.

a co oznacza największy głód całego świata?

co oznacza największy głód całego świata?

Bardzo dobre pytanie!
Ciekawe co autor książki miał na myśli...

Spróbuję to rozkminić bo zastanawiałem się nad tym!

Myślę, że dla każdego będzie to oznaczać coś innego w zależności kto jaką ma strefę komfortu, w której czuje się bezpiecznie. Jest to chyba przekraczanie tych własnych granic.

Całkiem możliwe, że jest to też uczucie jakie pojawia się przy stanie zakochania. Kto był zakochany to wie o czym mówię ;-)

Bardzo ciekawe, tym bardziej czekam na kolejne recenzje książek

Dzięki postaram się jeszcze kiedyś coś napisać :-)

Super, czekam na kolejne wpisy

Mocne...
Może jeszcze jakieś tytuły podobnej treści?

Hmm... może "Urzekająca" bo słyszałem opinie, że też jest bardzo dobra książka. Jest bardziej dla kobiet niż facetów ale podobno każdy ojciec mający córkę też powinien ją też przeczytać.

Ooo dziękuje za podpowiedz