[#Książki] #1 "Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy", John Eldredge – Bardzo Polecam!

in polish •  2 years ago  (edited)

Pierwszą książką jaką chciałbym się z Wami podzielić jest:

"Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy", John Eldredge

Dla kogo jest ta książka?

Książka jest przede wszystkim dla facetów, którzy szukają swojej prawdziwej tożsamości. Często ojcowie nieświadomie ranią swoich synów co ma skutki na ich późniejsze dorosłe życie.

W następstwie tego wielokrotnie można usłyszeć, że dziś kobiety zastanawiają się gdzie są prawdziwi mężczyźni? Co się z nimi stało?

Odpowiedź po części można znaleźć właśnie w tej książce. Dlatego ważna uwaga - książka jest także dla kobiet.

Chciałbym zaznaczyć, że jest to książka o zabarwieniu religijnym, filozoficznym i po części z kategorii psychologia. Jeśli ktoś zna ks. Piotra Pawlukiewicza to często nawiązuje on do tej książki w swoich kazaniach czy wykładach o związkach.

Nie oznacza to, że osoby niewierzące nic tu dla siebie nie znajdą. Myślę, że warto aby ją przeczytały. Pewne sprawy są uniwersalne i myślę, że dobrze by było gdyby przykładano do tej wiedzy większa wagę.

Książka może też być ciekawym pomysłem na prezent.

Przygotowałem dla Was, krótkie streszczenie tej książki.


Poniżej postaram się w łatwych do przyswojenia podpunktach przedstawić esencję książki.

Sporo wartościowych prawd świadomie pominąłem ze względu na odniesienia do Boga. Chciałem w ten sposób zachować uniwersalny charakter wpisu w tym dziale Książki.

Artykuł uzupełniający o odniesienia do Boga znajduje się TUTAJ.

Streszczenie

John Eldredge pisze, że powinniśmy zrozumieć, iż „kręgosłupem” mężczyzny są trzy fundamentalne pragnienia skryte głęboko w jego sercu

 • pragnienie stoczenia bitwy,

 • przeżycia przygody,

 • uratowania damy w nieszczęściu.


1. Pragnienie stoczenia bitwy

 • Facet nosi w sobie ranę często zadaną przez ojca. Z takiej rany wyrasta fałszywe ja – pozy. To fałszywe ja (wewnętrzny uzurpator) to pułapka – droga donikąd, chroni przed bólem, daje czasem odrobinę miłości ale to kłamstwo i udawanie.

 • Rana została zadana w miejscu Twojej prawdziwej siły aby Cię osłabić.

 • Do czasu kiedy facetowi nie zostanie nadana męskość będzie próbował udowodnić, że jest mężczyzną.

 • Tylko mężczyzna może nadać facetowi jego tożsamość „Imię” – nie kobieta! Kobieta jest ogrodem rozkoszy. To tak jakby łąka polnych kwiatów miała Ci nadać męskość – nie nada jej w przeciwieństwie do „ostrej jazdy Fordem Mustangiem”. Czy widzisz różnicę!

 • Mężczyzna wybiera takie walki, które czuje, że wygra. Wybiera takie przygody z którymi sądzi że sobie poradzi. Wybiera takie Kobiety, które wie, że z pewnością „uratuje”.

 • Ty jesteś bohaterem swojej własnej historii, wojownikiem walczącym dla sprawy większej niż Ty sam.

 • Ceną naszej wolności jest suma wszystkich naszych lęków.

 • Wybaczenie innym a w szczególności swojemu ojcu, który Cię zranił jest jak uwolnienie więźnia z aresztu oraz odkrycie, że to Ty byłeś tym więźniem. Warto dodać, że wybaczenie jest wyborem – aktem woli a nie emocją czy uczuciem.

2. Pragnienie przeżycia przygody

 • Facet został stworzony po to by budować, podbijać i zdobywać. Musi mieć jakąś wielką misję poza domen i rodziną.

 • Mężczyzna w głębi serca czuje potrzebę do odkrywania, lubi mapy i podróże. Fascynuje go przygoda z ryzykiem, dzika przestrzeń.

 • Dziś wielu mężczyzn w swoim sercu znajduje jedynie gniew, rozdrażnienie, żądzę i starach – prowadzi życie w cichej rozpaczy.

 • Facet w głębi serca pragnie czuć pulsującą ziemię, chce mieć w swoim władaniu coś konkretnego – namacalnego jak szorstką linę, ster lub zwykłą łopatę.

 • Wszyscy muszą umrzeć ale nie wszyscy tak naprawdę żyją. Życie to nie jest problem do rozwiązania tylko przygoda do przeżycia. Światu potrzeba ludzi żywych.

 • Najbardziej niebezpiecznym człowiekiem na ziemi jest ten który pogodził się z własną śmiercią.

 • Tryb życia typowego współczesnego mężczyzny jest daleki od tej przygody. Wystarczy wspomnieć o zaprzężeniu faceta na cały dzień do pracy w biurze. Jakieś spotkania, harmonogramy, wciśnięcie go w sztywne ramy, punktualność, efektywność itd. Jego dusza pragnie się z tego wyrwać tęskniąc za wolnością.

 • Mężczyzna odnajduje odpowiedź na pytanie o swe przeznaczenie poza domen - w terenie, na wolnej przestrzeni. Natomiast często jest tak, że lęk trzyma go w schludnym domu czy biurze gdzie ma wszystko pod kontrolą.

 • Facet szuka substytutu przygody w postaci sportu, handlu akcjami na giełdzie czy poprze rozwój swojej kariery.

 • Kobiety nie powinny oswajać i udomawiać facetów bo to nie jest w męskiej naturze, nie jest to dla nich dobre.

3. Pragnienie uratowania pięknej damy

 • Mężczyzna nie idzie do kobiety po siłę ale po to aby dać jej siłę.

 • Jeżeli facet zwróci się „z pytaniem” o potwierdzenie męskości do kobiety – czyli u niej będzie tego szukał to równocześnie jakby dał jej władzę do niepotwierdzenia tego, to śmiertelna pułapka!

 • Jeśli kobieta jest dla faceta całym światem to powinien przemyśleć pewne sprawy. Mężczyźnie jest potrzebna o wiele większa orbita niż kobieta – misja, życiowy cel, prawdziwe „Imię”. Dopiero wtedy facet ma coś do czego może zaprosić kobietę!

 • Mężczyźni bojąc się czy sprostają wyzwaniom jakie kryją się w relacjach z kobietami "uciekają w pracę" bo znają się na swoim fachu i tam czują się pewnie.

 • Kobieta nie chce być traktowana jako problem, który trzeba rozwiązać - chce być poznawana.

Przemyślenia

Po przeczytaniu tej książki zrozumiałem dlaczego tak a nie inaczej reagowałem na pewne sprawy w przeszłości. Książka bardzo dużo zmieniła w moim życiu. Myślę, że znam już dziś siebie o wiele lepiej co pomoże mi w przyszłości.

Po przeczytaniu książki jako informatyk wychodzi na to, że powinienem zmienić swoją pracę? Zostawić ten komputer, wykresy, tabelki excela i zmienić tryb życia? Zostać np. żołnierzem, strażakiem lub policjantem? Hmm... czy to nie jest ciekawe, że jak byłem dzieckiem to zawsze chciałem być którymś z nich - prawie wszyscy chcieli? Coś w tym jest.

Czy zmienię zawód? :-) Pewnie nie ale książka otworzyła mi oczy i jestem świadomy tego, jaki wpływ może mieć na mnie właśnie taka praca biurowa i inne sprawy opisane w książce. Skąd się bierze rozdrażnienie.

Myślę, że ta świadomość zarówno u mężczyzn jak i u kobiet może pomóc w wielu związkach i ogólnie relacjach damsko-męskich ;-)

Moja ocena książki to 10 na 10

 " "ocena 10.jpg""

Jeśli uważasz, że warto to zachęcam to ReSteemowania tego artykułu aby dotarł on do jak największej liczby osób :-)

PS
Dla chętnych – uzupełnienie artykułu o odniesienia do Boga i wiary znajdziesz TUTAJ

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
  ·  2 years ago (edited)

Bardzo ciekawie napisane, z chęcią przeczytam tą książkę i podzielę się też swoim komentarzem. Wiem jednak, że w życiu nie wszystko jest takie oczywiste i zero jedynkowe, człowiek to bardzo złożona i indywidualna istota, niezwykła przy tym, jedyna i niepowtarzalna. Pewne schematy będą się powtarzały i warto z wiedzy zawartej w takich książkach korzystać po to, żeby lepiej rozumieć siebie i płeć przeciwną, ale nie można brać tego za pewnik.

Dzięki Aniu za komentarz! :-)

warto z wiedzy zawartej w takich książkach korzystać po to, żeby lepiej rozumieć siebie i płeć przeciwną, ale nie można brać tego za pewnik.

Cenna uwaga! W pełni się zgadzam!

wartościowe i dobrze napisane treści czyta się z przyjemnością, a Twoje takie właśnie są

Dzięki, bardzo mi miło ;-)

Warto przyswoić tą wiedzę. Ja ciekawa jestem również tych prawd odnoszących się do Boga, także czekam na kolejny artykuł. Uwielbiam słuchać ks.Pawlukiewicza.
By jeszcze lepiej zgłębić męski świat polecam książkę Lew-Starowicz O mężczyźnie
Pozdrawiam

Dzięki Mayka za komentarz :-)
Artykuł uzupełniający odnoszący się do Boga jest już opublikowany i znajduje się TUTAJ

Ta książka również zmieniła moje patrzenie na świat i uświadomiła mi bardziej kim jestem i dlaczego zachowuję się tak a nie inaczej :-) Koniecznie trzeba ją znać...

Byłem ciekaw czy ktoś się odezwie, kto już czytał tę książkę :-) Dzięki Łukasz za komentarz! :-)

Up,
Wartościowy post,
dodane do "książki do przeczytania".