NASA rozważa eksplorację Tytana lub komety 7P/Churyumov-Gerasimenko

in #polish7 years ago

tytan.jpg

NASA wybrała dwie koncepcyjne misje badawcze, które otrzymają dodatkowe finansowanie i wsparcie. W przyszłości jedna z nich zostanie przeprowadzona w ramach programu New Frontiers. Pierwsza ma polegać na dostarczeniu na Ziemię próbek pobranych z komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Druga misja zakłada eksplorację jednego z księżyców Saturna, Tytana. Specjalnie przystosowany do warunków panujących na Tytanie dron, miałby za zadanie poszukać odpowiedniego do lądowania fragmentu powierzchni. Wiedza ta będzie niezbędna podczas planowania przyszłych misji badawczych Tytana w których skład wejdą różnego rodzaju łaziki i lądowniki.

Wybór został dokonany spośród 12 wszystkich koncepcyjnych misji, które zostały przedstawione w kwietniu tego roku w ramach programu New Frontiers. O wszystkich zaproponowanych misjach możecie przeczytać tutaj. Dzięki programowi New Frontiers przeprowadzone zostały jak do tej pory trzy misje. Pierwsza z nich, New Horizons, wystartowała w 2006 roku i 9 lat później dokonała udanego przelotu obok układu Plutona. Dostarczyła nam tym samym masę pięknych zdjęć i informacji na temat tego odległego świata. Sonda New Horizons kontynuuje swoją podróż i w styczniu 2019 roku przeleci obok jednej z planetoid znajdującej się w Pasie Kuipera. W 2011 roku rozpoczęła się druga z kolei misja w ramach programu New Frontiers. Wystrzelona 6 lat temu sonda Juno dotarła do Jowisza w 2016 roku gdzie do dziś przeprowadza badania gazowego giganta. Trzecią i ostatnią jak do tej pory misją programu New Frontiers jest Osiris-REx, która ma postawione za cel dotarcie do asteroidy Bennu, pobranie próbek z jej powierzchni i dostarczenie ich na Ziemię, co przewidziane zostało na 2023 rok.

Pluton widziany przez New Horizons

tn-p_lorri_fullframe_color.jpg

Kolejnymi misjami, które być może zostaną przeprowadzone w ramach New Frontiers są CAESAR (Comet Astrobiology Exploration Sample Return) i Dragonfly. CAESAR, jak już na początku artykułu wspomniano, zajmie się pobraniem próbek jądra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko i dostarczeniem ich na naszą planetę. 67P/Churyumov-Gerasimenko to ta sama kometa na której w 2014 roku wylądował zbudowany przez ESA lądownik Philae, który razem z sondą Rosetta zajął się badaniem historii i powstania komety.

Misja CAESAR

caesar-concept.png

Dragonfly wydaje się być dużo ciekawszą misją. Zakłada ona dostarczenie na Tytana czegoś w rodzaju połączenia drona i sondy badawczej. Dragonfly będzie miał za zadanie dokonać analizy chemicznej księżyca i zbadać czy może występować tam życie. Śmigła i gęsta atmosfera umożliwią mu łatwe poruszanie się po Tytanie. Jednym z zadań będzie również poszukiwanie miejsc, które mogą w przyszłości posłużyć z lądowiska dla potencjalnych misji badawczych. Ze względu na grubą atmosferę Tytana ciężko jest dokładnie zmapować jego powierzchnię z przestrzeni kosmicznej.

Misja Dragonfly

17-00084_fs_missionoverviewv7a16x9.jpg

Oba projekty otrzymają dodatkowe finansowanie i w 2019 roku NASA wybierze, która z nich zostanie przeprowadzona jako czwarta misja w historii programu New Frontiers. Za którą trzymacie kciuki?

NASA ogłosiła również, że dwie inne misje otrzymają finansowanie, które ma pomóc w przygotowaniu ich do następnych programów badawczych. Misja ESLAH (Enceladus Life Signatures and Habitability) miałaby zająć się poszukiwaniem śladów życia na Enceladusie, a VICI (Venus In situ Composition Investigations) zakłada powrót na naszą bliźniaczą planetę Wenus.

Bardzo zachęcam do obserwowania mojego profilu i zostawiania swoich opinii pod artykułami

Sort:  

Może to mi się przyśniło, ale kojarzę, że już raz wylądowaliśmy na komecie. A nawet jeżeli nie, to Tytan i tak jest o wiele ciekawszą opcją.

tipuvote! 0.2 :)

Dragonfly brzmi o wiele ciekawiej :)

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.16
JST 0.030
BTC 62567.98
ETH 2460.02
USDT 1.00
SBD 2.62