Nalewka z pigwy! Pychota :)

in #polish6 years ago

P1050129.JPGP1050124.JPGP1050126.JPGP1050130.JPGP1050135.JPGP1050140.JPG!

Dzień dobry ;)!

Pamietam jak dzisiaj, dokładnie rok temu o tej porze wraz z żoną zaczęła się nasza przygoda z kuchnią, gotowaniem, przetworami...Wszystko zaczęło się od nalewek, pózniej już poszło z górki.:D Chciałbym się z Wami podzielić przepisem na pigwówkę, naszymi radami i uwagami ;)
Pigwa jest bardzo rzadko spotykanym owocem, choć to cenny owoc pełen witamin, idealny do sporządzania nalewek , marmolad czy konfitur. Świetnie też sprawdza się dodawana do herbaty zamiast cytryny.!
Nalewka z pigwy, poza oczywistymi aspektami smakowymi, ma również zdrowotne właściwości-świetnie rozgrzewa, a zwartość witaminy C wspomaga odporność i leczy przeziębienia.
Składniki:
kilogram owoców pigwy ( nadają się te najabrdziej dojrzałe i pachnące)
5 cytryn (dokładnie umyj i sparz wrzącą wodą lub obierz ze skórek)
1-1,5 kg cukru (cukier powinien przykrywac owowce w słoju)
0,5 litra wódki
0,5 litra spirytusu

Wykonanie:

Owoce pigwy dokładnie umyj, osusz, pokrój na kawałki i oczyść z gniazd nasiennych, cytryny dobrze umyte i sparzone pokrój w palstry (z dwóch dodaj sok)wrzuć do słoja(najlepiej jak będzie duży i przezroczysty, ułatwi nam to obserwację roztworu)i zasyp cukrem (owoce pigwy+ cytryna+cukier).Przykryj ściereczką i odstaw na ok 2 tygodnie.

Po tym czasie zlej wytworzony syrop do osobnego naczynia i zmieszaj go ze spirytusem (my zlewalismy do butelek po alkoholu). Szczelnie zamknij, odstaw na ok 2 miesiące.
Pozostałe owoce zalej wódką pozostaw na ok 1 miesiąc ( tak naprawdę im dłużej tym lepiej, roztwór nabiera pięknego bursztynowego koloru i aromatycznego zapachu). Gdy uznamy, że nasz roztwór posiada piekny kolor, łaczymy oba roztwory , filtrujemy (osad to naturalne zjawisko, jeśli nam nie przeszkadza, filtrowanie nie jest konieczne) rozlewamy do butelek i cieszymy się cudownym samkiem pigówki w chłodne jesienne wieczory.! :)
Tak przygotowana nalewka , szczelnie zamknięta i przechowywana w chłodnym i ciemnym miejscu np. spiżarka , piwnica posłuży nam na bardzo długie lata ;) (o ile wczesniej nie zniknie :D)

Sort:  

Wspaniałe kolory na Twój napój! Ja zrobiłam w tym roku nakewkę z kwiatów mniszka. Jest pyszna! Smak i zapach Twojej pigwówki emanuje z ekranu;)

Ja robiłam z mniszka miodek na przeziębienie,spisuje się rewelacyjnie ale nalewki jeszcze nie próbowaliśmy :) Koniecznie musimy zrobić w następnym roku.! :) Takie domowe przetwory cieszą najbardziej.! ;)

Piękne zdjęcia i prosty, ale skuteczny przepis.
Ja osobiście owoce najpierw zalewam alkoholem, a później zasypuje cukrem - tak na przekór panującym standardom :)
Aktualnie w fazie ukończenia jest bananówka (czeka na zmieszanie dwóch składników), oraz nalewka z granata (w pierwszej fazie produkcji).
Swoim wpisem namówiłeś mnie na pigwówkę :) Przyjdzie na nią czas.

Bananówka? Hmmm brzmi ciekawie :) Zwłaszcza, gdy ktoś wręcz kocha babany i mogłby je jeść kilogramami :D to coś dla mojej żony, musimy koniecznie wypróbowac :). Pigwówkę serdecznie polecamy.! :)

@nwacrypto bardzo ciekawy pomysł! w życiu nie widziałam pigwy. ciekawe jak smakuje :)

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.13
JST 0.030
BTC 62954.14
ETH 3466.39
USDT 1.00
SBD 2.51