Onet zamyka Blog.pl - czyli o tym jak tysiące polskich blogerów prawdopodobnie straci swoje blogi, oraz o tym... co my możemy z tym zrobić :)

in polish •  2 years ago 

Selection_800.png

Jak przez ostatnie dni mogliśmy wyczytać w różnych miejscach, serwis blogowy https://blog.pl/ wkróce zostanie zamknięty i pozostawi na lodzie tysiące polskich blogerów.

By nie przytaczać tutaj niepotrzebnie całości, chciałbym was po prostu na początek odesłać do artykułu: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/blog-pl-koniec-dzialalnosci-grupa-onet-rasp-to-efekt-rosnacej-roli-mediow-spolecznosciowych

Pytanie na początek: Jakbyście się czuli, gdyby nagle miejsce któremu poświęciliście nierzadko setki godzin pracy... nagle miało zniknąć?

Na szczęście, jeżeli jesteś na Steem, to nie musisz się już o to martwić, bowiem jak wiemy... to co jest zapisane na blockchainie, zostaje tam na zawsze :)

Jeżeli natomiast nie masz pojęcia o czym mówię, to przeczytaj koniecznie ten wpis.
Tłumaczę tam dlaczego Steemit to nie jest zwykła strona internetowa i tłumaczę jak sieć Steem jest zbudowana :)

Gdzie jest problem...

... tam jest i okazja by go rozwiązać :)

Mam nadzieję, że już kiełkuje wam w głowie kilka pomysłów związanych z całą sytuacją. Całość można by zacząć od słów: "a co jeżeli oni wszyscy przyszli by tutaj?" :)

Jest wiele powodów dlaczego Steem i Steemit nie ma obecnie nawet 1 mln użytkowników. Wśród nich są na pewno:

 • Steem wydaje się zbyt piękny by mógł być prawdziwy - ludzie są sceptyczni (trudno ich winić)
 • Najlepsi blogerzy i influencerzy mają już swoje miejsce w sieci. Oni z kolei nie chca się przenosić.

A co jeżeli pozyskalibyśmy na raz dużą grupę dośiwadczonych blogerów?

Jak przejąć tysiące użytkowników blog.pl?

Zacznijmy od tego, że teoretycznie, naprawdę bardzo wiele rzeczy jest możliwe. Oglądaliście Incepcję? Tam pada fajna kwestia:

A co jeżeli by tak serwis blog.pl na przykład... kupić? :) Wiem, pewnie uśmiechneliście się pod nosem, bowiem to raczej nie będzie kwota kilku tysięcy złotych. Mnie, ani całą polską społeczność raczej by na to nie było stać, nawet jeżeli byśmy się wszyscy zrzucili... ale znam ludzi, którzy może mogli by sobie na to pozwolić :P

IMG_20171105_210614.jpg

Na zdjęciu @noisy i @ned podczas SteemFest2017 w Lizbonie

Pytanie powinno jednak brzmieć, czy to w ogóle aby na pewno byłby dobry pomysł?

Przeanalizujmy to :)

Analiza SWOT

Mocne Strony

 • blog.pl to zbiór tysięcy doświadczonych blogerów, którzy przez lata robili to dla pasji
 • blogerzy blog.pl to często znane osobiściości świata rozrywki, biznesu, polityki, mediów (z pierwszych stron gazet)
 • Steem miałby domenę blog.pl :)

Słabości

 • Steem jako blockchain nie jest najlepszym miejscem by przechowywać format danych w jakim te blogi były prowadzone.

  Generalnie rzecz biorąc platforma wordpress pozwala na edycję wpisów za pomocą wręcz dowolnych tagów języka html i fragmentów kodu JavaScript. Z powodów bezpieczeństwa (aby do artykułunie można było wstrzyknąć niebezpiecznego kodu, ktory wyczyściłby Ci portfel), Steem zezwala tylko na ograniczony podzbiór tagów języka HTML, albo na formatowanie w składni Markdown. W praktyce przekonwertowanie wordpressowych wpisów by umieścić je w blockchainie Steem... było by baaardzo trudne.

 • Integracja blog.pl ze Steem była by dość trudna... trzeba było by nauczyć wszystkich na raz czym jest i jak działa Steem

 • Nasze głosy nie są jeszcze na tyle silne by wynagrodzić tak wielką grupę osób.
  Prawdopodobnie wielku atut Steema (możliwość monetyzacji treści), dla większości użytkowników byłby nieodczuwalny. Nasz Voting Power niebyłby w stanie zapewnić znaczących wypłat dla większości osób.

 • Co z tego, że ludzie zarabiali by kryptowalutę STEEM, skoro proces wypłaty byłby dla nich zbyt skomplikowany? Wiele osób mogło by stwierdzić, że to nie jest warte świeczki.

Szanse

 • Steem uratowałby efekty pracy tysięcy polskich blogerów
 • Steem mógłby uzyskać spory rozgłos w Polsce dzięki temu

Zagrożenia

 • Polska społeczność mogła by stracić swój charakter i stałaby się bezcharakterną papką.
  Za każdym razem, gdy jakaś społeczonść rośnie zbyt szybko, możliwe jest to, że w tym procesie mogą zaginąć kluczowe wartości, stanowiące o sukcesie danej społeczności w pierwszej fazie.

 • Steem i Steemit w Polsce są zbyt mało znane. Steem mógłby zostać źle odebrany i mogłaby się zacząć na niego jakaś nagonka.


Punkty powyżej są tylko przykładowe - mam nadzieję, że pomożecie mi dodać więcej punktów do tej analizy (potraktujmy to jako ćwiczenie) :)

Inne rozwiązania

Kupno innego serwisu to ekstremum, które w dodatku pewnie było by też nie tanie. A może są inne sposoby?

Przykładowo:

 • A może by tak tylko postarać się kupić bazę email tych użytkowników (Nie wiadomo czy to możliwe, ani ile tańsze by to było)
 • A może by tak napisać bota, który zaspamuje wszystkich blogerów komentarzami, że powinni się ewakuować na Steemit (wypisałem ten punkt, tylko dlatego, żeby był wpisany... że nie byłby to dobry pomysł, jestem przekonany - argumenty zostawiam do wymyślenia Wam :) )
 • A może należało by postarać się zorganizować jakąś akcje, która pomogła by tym blogerom dowiedzieć się o Steemit?
 • A może należało by przygotować profesjonalne dopasowane do tej sytuacji video (bądź kilka), pomagające przedstawić Steem i Steemit nowym osobom
 • A może tak naprawdę należało by tym blogerom utracić swoje blogi... część z nich pewnie nie zdąży zrobić eksportu danych. Zdesperowanych blogerów smutnych z powodu utracenia swoich wpisów być może łatwiej bylo by namówić na Steem, przypominając im, że tutaj coś takiego nie może się zdarzyć... bo to blockchain

Moje przemyślenia

Szczerze mówiąc uważam, że na obecnym etapie zakup blog.pl przez Steem byłby dość ryzykowny, a integracja tej platformy była by problematyczna i trudna w tak krótkim czasie. Społeczność Steem mogła by też nie być zachwycona decyzją Steemit, że nagle jedna społeczność narodowa jest faworyzowana nad inne.

Zakup bazy danych email, o ile byłby możliwy... na pewno nie byłby też tani, natomiast nie dawałby też nic pewnego. Tych użytkowników trzeba było by (brzydko mówiąc) skonwertować na Steemian. Skuteczność takiej operacji za pomocą generycznej wiadomości email... była by pewnie dość niska.

Pomimo tego wszystkiego, widzę tutaj jednak dużą okazję i pewne (być może niepowtarzalne) możliwości na ekspansje...

Opcja 1

Według mnie ciekawym pomysłem może być stworzenie kilkuminutowego profesjonalnego video, które adresowało by wszystkie problemy, z którymi właśnie teraz będzie musiał się zmierzyć każdy użytkownik platformy blog.pl.

Film tak stworzony opisywałby podstawowe mechaniki działania Steem i Steemit. Dzięki temu osoby, które trafiłyby tutaj dzięki temu filmikowi, byłoby częściowo wdrożone.

Wyobrażam sobie to jako kilka animowanych filmików o jakości podobnej do tej w której tworzą filmy chłopaki z kanału Prosta Ekonomia.

Być może właściwie zrobiony taki film, sam zacząłby być "viralem" wśród blogerów blog.pl

Koszt takiego filmu szacowałbym na kilka tysięcy złotych. Takie środki są według mnie do zorganizowania, czy to od Steemit Inc, czy nawet od samej społeczności, jeżeli by to rozegrać właściwie.

Opcja 2

Jeżeli nie możemy (albo nie chcemy) przejąć wszystkich blogerów z blog.pl, to może należało by się skupić na kluczowych osobach, które z naszej perspektywy świetnie by się tutaj dopasowały?

Jest nas tutaj trochę, być może każdy z nas byłby w stanie wskazać kilku blogerów z tej platformy, których ceni i których chciałby tutaj ściągnąć? Rozmowa indywidualna z 50-tką dobrych blogerów jest jak najbardziej możliwia i prawdodpodobnie była by o wiele bardziej skuteczna niż np. email.

W tej opcji natomiast musielibyście mi pomóc wybrać tych blogerów, których cenicie i do których macie kontakt.


Burza mózgów

Według mnie, coś mamy tutaj do zrobienia. Nie wydaje mi się, że powinniśmy przechodzić obojętnie wobec zamknięcia blog.pl. Co powinniśmy zrobić dokładnie? Nie wiem - dlatego właśnie napisałem ten post.

Wydaje mi się, że przydała by się mała burza mózgów. Chciałbym natomiast was prosić, by na tym etapie nie skupiać się na tym jak coś zrobić (np. jak dotrzeć do Prezesa Onet.pl - bo to są problemy które da się załatwić dość łatwo), na sam początek wydaje mi się, że bardziej powinniśmy się zastanowić co powinniśmy zrobić.

Dziękuje, że dotarliście do końca tego długiego wpisu. Bardzo jestem ciekaw co o tym wszystkim myślicie. Będę bardzo wdzięczny za konstruktywną krytykę. Mamy jeszcze trochę czasu by to wszystko ogarnąć, ale jest go nie za dużo.

Pamiętajmy też, że nie powinniśmy się bać tego, że to nie wyjdzie. Ostatecznie, jeżeli nic nie spróbujemy zrobić, to na pewno nic z tego nie wyjdzie :) Próbując możemy natomiast bardzo dużo się nauczyć :)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Ja bym jednak opowiadał się bardziej za opcją nr 2. Najczęściej ilość nie równa się jakość.

  ·  2 years ago (edited)

"A może by tak tylko postarać się kupić bazę email tych użytkowników (Nie wiadomo czy to możliwe, ani ile tańsze by to było)" To nie legalne. Nie można przysłać mejli do bazy osób która NAM nie zezwoliła na to. Ale myślę że kupienie domeny blog.pl było by dobrym pomysłem.

Kupienie domeny będzie trudne, poluje na nią setki osób.

"Nie można przysłać mejli do bazy osób która NAM nie zezwoliła na to."

Mylisz się. Można. Aczkolwiek nie wolno, ale to zupełnie inna sprawa 😛

Temat jest do rozważenia, ALE... Nie wiem, czy Steem w obecnym stanie jest dobrym miejscem dla treści i komentarzy politycznych. Odnoszę wrażenie, że tego jest trochę na Onecie.

Co do prezentacji samego Steem i Steemit nie tylko dla Onetu, ale i ogólnie - a może nagrać filmik z wieloma ludźmi? Kilku/kilkunastu autorów i każdy by powiedział "napisałem po polsku X postów w Y miesięcy".

czy Steem w obecnym stanie jest dobrym miejscem dla treści i komentarzy politycznych

też w to wątpię na obecnym etapie, stąd też właśnie napisałem:

należało by się skupić na kluczowych osobach, które z naszej perspektywy świetnie by się tutaj dopasowały

:)

a może nagrać filmik z wieloma ludźmi? Kilku/kilkunastu autorów i każdy by powiedział "napisałem po polsku X postów w Y miesięcy".

Wydaje mi się, że ciężko by to było zrobić w naturalny i szybki sposób. Poza tym, dla odbiorcy będą to losowe osoby.

Wydaje mi się, że ciężko by to było zrobić w naturalny i szybki sposób. Poza tym, dla odbiorcy będą to losowe osoby.

Chodzi o pokazanie, że platforma żyje, są na niej Polacy i piszą teksty. W czym jesteśmy gorsi od blogerów z Onetu? :)

Chodzi o pokazanie, że platforma żyje

Ostatnimi czasy nie ma już żadnych problemów by to ludziom pokazywać. Pokazywałem Steemit bardzo wielu osobom. Wiele z nich nie było kiedyś przekonanych z różnych powodów, ale ostatatnio te osoby same mi mówią, że jakościowo jest już dość dobrze na polskiej części :)

Jeżeli chodzi o ilość, to też jest nieźle. Wczoraj było 68 nowych artykułów w ciągu jednego dnia.

To zupełnie dla mnie niezrozumiałe wariactwo z ceną SBD na 6-7 USD chyba tak nakręca nam ruch, i super. Ale na jak długo ta cena się utrzyma?

Z drugiej strony, trzyma się już wiele dni...

Teraz kolej na skok cenowy Steem

czy Steem w obecnym stanie jest dobrym miejscem dla treści i komentarzy politycznych

Taka tematyka budzi kontrowersje...

Zadaję sobie cały czas jedno pytanie. @noisy dlaczego tak mocno dążysz do rozwoju (zwiększenia ilości) polskiej społeczności na seemit. Pomagasz początkującym, poświęcasz swój prywatny czas. Bardzo mi się to podoba, ale chciałbym zrozumieć główne motywy tego. Czy jest to coś w rodzaju patriotyzmu? Czy poptostu starasz się rozwinąć steemit. Czy np gdyby nagle przybyło np 1mln nowych użytkowników, to czy nowe posty nie byłyby wtedy dużo mniej warte?

  ·  2 years ago (edited)

Każda osoba na Steem, jeżeli zarobiła choćby 1 token STEEM, to nagle jest tak jakby shareholderem całej sieci. To tak jakbyś w 2006 roku dostał mały procent akcji Facebooka.

W interesie każdego udziałowca takiego social-media jest rozwój platformy.

Czy np gdyby nagle przybyło np 1mln nowych użytkowników, to czy nowe posty nie byłyby wtedy dużo mniej warte?

Jeżeli taki wzrost byłby zbyt nagły, to mogła by być duża różnica w porównaniu do tego co mamy teraz. Rynek musi mieć zawsze trochę czasu, by zacząć odzwierciedlać bieżącą wartość sieci.

Inna sprawa, że to ile nasze posty są warte... zależy tylko od samych użytkowników. Są osoby, które chcą kupować tokeny STEEM, bowiem albo chcą mieć kawałek udziału w tej sieci, albo chcą kupic trochę tokenów, by z ich pomocą się tutaj promować.

Jeżeli po spędzeniu 4 godzin na pisaniu artykułu, dostałbyś 0.1 STEEM.... to dla Ciebie ten token ma zupełnie inną wartość niż wartość rynkowa. W twojej głowie te 0.1 STEEM jest właśnie wyceną swojej pracy i domyślnie chcesz, by wyznacznik wartości Twojej pracy był wart więcej. Jego wartość rynkowa może być wyceniana np na $1. Ale Ty jako użytkownik możesz dość do wniosku, że nie opłaca Ci się sprzedawać tokenów, które tak ciężko jest zarobić... za taką drobną kwotę. Gdy zaczyna myśleć tak więcej osób, nagle drastycznie ograniczana jest podaż na rynku... a cena nagle leci do góry.

Kilka lat WhatsApp został kupiony za 19 miliardów dollarów, a jego ewaluacja wynikała wprost z liczby jego użytkowników:

Skupmy się na rozwoju platrformy, na tym by budować tu coraz lepszą i większą społeczność. Wraz ze wzrostem użytkowników, inwestorzy przyjdą sami.

Czy zatem chodzi tylko o pieniądze?

Nie. Faktem jest natomiast to, że pieniądze są nieodłączną cześcią każdego serwisu na świecie. Ten natomiast jako jedyny jest transparenty, odporny na cenzurę, nie narusza prywatności użytkowników... i tylko w przypadku tego serwisu możemy być pewni, że to się nigdy nie zmieni. Dlaczego? Bo jeżeli to użytkownicy są właścicielem produktu, który używają, to nie pozwolą na to, by produkt obrócił się przeciwko nim. I to nie jest kwestia teoretycznego buntu społecznośći Steem w przypadku, gdyby coś takiego miało się stać. Steem może się rozwijać tylko w kierunku akceptowanym przez większość społeczności. Nie da się wprowadzić hardforka, który ludziom się nie spodoba.

Osobiście będę mam wielką satysfakcje będąc tego częścią prawie od samego początku :) Historia dzieje się na naszych oczach - tak, naprawdę w to wierzę :)

Czy jest to coś w rodzaju patriotyzmu?

A co do tego fragmentu... to oczywiście, ze chcę, by Polska społeczność była bardzo silną grupą na Steem! Według mnie za długo już kisimy się w tych naszych klonach zagranicznych serwisów w stylu wykop.pl, czy kiedyś nasza-klasa.

Steem pozwala na zbudowanie silnej lokalnej społeczności, która będzie jednocześnie współistnieć na arenie międzynarodowej.

Wówczas łatwiej nam polakom będzie promować poczynania naszych rodaków :)

No nic, masz mój miecz. Myślę że aktywnie się włącze w promocje i popularyzacje tego portalu.

a tutaj trochę szersza moja odpowiedź na Twoje pytanie, w formie audio :)

:)

  ·  2 years ago (edited)

Nad filmikiem można pracować, ale zacząłbym od czegoś prostego, od zaraz. Czas jest tylko do końca stycznia. Proponowałbym:

 1. wspólnie napisać jakieś bardzo miłe, rzeczowe i podkreślające zalety Steemita zaproszenie Steemian do Onet-ian. 3-4 krótkie zdania max
 2. stworzyć i udostępnić online listę wszystkich najlepszych z onetu, z zakladki http://www.blog.pl/znani
 3. każdy z nas w wolnej chwili by wysyłał indywidualnie zaproszenie (jako komentarz na blogu) do tych Onetian, którzy piszą na jego ulubione tematy, aby nie tylko zaprosić na Steemit, ale też pokazać swój blog jako przykładowy, umieć pogadać z taką osobą. Po zaproszeniu, każdy by się zapisywał na naszej liście przy danej osobie, żeby ją "odfajkować" i nie męczyć kilka razy
 4. zapraszać możemy na występ próbny bez rejestrowania się, jaki przygotował kiedyś @noisy. Ale musimy mieć też gotowe i dostępne online superłopatologiczne i wyczerpujące wprowadzenie, jak się poruszać na Steemit dla tych, co się im spodoba idea i od razu będą chcieli zacząć normalnie (mamy coś takiego?). To się także przyda do filmiku potem.

W ten sposób "przerobiliśmy" przynajmniej dużą częśc tych najbardziej znanych 318 blogerów, którzy teoretycznie powinni być dla nas najcenniejsi tutaj. Każdy mógłby też zapraszać spoza "znanych", wtedy dopisując także ten blog do listy. Mocno by podkreslał, żeby pisać do ludzi o wspólnych zainteresowaniach, bo wtedy będzie łatwiej o jakiś odzew.

Problemem jest przekonanie do modelu steemit. To nie łatwe bo brzmi niewiarygodnie .

  ·  2 years ago (edited)

Akurat sytuacja nam sprzyja. Możemy zacząć zaproszenie od czegoś takiego: czy to nie jest irytujące, że onet może sobie zakładać i kasować Ci blog, kiedy im tylko się jedno lub drugie opłaci, a Ty nie masz nic do gadania? Jeśli Cię to wkurza, to może czas pomysleć o przeprowadzce na media społeczne nowej generacji, gdzie dzięki blockchain jesteś jednocześnie autorem i udziałowcem, i Twój głos coś znaczy? Słyszałeś o polskim Steemit?

Ale musimy mieć też gotowe i dostępne online bardzo przystępne i wyczerpujące wprowadzenie

No i właśnie tutaj znowu mi się to sprowadza do... zrobienia filmu. W sposób audio-wizualny w 2-3 minuty można przedstawić tyle co... za pomocą ściany teksty, której nikt nie będzie chciał przeczytać.

Tak, takie materiały tekstowe są ważne, ale w mojej ocenie same... mogły by nie być wystarczające.

  ·  2 years ago (edited)

Nie kwestionuję, że filmik będzie o wiele lepszy - kiedy już powstanie. Nie wcześniej.

Jestem w stanie stworzyć pierwszą wersję mateirałów do mojego projektu - krótkie zaproszenie i łopatologiczne wprowadzenie w Steemit - na sobotę-niedzielę do oceny, uzupełnienia i przegłosowania przez społeczność.

A na kiedy będzie filmik? Kto się w ogóle zglosił, aby go robić? Niektórzy na blog.pl już ogłaszają nowe miejsca, na jakie się przeprowadzają. Święta utną pewnie z pół grudnia.

Czasu jest mało...

No to działaj ja zawsze Cię poprę.

dzieki

  ·  2 years ago (edited)

Poprawka: @noisy zrobił bardzo dobre nagranie wprowadzające, chyba będzie bardziej produktywne, jeśli tam się przyłożę do dopracowania jego materiału, niz żebym sam pisał od zera: https://steemit.com/dsound/@noisy2/jak-z-powodzeniem-rozpocz-swoj-przygod-ze-steem-i-steemit

Tak widziałem znaczy słuchałem, bardzo dobre te jego nagrania. Jak będę mógł tak pomogę, jestem za wszystkimi którzy chcą coś zrobić dobrego dla naszej platformy.

Ostatni akapit mówi wszystko. Jeśli nie spróbujemy to na pewno nie wyjdzie. Założę się, że większość tych blogerów nigdy nie słyszała o Steemit, więc chyba krokiem nr 1 byłoby dotarcie z informacją, że mają obecnie taką alternatywę. Może to głupie ale może sam Onet mógłby dotrzeć z taką informacją gdyby dotrzeć do Onet.

Polska społeczność mogła by stracić swój charakter i stałaby się bezcharakterną papką.
Za każdym razem, gdy jakaś społeczonść rośnie zbyt szybko, możliwe jest to, że w tym procesie mogą zaginąć kluczowe wartości, stanowiące o sukcesie danej społeczności w pierwszej fazie.

Tak duża migracja mogłaby być rzeczywiście niebezpieczna.

Filmik może być ok. Trzeba dotrzeć do kilkunastu blogerów co mają największy odsłuch, następnie poczta pantoflowa zrobi resztę. Co do zebrania kasy dobry pomysł, zrzutka w Steem lub SBD ustalić jakąś kwotę, lub co łaska (nie mniej niż 10 Steem)

Wystarczy nawet 2-3 z tych najlepszych, aby się rozniosło. Dlatego proponowałem, aby zacząc od tych z http://www.blog.pl/znani

Najlepiej nagrac jakis filmik na you tube z reklama.

Tu bym się nie godził co do górnej półki... Osoby z górnej półki dobrze wiedzą, po co tam są, wstawienie na takich stronach backlink to pożądanie nie jednej osoby. Wystarczy popatrzeć, mają przekierowania na social media- a z socjal do swoich blogów. Większość z nich bardzo dobrze wie, co robi i dlaczego zakładają tam blogi, bo jest tam ogromny ruch.

Dzisiaj jest to na porządku dziennym, jak Masz zamiar otwierać swoją stronę, to trzeba przygotować właśnie taki plan, żeby ściągać ruch z takich stron i nie trzeba być aktywnym, wystarczy otworzyć profil wstawić linki, jeden post na miesiąc. Pytanie tylko-kogo szukamy? Bo jeśli do zdobywania spokojnego nie za szybkiego ruchu to zacząłbym od YouTube i Socjal. Tylko wyłącznie jedna tematyka. OPCJA 1

  ·  2 years ago (edited)

Jako osoba, która jest na Steemicie 3 dzień, muszę powiedzieć, że ta platforma ma jefną bardzo dużą wadę w porównaniu z typowymi blogami opartymi na wordpressie. Jest nią niemożność edytowania grafiki bloga. I tak, wiem, zaraz mi ktoś powie, że chodzi o treść, a nie o wygląd. Jasne, zawartość bloga jest ważna, ale grafika też. I tak naprawdę nie jestem pewba czy wszystkie gwiazdeczki z onetu, przyzwyczajone do fajerwerków, miałyby ochotę przenieść się na Steemit. Część na pewno, ale raczej nie wszystkie.

Widzisz, ty to uważasz za wadę, a ja - jako czytelnik - za ogromną zaletę. Profil zawsze wygląda tak samo czytelnie.

Jasne. Ale wiesz, mnie nie chodzi o to, że to wada. Bardzo lubię Steemit, inaczej by mnie tutaj nie było. Chodzi mi raczej o to, że ludzie przyzwyczajeni do czegoś mogą mieć problem, żeby przestawić się na coś innego.

Takie rzeczy powstaną i najlepsza rzecz jest taka, że prawdopodobnie nie zrobi tego najpierw Steemit, tylko jakiś inny interface Steemowy.

O. Brzmi dobrze. W ogóle to mój trzeci dzień na Steemicie i cały czas go dopirro odkrywam, więc mam nadzieję, że nie odebrałeś mojego komentarza jako krytyki tej platformy.

więc mam nadzieję, że nie odebrałeś mojego komentarza jako krytyki tej platformy.

Czy ja wiem? Powiem inaczej... a czemu miałbyś nie krytykować właśnie? ;)

To nie jest tak, że my tutaj zachwalamy sobie co my tutaj mamy i radośnie pleciemy wianki licząc na lepsze jutro - nie ;)

Krytyka (zwłaszcza ta konstruktywna), jest bardzo mile widziana. Steem czy Steemit jako projekty open-source mają bardzo duże możliwości (i to mnie pasjonuje jako programistę, bo wiem, co jest możliwe do zrobienia), faktem jest jednak to, że masę rzeczy jest daaalekie od ideału.

Powiem Ci więcej, korzystając z faktu, że jesteś właśnie nową osobą na platformie, chciałbym nawet Cię zachęcić do tego, byś napisał osobnego posta, co według Ciebie:

 • nie działa
 • jest trudne do zrozumienia
 • nie podoba Ci się

Takie posty dla mnie są zawsze bardzo ciekawe. Dostarczają one świeżą perspektywę dla osób, które są tutaj od dawna. Pisząc też taki post pewnie dowiesz się od wielu osób:

 • czy jest jakiś sposób, by jakiś problem obejść
 • czy społeczność jest świadoma problemu i być może pracuje nad rozwiązaniem
 • kto jeszcze oprócz Ciebie ma podobne zdanie :)

Tak czy inaczej, uważam takie posty za bardzo ciekawe :)

O, fenomenalny pomysł na posta :)
Na pewno jutro z niego skorzystam. Dziękuję bardzo :)

P.S. Wiem, że mój nick może być mylący, ale jestem dziewczynką ;)

Ok, napisane, zgodnie z obietnią :) Mam tylko nadzieję, że nikt nie poczuje się urażony...

Przepraszam. W następnych komentarzach już gdzieś tam się zorientowałem. Mimo wszystko, rozważ proszę ustawienie np. swojego awatara :)

https://steemit.com/@mazelin/settings

Np. ze swoim zdjęciem :)

  ·  2 years ago (edited)

Nawet nie chodzi tylko o szatę graficzną, choć dla wielu blogerów to bardzo ważna sprawa - także o funkcjonalności. Dla osób przenoszących się z dedykowanej platformy blogowej na steemita to jak przesiadka z porządnej limuzyny do malucha. Nie zapominajcie o tym. Według mnie pierwsza kropa ze słabości jest być może najważniejszą.

I nie atakujcie mnie od razu :-). Mnie tam ten przaśny kaszlaczek w dużej mierze odpowiada. Ale podejrzewam, że mam inne oczekiwania niż większość zawodowych bloggerów.

I doskonale sobie zdaje sprawę, że to tylko kwestia napisania kolejnego interfejsu do Steema. Ale dopóki takiego interfejsu nie ma (takiego, który mógłby z powodzeniem konkurować z dedykowanymi rozwiązaniami blogowymi) to trzeba wziąć pod uwagę, w jakiej mierze steemit.com, busy.org czy inne istniejące interfejsy do Steema są w stanie zaspokoić potrzeby takiego blogera (również o tym, że punktu widzenia osoby z zewnątrz, z mnogością interfejsów dany blog traci na jednorodności - ta sama treść może wyglądać zupełnie inaczej na każdym interfejsie).

Nie zrozumcie mnie źle. Również widzę w tej akcji potencjalne możliwości i korzyści dla społeczności i platformy. Ale jeśli jest tak, że dla wielu blogerów potencjalnych kandydatów do ściągnięcia na Steema, ta surowość i prostota interfejsu może być najważniejszą przeszkodą (być może dla części będzie to zaletą, ale nie spodziewałbym się, że ta część będzie jakoś bardzo liczna).

  ·  2 years ago (edited)

At least those blog.pl users are veeing warned and can prepare to get all there content backed up. Good news for steem I hope 😀. Witamy rodacy. Nastepny bezuch -> steemit.com

resteemed!

Matko kochana! Źle przeczytałem i myślałem, że mój blogger chcą zamknąć. :o Uff. Na szczęście to jeszcze nie. :)

Fajny zamysł. Ja w ogóle mam nadzieję, że to miejsce za kilka lat stanie się takim drugim ,,jutubem'', onetem'' i ,,fejsbukiem'' w jednym. Wtedy też coś takiego jak blog/blogger stanie się prędzej czy później czymś na porządku dziennym.