Straciłam dziecko

in polish •  10 months ago  (edited)

Około 20% kobiet traci swoje dziecko na skutek poronienia. Ta liczba może sięgać nawet do 50%, ponieważ wiele pań traci dziecko nie wiedząc jeszcze, że była w ciąży. Statystyki są dramatyczne, a społeczeństwo nadal unika tego tematu, nie wiedząc, że taka tragedia mogła się wydarzyć w ich najbliższym otoczeniu.

pregnant-1207238_960_720.jpg

Ja również straciłam swoje dziecko, dwa lata przed urodzeniem zdrowej i cudownej córki. W 2015 roku dowiedziałam się, że będę mamą, niestety moja radość nie trwała długo. Poroniłam w 6 tygodniu ciąży.
Całkiem niedawno bliska mi osoba także straciła swoje dziecko, w 6 miesiącu ciąży. Pamiętam jak ja przeżyłam swoją tragedię. Nie jestem więc w stanie wyobrazić sobie co może czuć kobieta, która już czuła ruchy swojego nienarodzonego dziecka i nagle je straciła.
Nie piszę o tym bez powodu. Z własnego doświadczenia wiem, że kobiety po poronieniu nie są wspierane. Otoczenie udaje, że nic się nie wydarzyło.

WSPRCIE

Wsparciem dla kobiety – poza oczywiście jej partnerem – powinno stać się całe jej najbliższe otoczenie. To właśnie swojej rodzinie oraz przyjaciołom ufa najbardziej i to przed nimi powinna chcieć się otworzyć.
Bardzo istotna jest także rola personelu medycznego, bowiem to lekarz jako pierwszy musi poinformować niedoszłą matkę oraz ojca o stracie dziecka. Pielęgniarki i położne mają ogromny wpływ na pacjentkę w trakcie trwania hospitalizacji, to oni oddziałują na kobietę bezpośrednio. To, jaką postawę przyjmie personel medyczny względem roniącej kobiety jest najbardziej istotne w całej tej tragedii. To tak naprawdę od nich zależy, czy kobieta zrozumie powód śmierci swojego nienarodzonego dziecka czy będzie czuć się wina. Brak zrozumienia w kierunku rodziców oraz traktowanie poronienia jak zwykłego zabiegu, daje rodzicom jeszcze więcej cierpienia w tych i tak już trudnych chwilach.

ŻAŁOBA PO STRACIE DZIECKA

Żałoba to czas, w którym najbardziej cierpimy po stracie ukochanej osoby. Zupełnie inaczej wygląda żałoba, gdy tracimy osobę dorosłą, spełnioną życiowo a jej śmierć jest naturalną koleją rzeczy. Inaczej też wygląda żałoba po nienarodzonym dziecku, do którego, szczególnie matka, zdążyła się już przywiązać emocjonalnie. Kobiety bowiem są dużo bardziej uczuciowe. Planują zawczasu całe swoje życie z dzieckiem, zaczynając od urządzenia pokoiku, kupna ciuszków, zabawek, kochają swoje dziecko zanim się jeszcze narodzi.

Badania prowadzone przez Fundację „Przetrwać cierpienie” w ramach kampanii społecznej „Ja też jestem dzieckiem” wskazują, że 30% kobiet, które doświadczyły poronienia popada w depresję, która wymaga leczenia psychiatrycznego, a dla około 30% wystarczająca jest pomoc psychologiczna.
Psychologia rodziny,
I. Janicka, H. Liberska
Wydawnictwo Naukowe PWN

everything-goes-3741141_960_720.jpg

ZESPÓŁ DZIECKA ZASTĘPCZEGO

W rodzinie, w której miała miejsce utrata ciąży mogą wystąpić zachowania, emocje oraz oczekiwania kierowane do kolejnego, zdrowego już dziecka.
Rodzice, którzy w odpowiedni sposób nie przepracowali straty dziecka mają w późniejszym czasie problemy, aby kolejnego potomka traktować jak zupełnie inną osobę i nie łączyć go z utraconym wcześniej dzieckiem.
Już w czasie ciąży przyszli rodzice mogą odczuwać dosyć konfliktowe uczucia jakimi jest strach, że ponownie utracą kogoś ważnego oraz radość i nadzieja, że tym razem się uda. Po dokończonej szczęśliwie ciąży, mama oraz tata, widzi w swoim dziecku lekarstwo na pozbycie się traumy z przeszłości. Niejednokrotnie mogą dawać mu do zrozumienia, że jest kimś w zastępstwie. Takie zachowania nazywane są zespołem dziecka zastępczego.

Utrata dziecka w okresie prenatalnym jest dla rodziny, a szczególne dla niedoszłej matki, wydarzeniem bardzo trudnym oraz istotnym w jej dalszym życiu. Najważniejsze w tych okresie jest wspieranie jej oraz jej partnera przez najbliższe otoczenie, aby mogli oni pogodzić się ze stratą, a ich przyszłe planowanie kolejnych dzieci było pełne szczęścia i wolne od wszelkich zmartwień.

Bardzo proszę, aby osoby wypowiadające się w komentarzach robiły to z wyczuciem, ponieważ temat jest trudny dla wielu kobiet.

Post napisany w ramach tematygodnia, temat 2, Mugol - luźne nawiązanie - śmierć.


Materiały pomocnicze
"PROBLEMATYKA PŁODNOŚCI I PROKREACJI", mgr Bożena Miernik
"PSYCHOLOGIA RODZINY", I. Janicka, H. Liberska

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Smutno kiedy dziecko odchodzi. Bez znaczenia jest czy przed czy po narodzeniu, ktoś kiedyś powiedział "Smutek jest smutkiem". Pozdrawiam Cie serdecznie i dzięki za wpis.

Hej.. W końcu jesteś :) zostaniesz już z nami? :)

:) zawsze jestem z Wami :) Mocno mnie potrząsnęłaś tym wpisem, to dobrze.

Musimy ratować pl-psychologia! :)

z Tobą się uda :)

Dziękuję Ci za poruszenie tak trudnego tematu ...

Z naszymi najbliższymi przyjaciółmi byliśmy równolegle w ciąży, niestety im się nie udało. Na szczęście udało im się 1,5 później.
Każdy sobie radzi na swój sposób z bólem i też bardzo przeżyliśmy tą tragedie, nie da się tego zapomnieć.
Dobrze, że masz swoje ukojenie w postaci córeczki.

Cieszcie się swoim małżeństwem, bo to najpiękniejsze co może człowieka w życiu spotkać :)
A i Wasi przyjaciele z pewnością są teraz bardzo szczęśliwi :)

Utrata dziecka to życiowy dramat. Nie potrafię sobie wyobrazić bólu i cierpienia jakie przynosi każde wspomnienie tych trudnych chwil. Bardzo współczuję.

To wiedzą tylko rodzice, których to spotkało. A jak widać jest ich niestety bardzo dużo..

Znam dwa małżeństwa, które straciły dziecko. Ciężkie przejścia obecne cieniem do dziś w ich życiu.

Smutny wpis :(

Prawdziwy..

Bylam poprostu wsciekla, poprostu wsciekla!!! Ktos mi powiedzial ze syn ktorego juz mam mi to wynagrodzi. I tak sie stalo!!! Stracil dwoch braci ale ma trzy duszyczki w sobie, jest wspanialy !!!

Współczuję. Ja to nie wiem co bym zrobił, niestety w życiu tak bywa. Teraz jest i będzie tylko lepiej : )

Posted using Partiko Android

Byle do przodu 😄

Congratulations @nieidealna.mama! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 400 comments. Your next target is to reach 500 comments.

Click here to view your Board of Honor
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

SteemFest3 and SteemitBoard - Meet the Steemians Contest

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!