📚 📺 Sekrety Zbrodni w ekranizacji powieści "Prawda o Sprawie Harry'ego Queberta" 📺 📚

in polish •  8 months ago 

Źródło: justwatch.com

Gdy w 2012 roku młody pisarz Joël Dicker wydawał książkę "Prawda o Sprawie Harry'ego Queberta" z pewnością nie spodziewał się, że to dzieło odniesie tak wielki sukces i sprzeda się w milionach egzemplarzy. Autor nie mógł też przewidzieć, że po 6 latach od wydawniczego sukcesu historia z książki dostanie nowe życie i przeniesiona zostanie na szklany ekran. Czy książkowa historia zdołała obronić się i na tej płaszczyźnie? Zdecydowanie tak ale o tym dowiecie się w dalszej części dzisiejszego wpisu. Zapraszam na krótkie omówienie serialu "Prawda o Sprawie Harry'ego Queberta", który we wrześniu zagościł na platformie Showmax!


Źródło: bullesdeculture.com

Jaka mroczna tajemnica może łączyć sławnego pisarza, zwykłą piętnastolatkę i tajemniczą zbrodnie? By w pełni odpowiedzieć na to pytanie musimy cofnąć się do 1975 roku i odwiedzić malownicze Maine bo właśnie w taką podróż w czasie zabiorą nas twórcy serialu "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta". To właśnie tam przed laty znika bez śladu młoda Nola Kellergan, a jedyny świadek mogący rzucić nowe światło na sprawę zostaje zamordowany. W tych okolicznościach nie trudno przewidzieć, że z braku świadków i jakichkolwiek dowodów sprawa nie ruszy już do przodu i na zawsze pozostanie zagadką. Po trzydziestu trzech latach za sprawą młodego pisarza Marcusa Goldmana cierpiącego na kryzys twórczy historia morderstwa sprzed lat może mieć szansę na wyjaśnienie. Odnalezienie zwłok młodej dziewczyny i powrót do sprawy zbrodni rozpoczyna cały szereg zdarzeń na które młody pisarz w żaden sposób nie jest przygotowany. Wraz z kolejnymi wątkami toczącego się śledztwa wychodzą na jaw co raz to nowe mroczne tajemnice. Głównym podejrzanym o morderstwo staje się Jego bliski przyjaciel, sławny pisarz Harry Quebert, który przed laty był w bliskich relacjach z młodą Nolą Kellergan. Gdy Markus Goldman rozpoczyna własne śledztwo szybko okazuje się także, że są ludzie, którym rozwiązanie zagadki zbrodni nie jest na rękę i posuną się bardzo daleko by nikt nie odkrył prawdy. Czy znany i ceniony pisarz Harry Quebert dopuścił się tak straszliwej zbrodni? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź wyłącznie sięgając po serial lub książkę do czego oczywiście gorąco zachęcam.


Źródło: leblogtvnews.com

Mogłoby się wydawać, że kryminał czy thriller to jedynie dobrze znany wątek zbrodni jednak warto porzucić ten tok myślenia i przygotować się na znacznie więcej. W tej produkcji poza samym zabójstwem musimy zmierzyć się z mrocznymi tajemnicami mieszkańców miasteczka, gdyż prawie każda postać ma swoje mroczne sekrety, które odkrywamy z każdym kolejnym odcinkiem. Pisarz, pastor, bogaty przedsiębiorca, szofer czy nawet policjant, każde z nich to jakaś historia, a zarazem drobny fragment układanki, która powoli przybliża Nas do rozwikłania tajemnicy śmierci młodej dziewczyny i znalezienia sprawcy. Tak ujęty obraz stopniowo buduję napięcie i zagęszcza klimat. Co prawda można by się momentami przyczepić do braku dreszczyku i tego dobrze znanego wszechobecnego mroku towarzyszącego temu gatunkowi, ale przecież nie każda produkcja musi od razu zaczynać się od ciemności, gęstej mgły i czającego się w niej mordercy. Brak tych elementów w pełni rekompensują nam świetne zdjęcia, krajobrazy i muzyka.


Źródło: mipblog.com

Ekranizacja bestsellera zasługuje na dobrą obsadę i to z całą pewnością się udało. Każdą z serialowych postaci stworzono z należytą starannością i dbałością o szczegóły, a ich gra aktorska sprawia, że całość chce się to obejrzeć do końca. Tytułowy Harry Quebert grany przez Patricka Dempseya to jedna z tych postaci, które potrafią utkwić w pamięci na dłuższy czas. Aktor idealnie wcielił się w swoją dość złożoną postać udowadniając, że rozumie swoją rolę, a wszelkie uczucia i emocje to coś co nie jest mu obce. Ukazany trochę jako smutny, zmęczony życiem pisarz żyjący przeszłością wypada bardzo autentycznie. 21-letnia Kristine Froseth grająca dość wymagającą postać Noli Kellergan to chyba numer dwa całej produkcji. Aktorka pomimo młodego wieku i niezbyt dużego doświadczenia również odnajduje się na planie dość dobrze. Ben Schnetzer czyli serialowy Marcus Goldman namiesza na planie równie mocno, a Jego detektywistyczne zapędy oczywiście wpędzą go w kłopoty co ogląda się równie ciekawie. Cała trójka sprawia, że 10 odcinków to stanowczo za mało. W pozostałych rolach zobaczymy takie nazwiska jak Virginia Madsen, Kurt Fuller, Colm Feore czy Don Harvey. Niektórzy mogliby stwierdzić, że brakuje tu większej ilości znanych hollywodzkich nazwisk ale po obejrzeniu całości można powiedzieć, że nawet bez nich i ten aktorski skład w pełni podołał zadaniu.Książkowa "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta" autorstwa Joëla Dickera w pełni broni się na ekranie. Mamy dobry scenariusz, umiejętnie budowany klimat, wiarygodne postacie i znakomitą grę aktorską. Gdyby tego było mało to nie zapominajmy o świetnych zdjęciach i muzyce. Gdzieś po drodze w otchłani internetu spotkałem się także z próbami porównywania tej produkcji z dziełami Stephena Kinga, ale w tym miejscu warto zachować odrobinę zdrowego rozsądku. Czy aby na pewno wypada porównywać tak wielki pisarski dorobek Kinga z ekranizacją dzieła młodego pisarza, który nie mógł jeszcze w pełni rozwinąć swoich skrzydeł? Moim zdaniem NIE ale na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam zagłębiając się zarówno w samą książkę jak i serial na niej oparty.

Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem serialu informuję, że znajdziecie go w serwisie fili.cc pod adresem: https://fili.cc/serial/prawda-o-sprawie-harryego-queberta/1951 Dziś już się żegnam i życzę miłego oglądania :)

gifsteemit.gif

Jak zawsze na koniec dziękuję za wsparcie, głosy i komentarze :) Drogi czytelniku, jeśli spodobał Ci się mój dzisiejszy wpis to zostaw coś po sobie :)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Obejrzałem 3 odcinki. Może czas by ciągnąć temat

Bardzo mnie zaintrygował ten tekst. Sam nie wiem czy lepiej obejrzeć ten miniserial, czy sięgnąć po książkę...

Congratulations @mrcn-86! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 300 upvotes. Your next target is to reach 400 upvotes.

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

Christmas Challenge - The party continues

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!