Mini-poradnik poprawnego pisania

in polish •  last year  (edited)

Przedwczoraj wieczorem @olesh napisał u mnie na blogu, że chciałby przeczytać artykuł na temat gramatyki i stylu. Tak naprawdę swój komentarz kierował do @assayera, ale wiecie, jak to jest. Od tygodnia jestem chora. Leżę w łóżku, przypominam skrzyżowanie gruźlika z fontanną i mam masę wolnego czasu. Postanowiłam więc wykorzystać fakt, że mam aż dużo weny i napisać coś przydatnego. I tak właśnie powstał mój prywatny mini-poradniczek poprawnego pisania. 


Przejdźmy jednak do rzeczy. 

WŁASNYCH BŁĘDÓW SIĘ NIE WIDZI


Jeśli naprawdę zależy Wam na publikowaniu perfekcyjnych postów, szczerze polecam Wam znalezienie sobie bety. Jest to osoba, która przeczyta Wasz tekst, a następnie poprawi wszystkie niedociągnięcia. Powstawia przecinki, wytknie niezgrabne sformułowania i doszlifuje cały post.   


Własnych błędów się nie widzi. Tak po prostu. Czy znam osoby, które potrafią same sprawdzić własny tekst? Oczywiście, ale są to w większości zawodowi, wieloletni korektorzy. Osoby początkujące zwyczajnie nie są w stanie tego zrobić. Poproście więc o pomoc dziewczynę, chłopaka, kolegę, koleżankę albo znajomych. Może umówicie się z kimś ze Steemita, że będziecie wzajemnie betować sobie teksty? 

 Jeśli nie macie nikogo takiego, a zależy Wam na perfekcyjnym stylu, odłóżcie post do szuflady na tydzień czy dwa. Po tym czasie zapomnicie, jak brzmiał, więc bez problemu wyłapiecie wszystkie błędy.   

PRZECINKOLOGIA NIE JEST WCALE TRUDNA


Pamiętacie, jak w szkole uczyli Was zasad poprawnej interpunkcji? Ja miałam w podręcznikach całe sekcje poświęcone regułom interpunkcyjnym, które potem ćwiczyliśmy na przykładach pod okiem nauczycielki. I wiecie co? To jest jeden wielki pic na wodę i fotomontaż. 


Z moich obserwacji wynika, że najwięcej trudności sprawia Polakom poprawne stosowanie przecinków. W praktyce nie jest to zaś wcale takie trudne. Jeśli nie wiecie, gdzie wstawić przecinki, wolno przeczytajcie swój tekst na głos. Zauważyliście, że co jakiś czas robicie krótką pauzę na oddech? To właśnie w tych miejscach należy wstawić przecinek. I to w zasadzie cała filozofia. 


Weźmy na przykład zdanie: 


Ania ma kota którego bardzo kocha. 


Jeśli przeczytacie je powoli, zorientujecie się, że robicie pauzę przed słowem “którego”. A skoro mamy pauzę, powinniśmy mieć też przecinek. To zdanie powinno więc wyglądać tak: 


Ania ma kota, którego bardzo kocha. 


Co ciekawe, ta metoda sprawdza się bezbłędnie w przypadku tekstów pisanych w języku angielskim. Niestety, w języku polskim występują czasami wyjątki od tej reguły, dlatego purystów językowych odsyłam tutaj:   
https://sjp.pwn.pl/zasady/Znaki-interpunkcyjne;629738.html 


Natomiast osobom, które purystami nie są, szczerze polecam tę metodę. Stosując ją, postawicie przecinek w poprawnym miejscu w 99 przypadkach na 100. 

CZAS NA STYL


Skoro uporaliśmy się już z interpunkcją, czas na styl. Poniżej przedstawiam Wam sześć podstawowych reguł, które pomogą Wam udoskonalić Wasz warsztat pisarski. 

1) PISZCIE ZWIĘŹLE I NA TEMAT


Sama mam z tym ogromny problem. Niemniej jednak ogólna zasada jest taka, żeby pisać zwięźle, na temat i od razu przechodzić do rzeczy. Długie wstępy i obszerne opisy były dobre w czasach  pani Elizy Orzeszkowej. Dzisiaj nikomu nie chce się ich czytać. Jeśli napiszecie posta na kilka kartek A4, ryzykujecie tym, że Czytelnik znudzi się w połowie. 


Reguła  brzmi więc tak: należy w pierwszych zdaniach zacząć od przedstawienia samego sedna artykułu, a dopiero potem przejść do szczegółów. Nie odwrotnie. 

2) ROZMAWIAJCIE Z CZYTELNIKAMI


Pisząc tekst, wyobraźcie sobie, że Was Czytelnik stoi tuż obok Was. Porozmawiajcie z nim. Zażartujcie. Od czasu do czasu puśćcie do niego oczko. Nie piszcie mdłej, formalnej papki, której nikt nie będzie miał ochoty czytać. Post to nie jest podręcznik do fizyki, ani artykuł na Wikipedii. Postarajcie się wejść z Czytelnikiem w dialog. Gdyby Twój Czytelnik czytał Ci posta przez ramię, co by powiedział? Jak by zareagował? 

3) UNIKAJCIE SPECJALISTYCZNEGO JĘZYKA


Jeśli jesteście specjalistami w jakiejś dziedzinie, to posługujcie się na co dzień językiem, który może być niezrozumiały dla otoczenia. Bardzo łatwo jest przenieść potem ten język na Steemit. W rezultacie powstają posty, które dla zwykłego, szarego człowieczka są jedną wielką, czarną magią. To źle, bo Czytelnik, który nie zrozumie tego, co właśnie przeczytał, pójdzie sobie precz i więcej nie wróci. Piszcie tak, jakbyście właśnie coś tłumaczyli wujkowi Ździchowi przy piwku.   

4) NIE UŻYWAJCIE ZDAŃ WIELOKROTNIE ZŁOŻONYCH


To szczególnie ważne dla osób, które dopiero zaczynają. Dobrze skomponowany tekst zawiera zarówno zdania pojedyncze, jak i wielokrotnie złożone. Krótkie zdania nadają tekstom dynamizmu i świetnie nadają się do pisania opowiadań.  


Była noc. Sowa pohukiwała cicho. Wokoło pachniało gnijącymi liśćmi.   

Perry otworzył oczy. 


W codziennej rozmowie bardzo rzadko używamy ekstremalnie krótkich zdań, dlatego przykuwają one uwagę Czytelnika. Szczególnie, jeśli występują po sobie. Niestety, na dłuższą metę dość trudno się je czyta, dlatego należy przeplatać je ze zdaniami złożonymi. Ale, uwaga! Im dłuższe zdanie, tym trudniej je zrozumieć. A Czytelnik, który straci wątek, to Czytelnik niezadowolony. Pilnujcie, aby Wasze zdania były stosunkowo krótkie. Nie piszcie takich, w których występuje dziesięć orzeczeń, bo przyjdę i osobiście dam Wam po nosie. Gazetą.  


Gdy Perry otworzył oczy, była późna noc, gdzieś w oddali sowa pohukiwała cicho, a w wokoło pachniało gnijącymi liśćmi. 


Widzicie różnicę?  

5) STOSUJCIE ŚRÓDTYTUŁY


To dokładnie ta sama zasada co w przypadku zdań wielokrotnie złożonych. Nikt nie lubi czytać ściany tekstu, bo to męczy wzrok. Starajcie się korzystać z elementów graficznych, które wprowadzą urozmaicenie do Waszych postów. Mogą to być śródtytuły, zdjęcia, grafiki, wypunktowania. Wszystko jedno. Chodzi o to, żeby uniknąć sytuacji, w której jednolitego tekstu będzie tak dużo, że Czytelnik tylko przeleci po nim wzrokiem.  

6) BĄDŹCIE SOBĄ


Piszcie o tym, co kochacie. Najgorsze co możecie zrobić, to udawać kogoś, kim nie jesteście. Możecie, oczywiście, naśladować styl kogoś innego, ale nie bądźcie kserokopiarką. Nie wstydźcie się tego, kim jesteście. Nie pozujcie na specjalistę, jeśli nim nie jesteście. Dobry tekst o planszówkach czy kapuście kiszonej może okazać się dużo popularniejszy od marnego tekstu o cząsteczkach subatomowych.  


I, co najważniejsze, piszcie. Im więcej będziecie pisać, tym lepiej będzie Wam to wychodzić.    
 

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Napisałaś prawdę o błędach, których już nie widzimy i ze zmęczenia i z ilości wyprodukowanego osobiście tekstu :(
Kiedy pisałam swoją pracę doktorską też nie zauważałam błędów, ogonków, spacji. Umówiliśmy się z kolegą doktorantem, że wzajemnie sprawdzimy nasze prace podkreślając i wyraz i dodatkowo "odptaszkowując" na marginesie. Na czerwono, grubo, bez litości. To był jedyny sposób na wyłapanie błędów.
Chcesz poznać wynik naszego eksperymentu? Tekst był czerwony: literówki, ogonki, kreseczki w ilościach niepoliczalnych.
Potem korekta na kompie :)
Ja należę do grupy purystów językowych, nienawidzę niechlujstwa, błędów, pisania na odwal. Przeczytajmy swoje teksty przed klepnięciem entera.
Ad.3 - doskonała uwaga: tłumaczcie wszystko tak, by zrozumiało dziecko w pierwszej klasie.

Jutro ze swojego konta @noisy2 będę publikował podcast "O czym i w jaki sposób pisać, by być zauważonym?"

W nagraniu mówiłem dużo o jakości, błędach, poprawnym formatowaniu, itd, itp.

Twój poradnik pojawił się w samą porę :) Jutro będę do niego linkował w poście. Niestety w samym podcaście nie dam radę go już wspomnieć, bo nagranie już jest wykonane, ale tak czy inaczej - super, że przygotowałaś ten poradnik :)

skrzyżowanie gruźlika z fontanną

śmiechłem dość konkretnie czytając to :)

·

Yay! Dziękuję serdecznie :) Każdy dodatkowy link jest na wagę złota ;)

Świetny post!! Dzięki za wskazówki, a właściwie za edukacje. Na Steemit w naszej społeczności piękne jest to, że można się bardzo dużo nauczyć. Chyba dzięki temu, że jesteśmy tacy różnorodni. Myślę, że dzięki Tobie moja interpunkcja się znacznie poprawi. Zawsze miałam z tym problem. A to takie proste. Dzięki :)
Może mogłabyś napisać również posty nt. poprawnej polszczyzny? Absolutnie nie twierdzę, że ktoś z nas ma z tym problem. Proszę tego tak nie odczytywać. Myślę, że przydałyby się jako poszerzenie wiedzy. Tak edukacyjnie i rozwojowo :). Co Ty na to?

·

Dziękuję bardzo. Zawsze bardzo się cieszę, kiedy moje posty komuś się przydają :)

Bardzo chętnie napiszę coś na temat poprawnej polszczyzny, jeśli tylko znajdą się osoby, ktore będą miały ochotę to czytać. Masz na myśli jakiś konkretny temat, czy wolisz zdać się na mnie?

·
·

Zdaję się na Ciebie. Czuję, że jesteś w tym świetna :)

super artykuł

·

Dziękuję :)

Congratulations @mazelin! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

W moich tekstach mam problem, z zdaniami wielokrotnie złożonymi - przynajmniej tak mi się zdaje. Dzięki za fajny wpis!

·

Dużo osób ma z tym problem.
I nie ma za co. Bardzo się cieszę, że mój wpis Ci się podobał :)

Świetny post, gratuluję :)

·

Dziękuję :)

Świetny post - swoje często piszę w tramwaju i drobne błędy składniowe po prostu mi umykają, myślę, że od dziś będę szukał sobie bety do proof-readingu. Leci follow!

·

Bety są dobrem wcielonym. To niby dość oczywiste, że skoro profesjonalny pisarz potrzebuje korektora, to amatorowi przyda się on tym bardziej, ale ja też na to przez długi czas nie wpadłam :)
Dzięki za follow :)

Bardzo dobre porady! Dzięki :)

·

Cała przyjemność po mojej stronie :)

  ·  last year (edited)

Ciesze się, że "odebrałaś" mi ten temat, bo piszesz po prostu lepiej ode mnie, a także Twoja świadomość języka jest o wiele wyższa. Lata mojej emigracji i anglojęzycznych lektur zrobiły swoje :(

·

Dziękuję serdecznie, ale właśnie czytam Twoj artykuł o Biblii i kompletnie się z Tobą nie zgodzę. Bardzo dobrze piszesz. Lata emigracji czy nie, nadal potrafisz świetnie operować słowem ;)

Bardzo fajny i pouczający wpis. Dzięki, przyda się.
Trzeba się w końcu czegoś nauczyć, w szkole nie było czasu, były ważniejsze sprawy.

·

Cieszę się, że post się przydał ;)

Bardzo mi się podobał Twój tekst :)
Muszę się tylko kopnąć w tyłek i zacząć pisać dalej lub zacząć pisać od nowa. Każda forma będzie mile widziana.
Hm... lub po prostu stworzę świat?

·

Chcesz stworzyć świat tutaj czy w ogóle?

Wpis miazga :) Wyczuwam szkołę moich ulubieńców. Neil Patel, Darren Rowse - (ProBlogger). Być Blogerem, to jak poznać sztukę uwodzenia. Chociaż mi do blogera daleko... :(

·

A wiesz, że kompletnie nie kojarzę? Wujek Google co prawda podpowiada, że ProBlogger to jakiś anglojęzyczny blog, ale niestety go nie kojarzę. Warto zajrzeć?

·
·
  ·  last year (edited)

Neil Patel https://neilpatel.com/blog/

Darren Rowse Ikona w świecie Blogerów.
Wydane książki- Blog prowadzi od kilkunastu lat z milionową widownią. Przykład z niego brali takie osobistości jak Michał Szafrański najleprzy Poski Bloger...
ProBlogger https://problogger.com/blog

·
·
·

Dziękuję serdecznie ;) Michał jest według Ciebie najlepszy? Ja obstawiałabym raczej Kominka (albo Jasona Hunta, jak teraz woli się nazywać). Ale Szafrańskiego też lubię :)

·
·
·
·

O tak :) Całkiem zapomniałem... I tu jest typowo osoba która nawet polecała książkę Darrena na początkach...

·
·
·
·
·

Jason Hunt - Mega stronka. Nawet nie wiedziałem że dalej działa. Dzięki :)

Ad. 4. Faktycznie, ostatnio zauważyłem to. Jednak nie potrafiłem ocenić, dlaczego fragment tekstu ze zdaniami krótkimi lepiej brzmi niż ten z długimi. Dzięki wielkie :D

I właśnie takich wskazówek potrzebowałem! Jestem typowym analfabetą i każdy tekst, który puszczam w eter daję do sprawdzenia mojej dziewczynie.