Husky Rescue - muzyka wśród drzew #2steemCreated with Sketch.

in #polish3 years ago (edited)

Witaj. Jeśli nie miałeś okazji trafić na pierwszy mój wpis o Husky Rescue, to poniżej znajdziesz link:

Husky Rescue - muzyka wśród drzew #1

a jeśli już to zrobiłeś, zapraszam do dalszej lektury o:

Husky-Rescue-Logo inv0.png

Ship of Light

Ship of Light - okładka small.jpg

Trzeci album Husky Rescue - Ship of Light został wydany w roku 2010. Nadal są to udane utwory jak w poprzednich dwóch albumach. Muzyka zawiera pomysłowe akordy oraz liryczne teksty. Najbardziej przebojowym utworem jest tutaj Sound of Love.

W miarę słuchania płyty głos Reety zdaje się robić chłodniejszy, a muzyka przynosi uczucie ciemności i niepewności. Słuchać to już od Wolf Trap Motel, w którym początkowe trzy minuty stanowią wstęp do delikatnego wokalu pojawiającego się w dalszej części utworu. Ostatni na albumie Beautiful My Monster ociepla klimat i przynosi już więcej pozytywnych nut.

„Beautiful My Monster”

Now I'm sleeping, now you're awaking.
Now I'm sleeping it's so beautiful my monster,
Now you're awaking it's so beautiful my monster.

Zespół po wydaniu Ship of Light ruszył w trasę koncertową po Europie i Stanach Zjednoczonych. Z chwilą zakończenia trasy, z zespołu odchodzi wokalistka Reeta Vestman, a Marko zaczyna współpracę z kompozytorem Antony Bentley oraz przyjmuje do składu szwedzką wokalistkę Johannę Kalén.

Husky Rescue z Joanna Kalen z wywiadu.jpg
Husky Rescue: Marko Nyberg, Johanna Kalén, Antony Bentley

W tym składzie tworzą kolejny album:

The Long Lost Friend

The Long Lost Friend small.jpg

Płyta wydana była w 2013 roku a tytuł nawiązuje do prawdziwej opowieści o „zaginionym” przyjacielu Nyberga, którego znał bardzo dobrze jako dziecko i nastolatek, ale z upływem czasu stracił z nim kontakt. Płyta nagrana została z udziałem nowej wokalistki Johanny Kalén. Intryguje mnie miękki i czysto skandynawski głos Joanny i rodzaj neo-hippisowskiej postawy. Zanim się spotkaliśmy, mieszkała samotnie w przyczepie w lesie, tworząc własną muzykę. Las, muzyka, natura i szczęście były dla nas obopólnymi obszarami zainteresowań i nadawały się idealnie do rozpoczęcia wspólnego nagrywania. – tak opowiada Marko o źródle współpracy z Joanną.
W tworzeniu muzyki do The Long Lost Friend brał udział również Antoni Bentley. Marko w jednym z wywiadów mówił o Antonim: Znam go od lat i zawsze byłem zaskoczony jego wszechstronnością. Wyreżyserował wideo "Fast Lane". W pewnym momencie zaczęliśmy rozmawiać o tworzeniu muzyki razem. Jest bardzo utalentowanym kompozytorem, używającym wielu programów do tworzenia muzyki.
I rzeczywiście, w utworach na tej płycie jest dużo elektroniki, czasami trudnej w odbiorze podczas pierwszego przesłuchania. Porównując The Long Lost Friend z wcześniejszymi albumami, słychać tutaj zupełnie nowe brzmienie zespołu. W połączeniu z teledyskami do niektórych utworów, zespół przybrał charakter mocno popkulturowego. Przykład to teledysk to utworu Tree House:

Od wydania tej płyty mija 6 lat i wszystko wskazuje na to, że była to ostatnia w dorobku Husky Rescue. Obecnie Marko Nyberg skupił się na tworzeniu muzyki do filmów i prowadzi własną wytwórnię El Camino Helsinki. Więcej informacji o nim pod linkiem:

Marko Nyberg
El Caminio Helsinki

Podsumowanie

W czasie gdy poznawałem muzykę Husky Rescue nie przypuszczałem, że mniej więcej cztery lata później zjawię się na kilka miesięcy w Finlandii i będę miał możliwość zaznawać osobiście fińskiego klimatu, a przy okazji lepszego zrozumienia muzyki i tego o czym czasami wspominał w wywiadach Marko Nyberg - założyciel Husky Rescue.
Nie będę odkrywczy pisząc o tym, żeby wsłuchać się w muzykę z tych płyt i wejść w świat przedstawiany w utworach Husky Rescue, trzeba odłożyć wszystko na bok, usiąść wygodnie w fotelu i tak jak w Blueberry Tree: Zamknąć oczy i podążać za muzyką. Z resztą, zasada ta działa podczas przesłuchiwania wszystkich płyt z „klimatem”. Ja dosyć mocno zadomowiłem się w świecie "muzyki wśród drzew" Husky Rescue i pomimo, że znam ją już długo, sięgam po nią często – zwłaszcza teraz, w te długie zimowe wieczory. Będę zadowolony jeśli komuś z Was przypadnie do gustu któryś z utworów, a może i cały album z dorobku Husky Rescue.

Poniżej wybrane kanały na YT z muzyką Husky Rescue:
Husky Rescue – temat
Huskyrescuemusic

Źródło:
Catskills
Last.fm
ClashMusic.com
Aesthetica Magazine

Sort:  

Congratulations @marekw! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 300 upvotes. Your next target is to reach 400 upvotes.

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!