Historia polskiej manosfery

in #polish6 years ago

manosfera.jpeg

Jakiś czas temu pisałem o manosferze , a więc przestrzeni w internecie obejmującej strony, blogi, społeczności etc., omawiające problemy dotyczące mężczyzn i męskości, o których zazwyczaj nie mówi się w mediach. Jest to dobry "pierwszy krok" do podniesienia świadomości w społeczeństwie. Drugim krokiem jest już działanie w realnym świecie, tworzenie organizacji, kampanii, próba przebicia się z tematyką do polityków, mediów itd. Tak to wygląda na zachodzie. W Polsce, która dopiero od niedawna jest "zsieciowana" jesteśmy póki co ledwo na etapie pierwszym. Ale pozwolę sobie zebrać co nieco informacji, jak to wygląda "na naszym podwórku".

Grupy ojcowskie na Goldenline

Za początek wejścia tematyki do internetu w Polsce można uznać grupy ojców walczących o swoje prawa, które można odnaleźć głównie na portalu Goldenline. Są to takie grupy jak np. Prawa ojca i Alienacja rodzicielska. Są to podfora, które powstały w okolicach 2007-2009 r. Można tam znaleźć wypowiedzi ojców, którzy starają się walczyć z dyskryminacją w sądach rodzinnych oraz także różnych ekspertów, psychologów, prawników itd.

Temat dyskryminacji ojców jest tu chyba jedynym takim tematem, który trafił w Polsce na żyzny grunt, co zaowocowało powstaniem różnych organizacji ojcowskich jak Dzielny Tata, Forum Matek Przeciw Dyskryminacji Ojców, Narodowe Centrum Ojcostwa czy Centralne Stowarzyszenie Obrony Praw Ojca i Dziecka. A także własnych forów internetowych jak forum W Stronę Ojca. Szkoda tylko, że nadal brakuje potrzebnych zmian systemowych, więc jest o co walczyć.

Sabina Gatti uświadamia społeczeństwo, że przemoc nie ma płci

Twórczość Sabiny Gatti początkowo można było odnaleźć we wspomnianych wyżej grupkach na Goldenline, jak i w grupie Koniec milczenia. Pisała również felietony dla Fundacji Masculinum i Medium Publiczne. Założyła także własny blog pod nazwą Przemoc NIE ma Płci oraz swoją stronę internetową.

Jest również założycielką dobrych kilkunastu FP na Facebooku m.in.:
Przemoc NIE ma płci
Wirtualna Kampania przeciwko przemocy kobiet wobec mężczyzn i dzieci
Obalamy Stereotypy o rodzinie, kobietach i matkach
Trauma z dzieciństwa - choroby w dorosłym życiu
Profilaktyka Zdrowia Psychicznego Dzieci

Jak widać pani Gatti podejmuje się głównie dwóch tematów:
-Temat tabu jakim jest przemoc stosowana przez kobiety wobec mężczyzn jak i dzieci (przemoc nie ma płci)
-Profilaktyka zdrowia psychicznego, to jak przemoc i inne traumy z dzieciństwa wpływają na psychikę i życie dorosłego człowieka, jak brakuje w społeczeństwie wiedzy z dziedziny psychologii itd.

Marek Kotoński i jego samcze imperium

Marek Kotoński początkowo pojawił się w sieci prowadząc swój blog na Onecie (swego czasu będąc topowym blogerem w kategorii "męskie tematy") oraz swoją stronę Ecoego, gdzie poruszał tematykę psychologii i rozwoju osobistego. Z czasem założył również stronę Samcze Runo (starsza wersja dostępna Tutaj), opisującą męskie sprawy.

Ze względu na to, że zwracało się do niego wielu mężczyzn z prośbami o radę w problemach w związku, przy sprawie rozwodowej itd. założył forum Bracia Samcy, oraz jeszcze kilka innych portali takich jak Radio Samiec, Samiec Web i Samiec News. Napisał również kilka własnych książek jak "Co z tymi kobietami?", "Stosunkowo dobry", "Kobietopedia", Poradnik Rozwodowy", czy "Zbuduj siebie na nowo".

Przełom roku 2017

Powiedziałbym, że do 2017 r. w tematyce męskich problemów, praw mężczyzn, męskości itd. w Polsce mocno wiało pustką, bardzo rzadko ktokolwiek poruszał takie tematy. Ale gdzieś w tymże roku coś się jednak ruszyło. Kiedy sam założyłem swojego bloga, czyli Men's Rights Polska, okazało się, że w podobnym okresie powstały też inne mniej lub bardziej podobne blogi/strony. Jak np. Męski Głos, Świadomość Związków czy Społeczny Rzecznik Praw Mężczyzn.

Zbiegło się na to kilka elementów. Nieliczne wcześniej inicjatywy w końcu zaczęły zyskiwać w pewnym stopniu na popularności, co zachęciło kolejnych ludzi do działania. Zaczął też dochodzić do Polski pewien trend z zagranicy, zwłaszcza z USA, a więc na popularności także w naszym kraju zaczęli zyskiwać różni zagraniczni blogerzy i youtuberzy. Ktoś zrobił polskie napisy dla filmu "The Red Pill". Powstała akcja #MeToo, która od początku była krytykowana za zero-jedynkowe przedstawianie mężczyzn jako sprawców a kobiet jako ofiar oraz rodziła pytania o fałszywe oskarżenia, domniemanie niewinności i prawo do sprawiedliwego procesu. Sylwia Spurek jako zastępca RPO ds. Równego Traktowania podpadła internautom za głoszenie haseł typu "przemoc ma płeć". W ogóle od dłuższego czasu feminizm zaczął rozczarowywać ludzi, jako że coraz bardziej przypomina seksizm, a nie równouprawnienie.

Coraz częściej zaczęło się również mówić o rosnących problemach dotyczących mężczyzn, jak np. rosnąca liczba samobójstw wśród mężczyzn w Polsce. Dzięki temu zresztą poznałem niedawno nowe pojęcie jakim jest suicydologia.

Ostatnio nawet portale z samego mainstreamu, zaczęły pisać np. o tym, że przemoc nie ma płci. Czego przykładami są takie artykuły: na Newsweeku i na Gazeta.pl. Można? Można.

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63407.49
ETH 2645.11
USDT 1.00
SBD 2.81