George Price Memorial

in polish •  28 days ago  (edited)

Przygód w miejscu, gdzie obecnie mieszkam mam wciąż bez liku, mieszkam tu z krótką przerwą ponad dziesięć lat, najczęściej moje przygody wiążą się z language barrier, ale to nie przeszkadza w ciągłym odkrywaniu nieznanych miejsc, które wcześniej przeoczyłem. Tak jest też w przypadku miejsca, które chciałby ostatnio odkryłem, chociaż oficjalne otwarcie nastąpiło prawie rok temu na setną rocznicę zakończenia I wojny światowej.

0987.jpg
Zdjęcie mojego autorstwa

Wstyd powiedzieć, ale często przebiegałem, lub przejeżdżałem na rowerze obok tego miejsca dziesiątki razy, zauważyłem co prawda nowe boisko, ale pomnik i cały memoriał odkryłem dopiero w zeszły tygodniu, kiedy po treningu przysiadłem na ławce obok boiska i zobaczyłem, że są na nich jakieś sentencje.

0982.jpg
Zdjęcie mojego autorstwa

Dopiero wtedy rozejrzałem się wkoło i zauważyłem siedmiometrowy obelisk.

0963.jpg
Zdjęcie mojego autorstwa

Zaciekawił mnie na tyle, że podszedłem bliżej, żeby mu się przyjrzeć. Wokół obelisku zasadzono trzy rzędy niskiego żywopłotu i postawiono sześć tablic informacyjnych, na których w trzech językach (po francusku, niderlandzku i angielsku) umieszczono relacje różnych zwykłych ludzi wspominających zakończenie I wojny światowej.

EDSC_0965.jpgEDSC_0964.jpg
EDSC_0969.jpgEDSC_0970.jpg
EDSC_0967.jpgEDSC_0968.jpg

Zdjęcia mojego autorstwa

Moim zdaniem bardzo dobry pomysł, zresztą nie raz już wspominałem, że wokół Mons jest wiele miejsc upamiętniających wydarzenia historyczne, gdzie postawione są podobne tablice informacyjne.

0981.jpg
Zdjęcie mojego autorstwa

Miejsce te poświęcone jest szeregowemu George Price, żołnierzowi kanadyjskiej piechoty, który według źródeł historycznych był ostatnim zabitym żołnierzem Commonwealth przed ogłoszeniem zawieszenia broni w dniu 11 listopada 1918 roku o godzinie 11:00. Wojska alianckie stało na jednej stronie kanału, a armia niemiecka po drugiej stronie, dowództwo aliantów nakazało utrzymanie pozycji szer. George Price z 28-go kanadyjskiego batalionu piechoty odpowiadał za ochronę mostów na kanale, o godzinie 10:58 zginął od kuli niemieckiego snajpera.

0977.jpg0966.jpg

Zdjęcia mojego autorstwa

Historię tragicznej śmierci młodego Kanadyjczyka słyszałem już nie raz, wiedziałem, że zginął gdzieś w okolicach Mons, a teraz okazało się, że było to w Ville-sur-Haine, gdzie po stu latach upamiętniono go memoriałem i obeliskiem autorstwa Sylvain Patte, czterdziestodwuletniego belga, którego inne ciekawe prace można podejrzeć w tej galerii.

0978.jpgEDSC_0973.jpg

Zdjęcia mojego autorstwa

A na koniec zdjęcie z Google Street jak to miejsce wyglądało parę lat temu.

screenshotwww.google.pl2019.10.21223531.jpg
Źródło Google Maps

screenshotwww.google.pl2019.10.21223617.jpg
Źródło Google Maps

Post zgłaszam do TT#78, temat 3: Przygoda w moim mieście.


Pierwotnie opublikowano na LesioPM. Blog na Steem napędzany przez dBlog.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

@tipu curate

Upvoted 👌 (Mana: 10/15)

Dzięki ;)

Gratulacje, otrzymałeś głos od moderatorów platformy dBlog.pl. Świetny artykuł, aby tak dalej!


Czym jest dBlog.pl | Utwórz bloga z własną domeną | Wesprzyj nas

Gratulacje! Twojej wysokiej jakości treść podróżnicza została wybrana przez @rozku, kuratora #pl-travelfeed, do otrzymania 100% upvote, resteem oraz podbicia całym trailem @pl-travelfeed! Twój post jest naprawdę wyjątkowy! Artykuł ma szansę na wyróżnienie w cotygodniowym podsumowaniu publikowanym na koncie @pl-travelfeed. Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności TravelFeed!

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

Downvoting. Disagreement on rewards. Vote exchange through @sp-group delegation club = posting and selfvoting 10 times per day.

If this is a mistake and you no longer delegating Steem Power to the circle, please leave a comment. Downvote will be removed. Have a nice day.

Dzięki, baw się dobrze.

Gratuluję, Twój post został wybrany do konkursu na najlepszy post podróżniczy tagu #pl-travelfeed, zapraszam do zapoznania się z postami konkurentów i głosowania. Za udział w głosowaniu autor postu konkursowego otrzymuje 3 pkt.