Prawica czy Lewica

in polish •  2 years ago 

Opisując poglądy i przekonania często możemy opisać je jako prawicowe lub lewicowe, niestety bardzo często określenia te używane są błędnie… właściwie powinienem napisać: Nie do końca poprawnie. A wszystko dlatego że w tym określeniu ukryte są jednocześnie poglądy kulturowe (obyczajowe) i gospodarcze.

Obyczaje - Lewica:
Lewica w poglądach kulturowych jest liberalna, popierają związki tych samych płci i pewnie inne zboczenia, mają w tym temacie swoje granice (na to liczę), chociaż nie dotarłem do tego jakie. Z kościołem niespecjalnie im po drodze. Popierają aborcję i eutanazję. Pod wieloma względami uznają równość wszystkich ludzi, do tego stopnia że czasem słyszy się o unikaniu mówienia „mama” i „tata” tylko np. „Rodzic1” i „Rodzic2”…

Obyczaje - Prawica:
Prawica to konserwatyści, przywiązani do tradycji, a kościół jest głęboko zakorzeniony w naszej kulturze, dlatego też zgodnie z jego naukami Rodzinę może założyć tylko para o różnej płci. Aborcja, invitro są złe i niemoralne, a eutanazja jest samobójstwem więc też nie można do niej dopuścić. Ludziom prawicy przyświeca hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”
Gospodarka – Lewica:
Daj! Daj! Daj! Należy mi się – państwo powinno dbać o obywateli więc gwarantuje liczne zasiłki itp. Państwo powinno zarządzać większością finansów tak że spółki państwowe są jak najbardziej dobrze widziane. Państwo ma opłacić edukację, służbę zdrowia, zapewnić emeryturę – nawet za cenę wysokich podatków. Ogólnie taki miks tego że Państwo wie najlepiej co jest dla mnie dobre i zabrać bogatym i rozdać biednym, od tak przecież na pewno nakradli a tym znowu się przyda 😉

Gospodarka – Prawica:
Liberalizm – wolny rynek, konkurencja i swoboda – jak nie zarobisz to nie będziesz miał, ale za to prawica dąży do tego aby zarabianie było jak najprostsze, np. likwidując i obniżając podatki. Państwo wychodzi z założenia że każdy wie co jest dla niego najlepsze i potrafi o siebie zadbać. Stawia wartość prywatną ponad państwową. Nie gwarantuje emerytur i innych świadczeń ale zapewnia swobodę i ułatwia ich zorganizowanie we własnym zakresie

Starałem się jak najprościej przedstawić różnice między prawicą i lewicą, oczywiście temat jest głębszy i żeby go wyczerpać pewnie musiałbym napisać książkę.
Oczywiście mało jest partii które można określić jako 100% lewicowe lub prawicowe,
Wydaje mi się że partia Razem może nazywać się skrajnie lewicową, a partia Wolność skrajnie prawicową, pozostałe są gdzieś pośrodku.
Ciekawe jest to że o PiS mówi się tylko i wyłącznie jako o partii prawicowej, mimo że gospodarczo ma dużo wspólnego z socjalizmem (lewicą). Sam oczekuję od polityków głównie zmian gospodarczych, więc wolę w tym kontekście używać powyższych określeń.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
  ·  2 years ago (edited)

Obecnie te pojęcia są bez sensu, właśnie przez dualizm, podział poglądy na Obyczajowe i Ekonomiczne trudno jest używać tych określeń bo np media określają Prawice/Lewice jedynie po poglądach obyczajowych. I tak partia socjalizująca ale konserwatywna jest nazywana Prawicą.

Dodatkowo jak można nazywać Liberałami osoby które chcą narzucać jakiś pogląd. Liberalizm pochodzi od słowa liberté – wolność.

Nie zgodzę się ze partia WOLNOŚĆ jest skrajnie prawicowa. Są owszem gospodarczymi liberałami ale w sprawach obyczajowych się nikomu w nic nie wtrącają.

No właśnie, a najgorsze w tym wszystkim jest to że większość ludzi nie zna programu partii na które głosuje, przez co mogą być podatne na tą pułapkę

Dokładnie, ludzie nie myślą. Ludzie dostają slogan, który łykają. Edytowałem post.

Takie teraz czasy. W polityce nie wygrywa się programem tylko demagogią. Nie pomysłami na reformy tylko czarnym PRem. A jak ktoś się stara jakimś cudem powalczyć merytorycznym programem, to przegrywa z kretesem. Następnym razem nie powtórzy tego błędu i wyrówna w dół. Będzie obrzucał błotem i pluł jadem jak pozostali.

Ech powiało pesymizmem.

Moim zdaniem wykres dwuosiowy sprawdza się o wiele bardziej w tym przypadku:

Tak, nawet się zastanawiałem czy nie umieścić podobnego

Podział na prawicę i lewicę w dzisiejszym swiecie nie ma zupelnie sensu. Nie ma co sztucznie podtrzymywać takiego usystematyzowania.
Polecam ponizszy artykul - troche stary ale bardzo w temacie:
http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/62218,koniec-podzialu-lewica-prawica.html

Lewicowi ludzie to zazwyczaj osoby bardzo głupie lub wychowane w szklarniowych warunkach.

Uogólniasz

Oczywiście że różnorodnośc przekonań jest czymś naturalnym i świetnym, natomiast przekonania nie poparte żadną logiką plus ślepe wierzenie w tą ideologie bez chęci zrozumienia czegokolwiek jest według mnie głupotą. Tak wiem znowu ogólniam, ale w sumie tak jak napisał statystyczny nie da się teraz podzielić światopoglądów na tylko 2 kategorie. A co cytatu to zgadzam się jeżeli ta młodośc nie przekracza 30 lat ;]

  ·  2 years ago (edited)

Czyli raczej nie to, że ktoś kto ma inne poglądy niż Ty jest idiotą, tylko inne poglądy niż Twoje "są nie poparte żadną logiką" i ktoś kto akurat je ma ślepo w nie wierzy i nic nie chce zrozumieć.

Sorka za mój nieco zaczepny ton - nie chcę tu trolować, nie zależy mi na kłótni. Ale nie rozumiem czemu deprecjonujesz poglądy innych ludzi. Może to Ty nie jesteś dość otwarty, jeśli z góry zakładasz że poglądy osób którym można przykleić taką czy inną łatkę są wszystkie bez sensu. Po pierwsze to nie jest jedna idea czy jedno przekonanie, tylko spory zbiór tychże. I w jednej grupie ludzi z daną łatką, rzadko, a może nigdy nie znajdziesz dwóch osób, które na dowolny temat mają to samo zdanie. Zwłaszcza w Polsce (Gdzie Polaków dwóch, tam trzy opinie :-) No chyba, że to bliźniaki :-P). Jakbyś tak pogrzebał to i wśród "lewaków" znalazłbyś wiele osób, które na różne tematy mają takie samo zdanie jak Ty. Z innymi poglądami nie będziesz się zgadzał ale na pewno nie o wszystkich z nich będziesz mógł z czystym sumieniem powiedzieć, że naprawdę są "nie poparte żadną logiką". A jeśli tak nie jest, to może to Ty nie masz chęci zrozumienia czegokolwiek?

P.S. Nie uważam się za osobę lewicującą.

Rozumiem twój tok myślenia, ale mówię z własnych doświadczeń. 90% spotkanych przez ze mnie ludzi miało nie miało logiki w swoich poglądach, a gdy próbowałem coś wytłumaczyć to ignorowali/wkurzali się i zmieniali temat a właśnie takich ludzi uważam za głupich - nie tych co nie wiedzą, nie zdają sobie sprawy z pewnych mechanizmów tylko tych co nie chcą brać pod uwagę żadnych racji. Ja akurat zawsze mam chęć zrozumienia drugą osobę, możliwe że czasami po prostu tak jak mówisz innaczej myślę i cięzko mi pojąć ale się staram .

Wiadomo, każdy człowiek jest inny ale właśnie w mojej głowie taki wizerunek lewaka istnieje :p

  ·  2 years ago (edited)

A możesz to jakoś uzasadnić? Czy takie po prostu masz przekonanie, że każdy kto myśli inaczej niż Ty musi być idiotą?

A taki cytat znasz: "Każdy porządny człowiek był w młodości komunistą"? I kluczowe w tym cytacie są dwa słowa "porządny" i "był".

@kawior
Good Post!
Thanks for sharing.