Liczą się minuty...

in #polish5 years ago

W przypadku zaginięć i tym bardziej zaginięć dzieci bardzo ważną rolę odgrywa czas. Im więcej czasu upłynęło od zaginięcia dziecka, tym mniejsza szansa na to, że zostanie ono odnalezione żywe. Mówi się, że najważniejsza jest pierwsza godzina od momentu zniknięcia dziecka.

2.jpg

W Polsce zaginięcia dzieci zgłaszane są bardzo często:

Bez tytułu.png

źródło
Najczęstszą przyczyną zaginięć małych dzieci jest nieodpowiednia opieka nad nimi osób dorosłych. Zostawianie ich samych - bez opieki na podwórku, przed domem, spuszczanie z nich wzroku w miejscach publicznych.
To bardzo źle, że wciąż dochodzi do takich sytuacji, jednak w tych przypadkach szanse na odnalezienie dziecka są największe, gdyż często okazuje się, że dziecko po prostu zapodziało się gdzieś, schowało bardzo blisko domu, lub poszło przed siebie, może wie jak trafić w pewne miejsce i poszło właśnie tam.

Kolejnym najczęstszym powodem zaginięć małych dzieci są porwania rodzicielskie. Dochodzi do niech wtedy gdy jeden z rodziców bez wiedzy drugiego wywozi dziecko lub przebywa z nim w miejscu nieznanym przez drugiego rodzica i nie daje mu możliwości kontaktów z dzieckiem.
Takie porwania, mimo, że dokonane przez rodzica bez wątpienia są ogromną traumą dla dziecka. Są jednak one częściej odkrywane i częściej ofiary tych porwań trafiają do domów.

Najrzadszą, ale i najgorszą przyczyną zaginięć dzieci są te przypadki gdy dzieci zostają uprowadzone przez osoby obce. Wtedy szanse na odnalezienie dziecka żywego są najmniejsze.


ORGANIZACJE

Jak widać w załączonej powyżej tabelce ilość zaginionych dzieci z roku na rok jest przybliżona.
Na szczęście na terenie Polski działają organizacje, które zajmują się zbieraniem informacji o zaginionych oraz powiadamianiem ludzi za pomocą różnych mediów.

CHILD ALERT

3.png

Jest to program, który powstał w październiku 1996 r w Stanach Zjednoczonych.
W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Meksyku program ten nazywany jest AMBER ALERT, powstał on po zaginięciu dziewięcioletniej Amber Hagerman, a oficjalnie jego nazwa jest skrótem od America's Missing: Broadcast Emergency Response.
W Polsce system ten działa od 20 listopada 2013 r.
Program polega na jak najszybszym poinformowaniu jak największej ilości osób o zaginionym dziecku. Aby działanie było jak najbardziej skuteczne alarm ogłaszany jest jednocześnie we wszystkich środkach masowego przekazu - telewizja, radio, internet, ale również telebimy i ekrany reklamowe. Apel w mediach rozgłaszany jest przez 12 godzin, jednak oczywiście nie oznacza to, że poszukiwania kończą się po upływie tego czasu. Dzwonić na infolinię można przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu do czasu gdy dziecko nie zostanie odnalezione.
Numer ogólnopolskiej infolinii CHILD ALERT to 995. To właśnie tam powinniśmy dzwonić gdy mamy lub wydaje nam się, że mamy informacje dotyczące zaginionego dziecka.
Wszystkie informacje dotyczące działania programu na terenie Polski znaleźć możemy na stronie: http://www.childalert.pl/

Program nie jest uruchamiany w przypadku każdego zaginięcia dziecka, by możliwe było zgłoszenie do tego programu sytuacja musi spełniać kilka kryteriów zawartych w Zarządzaniu nr 26 Komendanta Głównego Policji z dnia 18 listopada 2013 r.
Są to:

  1. osoba zaginiona w chwili zaginięcia nie ukończyła 18 roku życia;
  2. istnieje uzasadnione podejrzenie, że osoba małoletnia, jest ofiarą przestępstwa związanego z pozbawieniem wolności albo jej życie, zdrowie jest bezpośrednio zagrożone;
  3. uzyskano pisemną zgodę [...] od rodzica albo opiekuna prawnego zaginionej osoby małoletniej na rozpowszechnienie komunikatu, a w przypadku braku możliwości nawiązania kontaktu z rodzicem albo opiekunem prawnym uzyskano zgodę sądu rodzinnego i nieletnich;
  4. z posiadanych przez Policję informacji wynika, że rozpowszechnienie komunikatu może w realny sposób przyczynić się do odnalezienia małoletniej osoby zaginionej;
  5. uzyskane informacje są wystarczające do sporządzenia komunikatu

Mimo, że system Child Alert cechuje się wysoką skutecznością (w niektórych krajach nawet 100%) jest on uruchamiany bardzo rzadko. W Polsce przez wszystkie swoje lata działania został on wykorzystany jedynie 3 razy, co w zestawieniu z liczbą zaginionych na terenie Polski dzieci rocznie brzmi nieprawdopodobnie.
Mimo rzadkiego wykorzystywania Child Alert w Polsce, jak się okazuje - u nas również jego skuteczność wynosi 100%.
Wszystkie dzieci zaginione i będące w tym programie zostały odnalezione.
Były to:

  • Maja (10l.) zaginiona w kwietniu 2015 roku - porwanie przez obcego
  • Fabian (3l.) zaginiony w listopadzie 2015 roku - porwanie rodzicielskie.
  • Amelia (3l.) i jej mama zaginione w marcu 2019 roku - porwanie rodzicielskie.

Jednak czy skuteczność programu Child Alert daje nam większe poczucie bezpieczeństwa, skoro w ciągu 5 lat uratował on jedynie trójkę dzieci?

ITAKA

Warto jednak pamiętać, że poza Child Alertem istnieją inne instytucje, które zajmują się poszukiwaniem dzieci. Poza policją, zaginięciem zająć się może Fundacja ITAKA.
Fundacja ITAKA to pozarządowa organizacja zajmująca się poszukiwaniem osób zaginionych, ale także prowadzeniem zajęć edukacyjnych w tym temacie jak i udzielaniem wsparcia rodzinom osób porwanych.
ITAKA posiada dwie infolinie:

  • telefony w sprawie zaginięć dzieci i młodzieży - 116 000
  • linia wsparcia - 22 654 70 70

Infolinie te nie są jednak całodobowe, działają od poniedziałku do piątku w godzinach 13-17 i w weekendy od 9 do 13.
Strona fundacji jest bardzo rozbudowana. Możemy znaleźć na niej:

  • bazę osób zaginionych;
  • bazę osób o nieustalonej tożsamości;
  • kontakt do zgłoszenia zaginięcia;
  • kontakt do zgłoszenia porwania rodzicielskiego;

Poza wymienionymi wyżej znajdują się tam również inne opcje, kontakty i formularze.
Jednym z ciekawszych jest "Daj znak życia" - czyli miejsce w którym to właśnie osoby zaginione kontaktują się z Fundacją. Poszukiwana osoba pełnoletnia, może w tym miejscu po potwierdzeniu swojej tożsamości odwołać swoje poszukiwania.
Osoby pełnoletnie, które z pewnych przyczyn nie chcą utrzymywać kontaktu ze swoją rodziną mogą za pośrednictwem tego miejsca i fundacji, dać znak rodzinie, że wszystko jest w porządku i, że nie chcą być odnalezione.


PRZYDATNE LINKI

Gdy mowa o zaginięciach małych dzieci, z reguły chodzi o porwania. Dochodzi jednak również do zaginięć młodzieży i ludzi dorosłych, na których ja się nie skupiłam, a które też są problemem.
W zależności od wieku osób zaginionych przyczyny ich zaginięć są różne.
Linki poniżej są pomocne zarówno w celach prewencyjnych jak i w różnych przypadkach zaginięć. Od porwań rodzicielskich, przez ucieczki z domu będące przyczyną zaginięć młodzieży do depresji, która może doprowadzić zarówno do ucieczki od rodziny i dotychczasowego życia jak i samobójstwa.

www.zaginieni.pl
http://opiekujsiedzieckiem.pl/
www.porwaniarodzicielskie.pl
www.nieuciekaj.pl
www.strefanastolatka.nieuciekaj.pl
www.stopdepresji.pl


Pamiętajmy

Najczęstszą przyczyną zaginięć dzieci jest niedopilnowanie ich przez rodziców, ale nigdy nie można bagatelizować takich sytuacji.
Nie można również oceniać. Każdemu z nas może przytrafić się wszystko.
Warto pamiętać by od najmłodszych lat tłumaczyć dzieciom jak powinny zachowywać się w sytuacjach zagrożenia, na przykład gdy się zgubią.

A gdy już coś się wydarzy trzeba starać się zapanować nad nerwami. Często przerażeni rodzice panikują, szaleją, biegają wykrzykując imię dziecka i zapominają w tym wszystkim o najprostszych ale też i najbardziej kluczowych rzeczach, takich jak wygląd dziecka w momencie zaginięcia czy konkretne miejsce i czas.

Zdaje się, że nas to nie dotyczy, ale zawsze warto mieć świadomość.


źródła:
http://www.childalert.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Child_Alert
http://opiekujsiedzieckiem.pl/fundacja_itaka


Tekst inspirowany Tematami Tygodnia, tematem 1.



Sort:  

!tipuvote 5 hide

Posted using Partiko Android

Dziękuję :)

Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRAIL" o łącznej mocy ~0.17$. Zasady otrzymywania głosu z traila @sp-group-up znajdziesz w ostatnim raporcie tygodniowym z działalności @sp-group, w zakładce PROJEKTY.

@michalx2008x

Chcesz nas bliżej poznać? Porozmawiać? A może chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasz czat: https://discord.gg/rcvWrAD

Dziękuję :)

Na codzień nikt kogo taka tragedja nie spotkała, nie zastanawia sie jak wiele dzieci jest zaginione .To straszna że asz tyle. Myslę że jak by wszystkie dzieci które zagineły , byłyby upubliczniane w medjach społecznościowych a nie tylko na stronach policji czy organizacjach poszukujących zaginionych to może kilka dzieci mogło by się znaleść więcej. Dzieki za ten post julietlucy. Daje do myślenia.Pozdrawiam.

Ciesze się, że post się spodobał :)
Faktycznie liczba dzieci zaginionych rok w rok jest ogromna, na szczęście duża większość wraca. Mimo wszystko kilkoro dzieci zaginionych na zawsze to już o kilkoro za dużo. Nawet w skali kraju.
Od kiedy mamy internet to dzięki niemu odnajduje się więcej dzieci i w ogóle osób zaginionych. Internet ma ogromną moc, trzeba ją tylko umieć spożytkować i wykorzystywać w 100% szczególnie w tych najtrudniejszych momentach.

Coin Marketplace

STEEM 0.25
TRX 0.11
JST 0.033
BTC 63014.19
ETH 3071.72
USDT 1.00
SBD 3.83