Moja subiektywna lista 5 najlepszych singli pierwszej połowy 2018 roku.

in polish •  10 months ago

Muszę przyznać, że trochę mnie tutaj nie było. Patrząc na dynamiczność zmian na tej platformie sześć miesięcy to wieczność. Wiele czynników zebrało się na decyjze o moim "odejściu" ze Steemita. Po części szkoła, po części lenistwo. Przez odstawienie pisania zmarnowałem pełno szans na ciekawe artykuły, ale w końcu to w czym zrobiłem research to moje. Przez okres mojej ciszy nie odstawiłem jednak moich zainteresowań, a miałem jeszcze więcej czasu na ich rozwijanie.

Co mogą pamiętać niektórzy kojarzący moje starsze wpisy (w co wątpię), jedną z moich największych miłości jest muzyka. Zawsze chciałem pisać o tej dobrej, ponieważ życie jest za krótkie na słuchanie tej złej. Z taką myślą powstała poniższa lista pięciu moim zdaniem najlepszych utworów, które ukazały się na przestrzeni stycznia do czerwca bieżącego roku. Nie przedłużając, zapraszam wszystkich do czytania, a przede wszystkim słuchania!

Ariana Grande- no tears left to cry
Przyjemność, którą czerpię słuchając utworów tej artystki mógłbym spokojnie tłumaczyć sobie pojęciem "guilty pleasure", ale szczerze nie ma się tu czego wstydzić. Ariana ma niepowtarzalny głos. Zauważyłem to już kilka lat temu, kiedy to ta amerykańska piosenkarka występowała w muzycznym sitcomie zatytułowanym "Victorious" na punkcie którego miałem prawdziwą obsesję będąc młodszym. Grande wcielała się tam w postać Cat Valentine, rudowłosej nastolatki z mentalnością dziecka. Jej umiejętności aktorskie, zarówno jak i wokalne niestety w większej części były przykrywane przez przez postacie pierwszoplanowe, ale mimo to miała kilka momentów na pokazanie swojego słodkiego, ciepłego sopranu. Po zakończeniu serii, Ariana powoli zaczęła stawiać kroki w biznesie muzycznym, wypuszczając singiel, po singlu, których zdecydowana większość przypadła mi do gustu.

Dla tych, którzy nie mają zielonego pojęcia kim jest osoba, o której aktualnie się rozpisuje chciałbym przypomnieć zeszłoroczny zamach w Manchesterze, który zdarzył się na jednym z koncertów tej artystki. Dało jej to mocno w kość. Piosenkarka zniknęła na kilka miesięcy z portali społecznościowych oraz nie udzielała wywiadów, ale w kwietniu powróciła silniejsza niż kiedykolwiek. Nowy singiel "no tears left to cry" promujący czwarty longplay Grande rozpoczyna się jak emocjonalna ballada, ale po kilkunastu sekundach przeradza się w chwytliwy kawałek utrzymany w klimatach R&B. Tekst mówi o pokonywaniu lęku i stawaniu czoła problemom. Jej nowy materiał brzmi zdecydowanie dojrzalej niż to co robiła wcześniej. Czekam więc na cały album zatytułowany "Sweetener", który ma ukazać się na początku sierpnia.


Arctic Monkeys- Four Out of Five
Po blisko pięciu latach od ostatniego albumu małpki powróciły i jak to mają w zwyczaju dają nam płytę kompletnie różniącą się od ich poprzednich dokonań. Na wydanym w maju koncepcyjnym "Tranquility Base Hotel & Casino" przenosimy się do głowy frontmana grupy, który opisuje tytułowy hotel ulokowany na księżycu wplatając w narrację krytykę współczesnego świata, technologii i polityki. Nikt nie spodziewał się że zespół kojarzący się głównie z przebojami o miłości kiedykolwiek poruszy takie tematy.

Otwierający riff "Four Out of Five", jedynego na dzień dzisiejszy singla z szóstego krążka Brytyjczyków regularnie krąży mi po głowie już od początku kwietnia, kiedy to został udostępniony zwiastun płyty na którego końcu mogliśmy usłyszeć siedmiosekundowy fragment piosenki. Jak się później okazało, była to jedna z niewielu pierwszoplanowych melodii gitarowych na albumie. Całe "Tranquility..." zebrało mieszane opinie fanów, szczególnie od tych którzy oczekiwali sequela AM. Moją opinię o płycie postaram się przedstawić innym razem, ale już teraz mogę powiedzieć że ten moment jest rewelacyjny!


MGMT- When You Die
MGMT, Nowojorski duet odpowiedzialny za jedne z najbardziej niezapomnianych hitów ostatniej dekady przez ostatnie lata nie osiągali takiego sukcesu w mainstreamie i to z własnej woli. Członkowie zespołu przyznali, że po wydaniu debiutu nie potrafili napisać popowego hitu. Na swoich dwóch kolejnych płytach ubrali zdecydowanie bardziej psychodeliczny kierunek, a na wydanym w lutym tego roku "Little Dark Age" Ben i Andrew postanowili spróbować swoich sił w synthpopie. Płyta brzmiała mrocznie, ale była niesamowicie chwytliwa, a większość tekstów była niedorzecznie zabawna.

Dla mnie "When You Die" zawsze odstawało od reszty utworów na albumie głównie przez nie tak duże użycie syntezatorów, miłą dla ucha gitarą akustyczną w tle i bezpośrednim refrenem, w którym podmiot liryczny mówi wprost drugiej osobie żeby poszła na drzewo banany prostować. Słowa można interpretować na wiele różnych sposobów. Ja widzę ten kawałek jako jeden z najdziwniejszych utworów o zerwaniach jaki kiedykolwiek dane mi było słyszeć. Polecam sprawdzić, zapewniam że się uśmiejecie.


Father John Misty- Mr. Tillman
Father John Misty, alias multiinstrumentalisty i byłego perkusisty Fleet Foxes Josha Tillmana to jedno z największych nazwisk dzisiejszej muzyki niezależnej. O muzyce tego amerykana dowiedziałem się za sprawą Anthon'ego Fantano, najpopularniejszego recenzenta na Youtube prowadzącego kanał TheNeedleDrop, który w swoich filmach wiele razy polecał twórczość Tillmana.

Główny singiel z czwartej płyty "Ojca Józefa" "God Favorite Customer" to dobry kawał folku. Josh opowiada nam w nim historie swojego pobytu w hotelu. Tekst to prawdziwa perełka. Świetnie przewleka perspektywy dwóch głównych postaci i ocieka ironią z której słynie ten artysta. Rozwalający mózg klip dodaje opowieści nutki paranoi i surrealizmu.

P.S Mimo że utwór promujący wydawnictwo jest wpada w ucho, jestem w pełni świadom tego że "God Favorite Customer" nie jest dla każdego. Pesymistyczne wersy, pozbawione pasji wokale i instumentalizacja na miarę brodacza grającego do kotleta mogą odrzucić słuchacza, ale i tak warto dać płycie szansę. Mnie krążek w dużym stopniu relaksuje.


Childish Gambino- This is America
Donald Glover to prawdziwy człowiek renesansu. Reżyser, scenarzysta, DJ, raper, wokalista, satyryk i aktor. Praktycznie wszystko w czym macza palce jest doceniane zarówno przez widzów jak i krytyków. Sitcom "Community", którego Glover był gwiazdą uznawany jest za kultowy, stworzony przez niego serial "Atlanta" ma na swoim koncie kilka Złotych Globów i Emmy, a singiel z jego ostatniej płyty zatytułowany "Redbone" stał się jednym z najpopularniejszych memów ubiegłego roku i przyniósł mu statuetkę Grammy.

Początkowo pod pseudonimem Childish Gambino Donald tworzył humorystyczny, lekko głupkowaty rap z geekowym zacięciem, ale na końcu 2016 roku porzucił ten styl kompletnie i zaskoczył wszystkich swoich fanów inspirowanym funkiem "Awaken My Love". W maju tego roku powrócił jednak do nawijania zwrotek wydając "This is America", trapowy banger będący krytyką wolności do posiadania broni w i traktowania czarnoskórych w Stanach.

Teledysk wydany równocześnie z utworem dopełnia to co chce nam przekazać Glover. Przepełniony tańcami na czasie i dziwnymi minami Glovera odwracającymi naszą uwagę od chaosu dziejącego się w tle filmik to moim zdaniem majstersztyk, a sama piosenka jest najlepszą rzeczą jaką słyszałem w tym roku. Utwór może nie ma tak wielkiego potencjału do bycia puszczanym w pętli lub na imprezach jak reszta pozycji na tej liście, ale nie tylko takie wartości w teorii sprawiają, że dany kawałek jest świetny. "This is America" szokuje, miejscami obrzydza równocześnie pokazując okropieństwa naszych czasów. Oby więcej takiej muzyki zdobywało szczyty list przebojów. Jestem pewien że pomoże to rozwiązać wiele problemów z jakimi zmaga cały świat.


Tak wygląda moja lista. Jestem ciekaw waszej. Śmiało dzielcie się w komentarzach nową muzyką, która wam się podoba. Jestem zawsze otwarty na ciekawych artystów. Kto wie, może któraś z waszych propozycji znajdzie się na moim podsumowaniu końcoworocznym? Jeśli spodobał ci się ten artykuł nie zapomnij zostawić upvote'a i followa. Więcej tekstów o świetnych artystach i albumach pojawi się już za niedługo.

Podziękowania dla @feelfreelinux za wykonanie grafiki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

When You Die dla mnie jest raczej przerażające niż zabawne :P

Dobre zestawienie. Popracowałbym jednak lekko nad formatownaiem postu na przyszłość ;) Zobacz chociażby w jaki sposób pisze się anglojęzyczne tytuły piosenek.

Najlepszy teledysk roku miało zdecydowanie This is America :D

Congratulations @jcobandru! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Do not miss the last post from @steemitboard:
SteemitBoard World Cup Contest - Russia vs Croatia


Participate in the SteemitBoard World Cup Contest!
Collect World Cup badges and win free SBD
Support the Gold Sponsors of the contest: @good-karma and @lukestokes


Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Congratulations @jcobandru! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of comments received

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!