🚉 50 metrowy tramwaj w Krakowie?
Kraków szkielet swojej komunikacji publicznej opiera na tramwajach. Ciągły wzrost liczby pasażerów oraz wyższe oczekiwania względem komfortu podróży wymagają nieustannego zwiększania możliwości przewozowych sieci tramwajowej.
Niestety, infrastruktura, przebiegająca w znacznej części przez zabytkowe centrum miasta, ruchliwe skrzyżowania oraz posiadająca wąskie gardła uniemożliwia proste wysłanie większej liczy kursów tramwajowych na miasto. Poza wprowadzeniem tramwajów piętrowych wybór był tylko jeden: bardziej pojemne pojazdy.
Fot. Mach240390 (CC BY 4.0)
Bydgoskie Twisty
Stąd Kraków zdecydował się w 2015 r. na zakup liczących niecałe 43 metry Krakowiaków (typ: Twist 2014N), produkcji bydgoskiej Pesy. Te tramwaje są obecnie najdłuższymi wozami w Polsce. Mogą zabrać na pokład 322 osoby, w tym 93 na miejscach siedzących. Słynną w Krakowie nie tylko z długości, ale i awaryjności, która powoduje paraliże komunikacyjne.
Ciąg bronowicki
12 stycznia 2018 r. został rozpisany przetarg na remont jednego z najważniejszych ciągów komunikacyjnych: Królewska -Podchorążych - Bronowicka, który jest kluczowy dla komunikacji z północnego-zachodu miasta. Obecnie w godzinach szczytu przejeżdżają tamtędy 32 tramwaje w ciągu godziny, czyli tramwaj powinien pojawiać się na przystanku częściej niż co 2 minuty.
Materiał ZIKiT i Progres
Ostatni remont tego odcinka miał miejsce w 1997 r. Paląca potrzeba remontu tej linii wynika m.in. z faktu zastosowanej tam technologii tzw. węgierskiej płyty, która w połączeniu z brakiem dylatacji szyn i wyeksploatowaniem materiału powoduje podczas upałów wybrzuszenia szyn, które skutecznie potrafią wstrzymywać ruch nawet kilka razy w tygodniu.
Linia ta jest także wąskim gardłem. Począwszy od Plant aż do swojego końca na pętli Bronowice Małe nie posiada żadnego odgałęzienia, a jest to odcinek ponad czterokilometrowy.
Komunikacja zastępcza
Remont, wedle planów miasta, ma potrwać 12 miesięcy, z czego przynajmniej 10 nie będzie przejezdności torowiska do Bronowic.
Zarząd komunikacji chce minimalizować uciążliwość remontów poprzez komunikację zastępczą. Trudno jednak będzie znaleźć miejskim przewoźnikom tak wiele autobusów, by obsłużyć tę linię na porównywalnym poziomie, jak jest ona obecnie.
Stąd po siedmiu latach powraca pomysł połączenia w pociąg dwóch wagonów GT8S, które utworzyłby ponad 50 metrowy tramwaj mogący zabrać jednorazowo na pokład niemal 500 osób, w tym ponad 100 na miejscach siedzących. Zatem mimo mniejszej liczby kursów, można by zawieźć do centrum miasta jednorazowo dużą liczbę pasażerów.
Tramwaj GT8S (public domain)
Używane tramwaje z Dusseldorfu i rozjazdy
Wozy DÜWAG GT8S są dwukierunkowe, tzn. posiadają kabiny motorniczego na obu swoich końcach oraz drzwi wejściowe na każdej burcie pojazdu. Dzięki temu można bez użycia pętli tramwajowej zawrócić taki tramwaj. Wadą tych pojazdów jest brak niskiej podłogi, choć parę egzemplarzy zostało wyposażonych w środkowy niskopodłogowy człon.
Poza szczególnym rodzajem tramwaju potrzebny jest także rozjazd, który umożliwi przejazd z prawego toru na tor lewy. W 2012 r. wykorzystano, choć zaledwie na kilka dni, na tej linii specjalną nakładkę torową, która umożliwiała taki przejazd bez konieczności większej ingerencji w torowisko.
Niezbędne są także dłuższe przystanki oraz modyfikacja faz świateł umożliwiająca bezproblemowy przejazd tak długiemu tramwajowi.
Fot. MPK S.A. fot. Tomasz Bielecki
Próbny przejazd
W nocy 18 stycznia 2018 r. przeprowadzono próbę przejazdu takiego tramwaju przez Kraków. Niestety nie wiemy czy próba wypadła pomyślnie i jakie będą ostateczne ustalenia w tej sprawie.
Z pewnością będę śledził ten temat 😊
Uch. Przeprowadziłam się do Krakowa rok temu. Jednym z powodów były ciągle, nieustające, uniemożliwiające życie remonty w moim mieście. Jak tylko słyszę słowo: "remont szyn" i "utrudnienia", to robi mi się czarno przed oczami
No w Krakowie przez najbliższe lata będzie remont za remontem: Bronowice, Krakowska, Kościuszki, Starowiślna ;)
Hello innomine!
Congratulations! This post has been randomly Resteemed! For a chance to get more of your content resteemed join the Steem Engine Team