Tappx – czy to dobry sposób na darmową promocję aplikacji i gier mobilnych?

in polish •  11 months ago 

Jeżeli planujesz wydać swoją grę lub aplikację na urządzenia mobilne, prawdopodobnie przydadzą Ci się różne możliwości wypromowania swojego produktu. Jedną z nich jest skorzystanie z sieci reklamowej Tappx – sieci, która pozwala na wyświetlanie reklam innych programistów, w zamian za wirtualną walutę (TAPPIX), którą można później wydać na własną kampanię reklamową. Ten wpis przedstawi nieco informacji o sieci Tappx. Jeżeli jednak powyższy opis zachęcił Cię już do przetestowania tego narzędzia i nie masz ochoty zapoznawać się z treścią artykułu, zajrzyj na tę stronę. 

Założenia

Zasada działania Tappx wydaje się idealna dla programistów z niskim budżetem reklamowym. Aplikacje działające w tej sieci, promują siebie nawzajem. Również możliwa jest monetyzacja, wtedy wyświetlane będą zwyczajne reklamy znane z innych tego typu narzędzi. Przydatną opcją jest ustawienie jaki procent reklam ma promować aplikacje innych deweloperów. Dzięki temu możliwe staje się zarabianie pieniędzy i TAPPIXów jednocześnie. 

Integracja i działanie

Do uruchomienia Tappxa w aplikacji konieczne będzie założenia konta na portalu. Proces ten nie powinien spowodować problemów. Podobnie jak dodanie aplikacji do profilu. Szczególnie jeżeli jest już opublikowana na Google Play lub App Store. W takim przypadku wystarczy wklejenie linka. Integracja też jest w miarę prosta, a poradniki dobrze opisują co trzeba robić. Warto dodać, że SDK jest skutecznie ulepszane (przynajmniej plugin do Unity). Najnowsza wersja jest o wiele łatwiejsza w integracji niż ta sprzed roku.

Działanie SDK nie odróżnia się wiele od innych tego typu narzędzi. Reklamy wyświetlają się Twoim użytkownikom, a za każde kliknięcie zarabiasz TAPPIXy. Masz do dyspozycji możliwość wyświetlania pełnoekranowych reklam i bannerów. Na minus, szczególnie dla twórców gier, jest brak reklam typu "rewarded video". Dlatego w naszym przypadku Tappx nie jest jedyną siecią, z której korzystamy. 

Tworzenie kampanii reklamowej

Możesz dodać nową kampanię w każdej chwili. Wybierasz aplikację, którą chcesz promować. Tworzysz wygląd reklam pełnoekranowych i bannerów. Możesz skorzystać z gotowych szablonów lub przesłać pliki graficzne. Zdecydowanie lepiej jest poświęcić chwilę i zaprojektować własne reklamy w zewnętrznych programach graficznych, gdyż wybór wzorów nie jest zbyt obszerny (nie są też wysokiej jakości). Również w ten sposób wyróżnisz swoją kampanię. Opcjonalnie możesz wybrać tylko poszczególne kraje, w których ma być promowana aplikacja. Tyle wystarczy, aby wystartować z kampanią. Kiedy ją zatwierdzisz, Twój produkt zaczyna być pokazywany w innych aplikacjach z zintegrowaną siecią Tappx. Każde kliknięcie w Twoją reklamę kosztuje Cię 500 TAPPIXów.

Jak zdobyć TAPPIXy?

Istnieje, szczególnie na początku, wiele możliwości, aby zdobyć sporą ilość TAPPIXów. Przedstawiamy kilka z nich:

1. Za każdą dodaną i zintegrowaną aplikację  (sieć musi skutecznie pokazać chociaż jedną reklamę) dostaniesz 15000 TAPPIXów. Tym sposobem możesz szybko się wzbogacić, jeżeli już masz na swoim koncie kilka opublikowanych pozycji na Google Play lub App Store.

2. Umieszczenie wpisu na Twiterze i blogu, który dotyczy tej sieci reklamowej. Niedługo przekonamy się, czy zespół Tappixa zatwierdzi artykuł na portalu Steemit i czy przyzna nam nagrodę.

3. Polecanie sieci innym poprzez link referencyjny. Korzystamy z niego właśnie w tym wpisie.

Czy warto?

Wniosek może być tylko jeden – warto spróbować. Szczególnie jeśli i tak Twoja aplikacja integruje jakąkolwiek sieć reklamową, a sam nie dysponujesz wielkim budżetem. Jest to jedna z darmowych możliwości promocji, obok której nie mogliśmy przejść obojętnie. Kampania reklamowa może być cały czas aktywna, a Twoje reklamy będą pojawiały się wraz z zasileniem konta TAPPIXami. Daje to jakiekolwiek szanse, że Twoja aplikacja będzie wciąż pozyskiwała nowych użytkowników. Nawet jeśli o niej całkowicie zapomnisz.

Są jednak pewne problemy, na które zwróciliśmy uwagę. Nie jesteśmy pewni na ile są one aktualne, ale należy być przygotowanym na ich wystąpienie. 

Przede wszystkim sieć nie wyświetlała dużej liczby zróżnicowanych reklam polskim użytkownikom. Zdarzało się, że pojawiały się bannery reklamujące samą stronę portalu Tappx. Domyślamy się, że wynikało to z małej popularności sieci wśród polskich programistów. Natomiast zagraniczni twórcy mogli nie być zainteresowani wyświetlaniem swoich reklam w Polsce. To powodowało, że zarobki mogły nie być optymalne. Dlatego korzystaliśmy równocześnie z AdMoba.

Nasza kampania reklamowa uzyskiwała dużą liczbę kliknięć. O wiele większą niż w przypadku wykupionej kampanii reklamowej na Facebooku i Google. Dosyć szybko wydaliśmy sporą część naszych TAPPIXów. Początkowo wierzyliśmy, oczywiście błędnie, że nasze reklamy są tak dobre. Ostatecznie tylko połowa kliknięć w nasze reklamy przyniosła nam faktyczne odwiedziny w sklepie Google Play. Podobnego efektu nie zaobserwowaliśmy podczas reklamowania się w innych sieciach. Stąd wysunęliśmy podejrzenie, że niektórzy programiści mogli stosować sztuczki do nabijania sobie TAPPIXów. Oczywiście są to tylko przypuszczenia, ale w naszej ocenie niebezpodstawne.

Gotowe szablony reklamowe naprawdę nie były dobrej jakości. Zdecydowanie były one skierowane tylko do mało zaangażowanych programistów, którzy na szybko chcą stworzyć kampanię. Jak konkretnie objawia się niska jakość, o której piszemy? Na przykład tym, że samo logo sklepu Google Play, które pojawiało się na bannerach, było całkowicie nieczytelne. To oczywiście nie było dużym problemem (w końcu nie nasze reklamy), jednak potencjalnie mogło wpływać na zarobki.

Podsumowując, dostrzegamy zalety takiego rozwiązania i sami mamy zamiar nadal z niego korzystać. Jednocześnie podkreślamy, że prawdopodobnie nie jest to sposób reklamy, który zapewni komukolwiek łatwy sukces. Zalecamy potraktowanie tej sieci jako jednej z wielu możliwości reklamowania aplikacji i gier.

Mamy nadzieję, że wpis ten był dla Ciebie przydatny i pomógł poznać nowy sposób promowania produktów mobilnych. A może już korzystasz z tej sieci? Jeśli tak, chętnie dowiemy się, jakie są Twoje doświadczenia. Zachęcamy do komentowania tego artykułu.

Na koniec podajemy naszego referencyjnego linka do strony sieci Tappx.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Congratulations @inertiacompl! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You got your First payout

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

SteemitBoard Ranking update - Steem Power, Followers and Following added

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!