Talerze Królestwa Bez Kresu. Część 1.

in #polish6 years ago (edited)

IMG_0667.jpg

Rzeszowskie Królestwo Bez Kresu to pierwsza w Polsce "herberciarnia", czyli nieformalne centrum kultury prowadzone w duchu poezji Zbigniewa Herberta. Postać patrona i jego twórczość to bardzo ważny aspekt przedsięwzięcia, wyznacza bowiem kierunek działaniom, które krążą wokół takich tematów jak: tradycja, historia, Kresy, podróże i sztuka. Wpływa również znacząco na przestrzeń aranżowaną w klasycznym, starym stylu, pełną artefaktów z przeszłości. Do owych artefaktów należą między innymi... talerze.

1. Talerz z Rubensem

IMG_0646.JPG

IMG_0648.JPG

Talerz z jegomościem w kapeluszu kupiłem w rzeszowskim "Emausie" na początku roku 2015. Początkowo nie miałem pewności, czyj wizerunek jest na nim przedstawiony, ale "badania internetowe" potwierdziły moje domysły. Rubens jak malowany!

Talerz jest niemieckiej roboty. Wyprodukowany przez Krister Porzellan-Manufaktur. Co ciekawe, fabrykę założył Carl Franz Krister w 1831 roku w Waldenburgu... czyli dzisiejszym Wałbrzychu. W 1945 roku została znacjonalizowana i działała jako Państwowa Fabryka Porcelany KRISTER. W 1990 roku znów ją sprywatyzowano, a od 2010 roku działa jako Porcelana KRZYSZTOF Sp. z o.o. Biorąc pod uwagę te fakty, można by podejrzewać, że talerz powstał przed 1945 rokiem. Otóż nie. Okazuje się, że po wojnie na terenie RFN (w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat) uruchomiona została druga fabryka KPM Krister, która była kontynuatorką fabryki w Wałbrzychu. Stempel widoczny na zdjęciu był używany w latach 1952-1965.

2. Talerz z Nancy

IMG_0650.JPG

IMG_0651.JPG

Kolejny talerz zakupiony w "Emausie". Tym razem z Francji. Wyprodukowany przez Assiette Décorative Fayencerie de Luneville. Projekt autorstwa duetu: Horber & Chassagnac.

Talerz przedstawia bramę Porte de la Craffe - najstarszą część fortyfikacji w Nancy. Miasto to należało swego czasu do Króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, który po zrzeczeniu się korony został dożywotnim władcą księstwa Lotaryngii. W Nancy znajduje się również jego pomnik postawiony na Placu Stanisława w 1831 roku w uznaniu jego zasług dla miasta.

3. Talerz z serii "Les notables de Cornebourg"

IMG_0639.JPG

IMG_0641.JPG

Francuski talerz z kolekcji "Les notables de Cornebourg". Sygnatura: "K & G LUNEVILLE", czyli fabryka fajansu Kellera i Guérina w Lunéville. Talerz z końca XIX wieku. Napis: "De quel pays etes-vous? Di Batignolles- Clichy, Monsioc L'Maire".

4. Talerz z Koła

IMG_0667.JPG

IMG_0671.JPG

W zasadzie jest to patera fajansowa wykonana w mających bogate tradycje Zakładach Fajansu Koło. Wzór autorstwa H. Dopierały został namalowany ręcznie.

Produkcję przemysłową ceramiki w Kole rozpoczął Józef Freudenreich. W 1842 roku razem z Henrykiem Wendlerem stworzył on fabrykę, która dwa lata później posiadała już 3 piece, 20 warsztatów i zatrudniała 31 osób. Z czasem stał się to rodzinny biznes przejmowany przez kolejne pokolenia. Zmiany nadeszły blisko 100 lat później. W nocy z 13 na 14 października 1939 roku ówczesny właściciel Czesław Freudenreich i jego córka Krystyna zostali aresztowani przez Niemców. Rozstrzelano ich 10 listopada. Fabryka została przejęta przez niemiecki zarząd. Po wojnie została podporządkowana Zjednoczeniu Przemysłu Ceramiki Technicznej i Szlachetnej w Radomiu. W 1950 roku zaczęła działać pod nazwą Zakłady Fajansu „Koło”. Widoczna na zdjęciu sygnatura jest w użyciu od 1951 roku.


CZĘŚĆ DRUGA

Sort:  

World of Photography
>Visit the website<

You have earned 6.50 XP for sharing your photo!

Daily Stats
Daily photos: 1/2
Daily comments: 0/5
Multiplier: 1.30
Block time: 2018-05-24T14:06:24
Account Level: 5
Total XP: 2710.42/3200.00
Total Photos: 170
Total comments: 52
Total contest wins: 37
And have also received a 0.45 percent upvote.

Follow: @photocontests
Join the Discord channel: click!
Play and win SBD: @fairlotto
Daily Steem Statistics: @dailysteemreport
Learn how to program Steem-Python applications: @steempytutorials
Developed and sponsored by: @juliank

łał! Świetne zainteresowanie! Mega szacunek, zainteresowałeś mnie tematem, czekam z niecierpliwością na kolejne tego typu wpisy. :)

Łał! Cieszę się, że kogoś to zainteresowało! ;) Na dniach powinien pojawić się drugi wpis o talerzach. W planach mam jeszcze osobny o talerzykach (takich malutkich), których mam najwięcej i kuflach/kubkach :) Ale wszystko w swoim czasie.

Niezle okazy :) u mnie w domu tez kazdy talerz "z innej wsi"... niektóre mają swoją historię. Ale chyba nie mam az takich eksponatow.

To zaledwie czubek góry lodowej ;)

Mi się podoba taki z Niemieckim/Szwajcarskim miasteczkiem. A może to kufel? Muszę pojutrze sprawdzić ;)

W dużej sali jest jeden ręcznie malowany ze Szwajcarii, może o tym mowa :) Kufle mamy raczej z polowaniami lub bitwami.

wszystkie piękne :) ale głosuję na talerz nr.1 :)

pamiętam miseczki w domu mojej Babci,
wszystkie miały na dnie rysunki (mające motywować niejadków takich jak ja, do szybszego opróżniania naczyń; - nie działało :)),
noo, może poza jednym motywem czerwonego kapturka i wilka o lubieżnej mordzie - wzbudzał strach i fascynacje:)
ale to zupełnie inna bajka :)
ech, oddałam sie wspomnieniom:)

czekam na ciąg dalszy

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.16
JST 0.032
BTC 59941.18
ETH 2627.53
USDT 1.00
SBD 2.46