Kawiarnia w tramwaju

in polish •  2 months ago 

IMG_4376a.jpg

Gdybym miał podać najczęściej odwiedzane przeze mnie miejsce w Tarnowie vel Damaszku Europy, to z pewnością byłby to "Tramwaj". Jest to mała kawiarnia na Placu Sobieskiego prowadzona przez dj-a Celownika, z którym dziesięć lat temu nagrałem płytę folkRAP. Jak sama nazwa wskazuje znajduje się ona w tramwaju. Oczywiście nie jest to przypadek, lecz bezpośrednie nawiązanie do zamierzchłej historii komunikacji miejskiej w Tarnowie. Na początku XX wieku bowiem tramwaje jeździły po Damaszku Europy. Pierwszą (i jedyną) linię uruchomiono w 1911 roku. Miała 2 i pół kilometra. Wiodła od dworca kolejowego ulicą Krakowską, Wałową, Lwowską aż do Burtniczej. Kursy były co 6 minut od 6 rano do 10 w nocy. Niemcom jednak tramwaje przeszkadzały i 21 lipca 1942 roku zlikwidowali linię a wagony wysłali do Lwowa. Egzemplarz, który stoi na Placu Sobieskiego został przywieziony właśnie z tego miasta.

Temat kawiarni w tramwaju był często poruszany przez dj-a Celownika podczas naszych prac nad płytą. Jesienią 2009 roku był to tylko pomysł. Trzy lata później stał się rzeczywistością. Po wielu miesiącach walki z urzędniczą biurokracją tramwaj stanął na Placu Sobieskiego. Z jednej strony jest to budujący przykład jak spełniać swoje marzenia, z drugiej jednak smutny przejaw tarnowskiej rzeczywistości. W każdym mieście normalnie zarządzanym inicjatywa taka zostałaby przyjęta z otwartymi ramionami i należycie wsparta. Ale nie w Damaszku Europy. Problemy robione przez urzędników to temat na długą opowieść.

IMG_4378a.jpg

Oczywiście Tramwaj szybko stał się nową atrakcją turystyczną. Nie bez przyczyny wszystkie filmy o Tarnowie kręcone przez zagranicznych jutuberów pokazywały ujęcia z tego miejsca (ostatni z początku grudnia 2019 można zobaczyć tutaj)

Cafe Tramwaj ma klimat. Nie chodzi tylko o sam wygląd (środek można zobaczyć tutaj), ani o starą muzykę lecącą w tle, ani nawet o najlepszą kawę w mieście. Głównym atutem są ludzie, którzy się tu zjawiają, nie wspominając już o braciach, którzy kawiarnię prowadzą. Skutkuje to wieloma ciekawymi rozmowami, do których często dołączają się postronni miłośnicy kawy. Sprzyja temu niewątpliwie kameralna przestrzeń.

A zatem jeśli kiedyś zabłądzisz do Damaszku Europy, koniecznie odwiedź Cafe Tramwaj. Lepszego miejsca w tym mieście nie znajdziesz...


PS. Zdjęcia zrobione zostały dzisiaj, tuż przed ostatnią tramwajową kawą w tym roku.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

I have picked your post for my daily voting initiative! Keep it up and Steem on!

Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności #pl-travelfeed!

Zapraszam do zapoznania się postami opublikowanymi w zeszłym tygodniu, twórcy tych postów liczą na Twój głos, zapraszam do głosowania, następnym razem Twój post będzie walczyć o tytuł najlepszego postu tygodnia tagu #pl-travelfeed.

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

Kuratorzy tagu #pl-travelfeed
@rozku & @lesiopm