Doradca podatkowy/prawnik pilnie poszukiwany!
Kilka dni temu opisałem sprawę ostatniej faktury, jaką dostaliśmy od Fundacji Nowe Życie za korzystanie przez Królestwo Bez Kresu z lokalu przy Piłsudskiego 8-10 w Rzeszowie. Kwota jest absurdalna: 2520,79 zł za wywóz śmieci i energię elektryczną. O ile na wywóz śmieci byliśmy przygotowani, to na tak wysoki rachunek za prąd już nie. Zwłaszcza, że w żaden sposób nie wynika to ze stanu licznika. Obecnie szukamy jakiegoś doradcy podatkowego/prawnika który pomoże nam napisać pismo do FNŻ (poparte obowiązującym stanem prawnym). Czasu jest niewiele. Termin zapłaty faktury to 31 lipca 2019.
Przez ostatnie dni trochę uporządkowałem sobie wiedzę na ten temat i obecnie moje wątpliwości budzą trzy kwestie:
PIERWSZA KWESTIA. Dlaczego FNŻ pisze, że "zużycie liczone jest proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni lokalu, zgodnie z umową zawartą pomiędzy Stronami", skoro w umowie nie ma o tym mowy? Jest tylko zapis:
Niezależnie od czynszu Najemca zobowiązany jest do uiszczania następujących opłat związanych z używaniem Lokalu (zwanych dalej "Opłatami eksploatacyjnymi"), zgodnie ze sposobem rozliczania wskazanym przez Biuro Rachunkowe Fundacji, tj.
- opłat za gaz
- opłat za energię elektryczną
- opłat za wodę
- opłat za wywóz nieczystości.
A wspomniane biuro rachunkowe do grudnia 2018 rozliczało nas na podstawie faktycznego zużycia. W tym celu każdego miesiąca podawałem stan licznika. W maju nie podałem. Niemniej jest on zapisany w protokole-zdawczo odbiorczym. Stan wynosi: 7782.
DRUGA KWESTIA. Skąd w okresie do grudnia 2018 roku brała się kosmiczna stawka 1,40 zł (bez VAT) za kWh? Zgodnie z prawem opłaty za energię elektryczną można refakturować, ale absolutnie nie można nic doliczać.
TRZECIA KWESTIA. Czym są "koszty użytkowania lokalu"? Czy wlicza się do nich prąd? Przypomniałem sobie bowiem, że od 21 maja nie mieliśmy wody i po zgłoszeniu tego otrzymałem odpowiedź od FNŻ:
Z przykrością stwierdzam, że awaria dotyczy całego budynku, ponieważ jest ogromny, nie zlokalizowany wyciek wody. Na dzień dzisiejszy w każdym lokalu brakuje wody, ponieważ wyłączona jest przez MPWiK do czasu usunięcia awarii.
W związku z powyższym jako rekompensata za niedogodności w użytkowaniu lokalu Fundacja nie będzie naliczać Panu kosztów za użytkowanie lokalu w terminie od dnia dzisiejszego, tj. 23 maja 2019 do dnia 3 czerwca 2019.
Jakie zatem koszty nie powinny być naliczane, czy zalicza się do nich prąd?
Tak wygląda sytuacja. Stan licznika jest zapisany w protokole zdawczo-odbiorczym, więc nie ma żadnych wątpliwości. Ewentualnie można (może?) domagać się odliczenia prądu, który używaliśmy w czasie, gdy nie było wody.
Chyba nie trzeba pisać, że nie uśmiecha nam się płacić tak wysokiej faktury. Nie tylko dlatego, że nie ma ona wiele wspólnego z faktycznym zużyciem, ale przede wszystkim dlatego, że są to de facto pieniądze darczyńców FTMiW. Zostały one przekazane na realizację celów statutowych, a nie pokrywanie rachunków z kosmosu. A zatem jeszcze raz powtórzę: szukamy jakiegoś doradcy podatkowego/prawnika który pro publico bono pomoże nam napisać pismo do FNŻ (poparte obowiązującym stanem prawnym).
Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRIAL" o łącznej mocy ~0.20$. Zasady otrzymywania głosu z triala @sp-group-up znajdują się tutaj, w zakładce PROJEKTY.
@michalx2008x
Chcesz nas bliżej poznać? Porozmawiać? A może chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasz czat: https://discord.gg/rcvWrAD
Włącz prywatne wiadomości na twitterze
OK. Włączone.