38 lat elektronicznej piłki [część 1]

in #polish7 years ago (edited)

Reprezentacja Polski w piłce nożnej w spektakularny sposób awansowała do finałów Mistrzostw Świata, które w przyszłym roku odbędą się w Rosji. Z tej okazji postanowiłem przybliżyć wam, choć w części, trzydziestoośmioletnią już, historię tego sportu na ekranach przeróżnych platform do grania.

Przechwytywanie.PNG

Screen z gry NASL Soccer wydanej w 1979 roku na konsolę Intellivision

NASL Soccer, 1979


Najpewniej pierwszą piłkarską grą w historii była wydana na konsole Intellivision NASL Soccer z 1979 roku, autorstwa znanej zabawkarskiej firmy Mattel. W zamyśle miały być to rozgrywki North American Soccer League, która funkcjonowała w latach 1968 - 1984. Gra była pokraczna, piłka kwadratowa, a zawodników tworzył molekularny zbitek pikseli. Dość nowatorsko przedstawiono za to widok meczu. Z perspektywy kibica siedzącego na trybunach, co dziś jest raczej standardem, ale w tamtym czasie nie było to takie oczywiste. Wtedy jednak to nowatorstwo dość skutecznie jednak psuło całą grę.

1920px-Intellivision-Console-Set.jpg

Słowo o Intellivision
Intellivion to konsola drugiej generacji, wydana w roku 1979 przez, wspomnianą już, firmę Mattel. Intelligent television, bo tak należy rozwinąć nazwę tej konsoli, była drugą najlepiej się sprzedającą konsolą tej generacji na świecie. Miejsca ustępowała jedynie legendarnej Atari 2600. Intellivision sprzedało się w około 3 milionach egzemplarzy. Konsole wypchnął z rynku krach rynku gier wideo, który nastąpił w 1983 roku.

Championship Soccer, 1980


Pierwszą produkcją, która zyskała rozgłos na świecie była Championship Soccer, wydana właśnie na Atari 2600. Produkcja ta była równie pokraczna, co wcześniejsze NASL Soccer. Cała rozgrywka była widziana z góry, za zawodników robił kolorowy prostokąt, a piłka znów była kwadratowa.

s_ChampionshipSoccer_1.png

Gra ta w zasadzie bardziej znana była jako Pele Soccer, bo to właśnie brazylijski gwiazdor osobiście reklamował i sygnował swoim nazwiskiem tę produkcję.

O konsoli Atari 2600, czyli najpopularniejszej maszynce do grania drugiej generacji, pisałem już tutaj: https://steemit.com/retro/@geekweb/atari-2600-ma-40-lat

International Soccer, 1983


Nowa jakość w elektronicznej piłce pojawiła się wraz z International Soccer. Pamiętam dokładnie, że grę tę zawartą miałem na kartridżu do c64, a radości z gry, szczególnie na dwóch graczy, było co nie miara.

international-soccer-commodore-64.jpg

International Soccer na Commodore 64

Rozgrywka przedstawiona była znowu jako widok z trybun, ale tym razem dało się grać i to zupełnie dobrze. Piłka wreszcie wyglądała jak piłka, a animowane sprite'y zawodników robiły duże wrażenie. Sztuczna inteligencja przeciwnika także robiła, jak to się mówi, robotę. To była gra na długie godziny. Pamiętam, że stoczyłem kilka pojedynków także z tatą, który nigdy specjalnym fanem komputerów nie był. International Soccer także, tak naprawdę, rozpoczęło wysyp i popularność gier piłkarskich na komputerach ośmiobitowych, które jednak między sobą niewiele się różniły i wszystkie oparte były, mniej więcej, na tym samym schemacie.

Microprose_Soccer.png

Microprose Soccer

Warte wspomnienia w tym miejscu jest Microprose Soccer, wydane w 1988 roku przez Sensible Soccer. Wnosiła do gatunku odrobinę świeżości i do dziś ciepło ten tytuł wspomina niejeden gracz tamtych czasów. Microprose Soccer wydano na następujące platformy: Amiga, Amstrad CPC, Atari ST, Commodore 64, DOS, ZX Spectrum.

Kick off, 1989


Twórcą serii kick off był Dino Dini, a firmował tę grę ówczesny potentat, firma Ocean. Na pierwszy rzut oka gra powielała znany już schemat, czyli widok z góry, ale wprowadzała przy tym wiele nowości. Przede wszystkim wprowadzono piłkę animowaną oddzielnie od zawodników oraz atrybuty przypisane do każdego zawodnika. Dzięki temu w czasie meczu oglądaliśmy wśród nich pewną różnorodność, w szybkości, umiejętnościach dryblingu czy tzw. kleju w butach. Można było także korzystać z taktyk. Elektroniczna piłka wreszcie zaczęła przypominać tę prawdziwą.

ST_Kick_Off.png

Kick off pierwotnie wydany na Atari ST, później sportowany na Amigę

Kick off bardzo dobrze został przyjęty, tak przez graczy, jak i krytyków. Tytuł ten był także wielokrotnie nagradzany w przeróżnych plebiscytach. Na fali popularności powstał także w roku 1990 Kick off 2 i w zasadzie była to ostatnia gra serii w którą dało się grać. W roku 1992 Dino Dini odchodzi z Anco (wydawca gry) i związuje się z Virgin Software, gdzie w roku 1993 próbuje wskrzesić popularność Kick off grą, prawdę mówiąc całkiem niezłą, Goal! W tym momencie król jest już jednak inny...

Sensible Soccer, 1992


Gra legenda, bezpośredni następca Microprose Soccer. Chłopaki z Sensible Software, ci sami, którzy stworzyli także inną legendę, czyli Cannon Fodder, postawili na rzut z góry i mnóstwo frajdy. Udało im się to do tego stopnia, że włączając tę grę po 25 latach od premiery nie będziesz się nudzić. Gra się nie zestarzała, jest dziś tak samo grywalna, jak te 25 lat temu, a to naprawdę rzadkość w tej branży.

maxresdefault.jpg

Dotychczas powstało aż 14 odsłon serii Sensible Soccer. Ostatnia to wersja na konsolę X360 z 2007 roku. Przez wielu graczy najlepiej jednak wspominaną odsłoną była ta oznaczona datą 96/97. Sensible słynęło także z doskonale przygotowanej bazy zawodników i lig z całego świata. Kto nie chciał w tamtych czasach zagrać Siarką Tarnobrzeg czy TM Pniewy?

Narodziny nowego króla


W roku 1993 pojawiła się jeszcze inna gra, która zwiastowała coś wielkiego, choć w tamtym czasie nikt tak o tym nie myślał. Szczerze powiedziawszy pierwsza jej odsłona nie była nawet dobra. O tym jednak opowiemy sobie w kolejnej części tego wpisu.

Koniec części 1

Wpis na postawie artykułu pt. "Futbolowa święta wojna" autorstwa Wojtka Kałużyńskiego, magazyn Pixel, nr 30, październik 2017.

Część 2: https://steemit.com/polish/@geekweb/38-lat-elektronicznej-pilki-czesc-2

Follow me for more: @geekweb

Sort:  

w Sensible Soccer graliśmy w trzech. Dwóch grało a trzeci naprawiał joysticki :)

SWOS najlepsze.

my w 5-ciu, 2 grało, 1 naprawiał joystiki i 2 było na fajce xD

Grało się kiedyś-jak zawsze świetny post!!!

W co najbardziej lubiłeś grać z piłek?

Ja w SWOS 96/97
Aż sobie jutro chyba tego poszukam :D

I jak? Znalazłeś? A powiem Ci, że ja mam Sensible Soccer 2016/2017 na pc :)

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63643.10
ETH 2582.85
USDT 1.00
SBD 2.75