Zostań wege na 30 dni :-)

in polish •  last year

Przed chwilą trafiłem na fajny artykuł o tematyce wege. Właściwie to o nowej aplikacji na androida, która pomaga w spróbowaniu diety wegetariańskiej lub nawet wegańskiej.

https://www.dobreprogramy.pl/Aplikacja-dnia-Zostan-wege-na-30-dni,News,85208.html

Jako osoba, która jest wegetarianinem od lat mogę jedynie zachęcić do spróbowania. Osobiście uważam, że szybkie zmiany w życiu nie są dobre i pewnie lepiej na początku ograniczać pewne produkty. Np. jeść mniej mięsa albo zamienić schabowego na rybę. A potem wykluczyć całkowicie z diety.

Czytając komentarze pod artykułem możecie zauważyć, że życie wegetarianina nie jest łatwe. Trzeba czasem zacisnąć zęby i miło się uśmiechnąć gdy ludzie z pracy zaczynają rzucać głupimi komentarzami, albo rodzina. Ale to wszystko ma jakiś cel, który ułatwia to znieść.

Mogę napisać kilka rzeczy, które może przynajmniej zachęcą Was do spróbowania.

 • Świnia jest uważana za inteligentniejsze zwierze niż pies. Gdyby coś w naszej historii poszło inaczej to może jedlibyśmy psy, a bawili się ze świniami.
  "Badania te wykazały, że świnie obserwując lustro, odnajdywały ukrytą miskę z jedzeniem, której obraz mogły zobaczyć jedynie w odbiciu"
 • Świnie uwielbiają zabawy
 • Kury może nie są tak inteligentne jak ssaki, ale za to są hodowane w okropnych warunkach. Obozy zagłady dla kur to coś co pokazuje nasz "konsumpcjonizm" i bardzo liberalne podejście do życia zwierząt, a nawet zrównania go z rzeczami.
 • Hodowla krów w Polsce zazwyczaj nie wygląda źle, ale zabijanie ich na mięso nie jest okrutne tylko ze względu na samą czynność, ale na wiek krowy. Wołowina jest produkowana z krów, które mają więcej niż 0,5 roku. Średnia życia krowy to około 20 lat, więc w sumie to zabijamy "dzieci", które na ludzkie lata mają ich około 4.
 • Na koniec ekologia. Do wyprodukowania kilograma mięsa trzeba zużyć paszę, pasza to rośliny, które mógłby zjeść człowiek. Jeśli ktoś ma chociaż minimum wiedzy o biologii czy fizyce to może się domyślić, że zanim nam to mięso "urośnie" musi być ono ogrzewane i zużywać energię i wodę do tego. Ile więc kosztuje wyprodukowanie kilograma? "Tylko" około 12kg paszy.
 • A Ty myślałeś kiedyś o wegetarianizmie? A może o ograniczeniu mięsa?

  Authors get paid when people like you upvote their post.
  If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
  Sort Order:  

  Jedliśmy psy i to nawet sporo, były tworzone specjalne rasy tylko pod produkcję jedzenia. Mi to kompletnie w niczym nie przeszkadza, że jem mięso ze zwierząt, które sobie kiedyś tam chodziło. Sam zastanawiam się nad dietą wege, ale całkiem z innych powodów.

  Bona artikolo, kamarado. Mi tradukis ĝin per google translate. Eble estas bona temo por la komenco de la nova jaro. Vi pravas, oni devas fari ŝanĝon ne tro rapide. Ni ja ankaŭ estas genetike antaŭkondicionitaj por viandkonsumado. Ne menciita la bona gusto de ĝi en preparitaj varioj. Tamen:
  https://steemit.com/esperanto/@johano/kiel-nia-man-kutimoj-detruas-la-mondon

  ·

  Dankon :-) kaj mi legis vian artikolon :-)

  Gdyby każdy ograniczył jedzenie mięsa o 10% to tak jakby 10% ludzi przeszło na wegetarianizm, więc nie zawsze trzeba z tego rezygnować. Mi osobiście było ciężko utrzymać sylwetkę przy diecie całkowicie wegetariańskiej i aktywnym uprawianiu sportu. Do tego dochodzi aspekt społeczny - czasem moralna odpowiedzialność i zdrowie przegrywają ze społecznym uznaniem przy stole na urodzinach babci.

  ·

  http://veganworkout.org.pl/wege-olimpijczycy/
  Są nawet kulturyści, więc to chyba nie jest do końca prawda. Np. orzechy mają więcej białka niż mięso.

  Korzystałam z programu - zostań wege na 30 dni. Bardzo dobry program. Szczerze polecam :)
  Fajnie, że o tym piszesz.

  Nie przekonasz mięsożercy do wege tym ze swinia jest mądrzejsza od psa hehe napisz co ja z tego bede miec ze zrezygnuje z jedzenia takich pyszności? ;)

  ·

  Nic. Biedne życie bez smakołyków ;-P A serio to tak jak napisałem, zawsze można ograniczyć.