Struktura drużyny zuchowej w Związku Harcerstwa Polskiego #ZHP2

in #polish3 years ago

Witam #polish z tej strony znowu ja. W dzisiejszym poście tak jak sama nazwa wskazuje, przedstawię wam charakterystykę gromady zuchowej. Posty podzieliłem tematycznie i każdy post będzie odnosił się do konkretnego pionu harcerskiego.
Jeżeli jesteś tutaj pierwszy raz , zachęcam Cie do przeczytania mojego pierwszego postu o ZHP , w którym opisałem podstawowe zagadnienia :)
Link: https://steemit.com/polish/@danielzygmunt/harcerstwo-czyli-niedoceniana-dzialalnosc-pozarzadowa-zhp-1

13147744_1141045582602004_3369760430965603939_o.jpg

Czym jest gromada zuchowa ?

Gromada zuchowa to nic innego jak jednostka w Szczepie, która skupia dzieci w wieku od 6 roku życia do 10. Każdą gromadą zuchową kieruję Drużynowy/Drużynowa - często z przybocznymi ( pomocnik Drużynowego ). Zbiórki takiej gromady najczęściej odbywają się w harcówkach w szkołach bądź świetlicach szkolnych.

O czym i jak drużynowi prowadza zbiórki w takiej gromadzie ?

Na to pytanie mógłbym odpowiedzieć bardzo prosto - zabawy, zabawy i jeszcze raz zabawy !! Lecz nie do końca tak jest. Praca w takiej gromadzie to nie tylko zabawa, to też nauka i zdobywanie nowych zainteresowań. Oczywiście nie można wykluczać zabawy bo to nierozłączna część metodyki zuchowej !!

Zbiórki zbiórkami ale czy jest coś jeszcze ?

Oczywiście !!! życie małego zucha było by nudne, gdyby przez cały rok chodził na zbiórki do tej samej harcówki albo świetlicy. W ciągu roku gromada zuchowa wybiera się na wszelkiego rodzaju wyjścia , np do kina na premierę nowej bajki. Ale i tak uważam, że najbardziej atrakcyjnym i uczącymi harcerskiej postawy są wyjazdy typu majówka, biwak albo HAL (Harcerskie Akcje Letnie) - czyli nic innego jak obozy harcerskie !!!

Zdjęcie przedstawiające zabawę na obozie zuchowym :


IMG_0942-001.JPG

Zdjęcie przedstawiające związanie kręgu ( tradycyjne rozpoczęcie lub zakończenie zbiórki lub zajęć) :

IMG_1838-001.JPG

Zdjęcie z wycieczki na Westerplatte :


20148858_1533175696757743_2025782206_o.jpg

Podsumuwując

Jak widzisz życie małego zucha jest bogate o przyjaźń, wiedzę, dobrze spędzony czas. Gromady zuchowe są prowadzone zgodnie z ich metodyką, więc jeżeli masz dziecko w takim przedziale wiekowym i stacjonuje w twojej okolicy taka jednostka - zapisz swoje dziecko bo naprawdę warto :)

Dziękuję, za przeczytanie - wkrótce pojawi się opis kolejnych jednostek harcerskich, dzięki ;)

Sort:  

Warto zaznaczyć że gromady zuchowe nie muszą działać w szczepie. Mogą działać w hufcu, istnieją bowiem środowiska w których szczepy nie istnieją :)

Faktycznie, dobra uwaga :)

Jesteś gdzieś na zdjęciu mały zuchu? :D Pozdrowienia z prądnika ;).

W aranżacji zucha nigdy się nie ukazałem, natomiast na pierwszym zdjęciu jestem (szara bluza )
Pozdrawiam :)

Czekam na posta ze sprawnościami :)

Jak najbardziej, napisze o tym już niedługo :) Pozdrawiam