Sprawności harcerskie - co to jest ? #ZHP3

in #polish3 years ago (edited)

Czuwaj, witam serdecznie całą społeczność #polish , z racji że moje ostatnie posty o ZHP zdobyły zainteresowanie - postanowiłem pójść ,,dalej'' i opisać tym razem sprawności harcerskie.

Jak wiemy w życiu harcerskim rozwijamy się i wychowujemy młodzież, jeżeli nie czytałeś mojego poprzedniego posta zachęcam Cię do przeczytania, tutaj opisałem podstawy : https://steemit.com/polish/@danielzygmunt/harcerstwo-czyli-niedoceniana-dzialalnosc-pozarzadowa-zhp-1

Czym są sprawności harcerskie ?


Sprawność harcerska to jeden z instrumentów metodycznych, wykorzystywany w drużynach. Sprawność harcerska to dowód że harcerz opanował jakąś umiejętność i zadania w danej dziedzinie.

sprawności-foto.jpg

Podział sprawności na łatwiejsze i trudniejsze

  • I stopnia (jednogwiazdkowa) - obwódka koloru granatowego, sprawność dla początkujących wiek (10-13 lat)
  • II stopnia (dwugwiazdkowa) - obwódka koloru zielonego, sprawność polepszająca umiejętności w danej dziedzinie, wiek (10-16 lat)
  • III stopnia ( trzygwiazdkowa) - obwódka koloru czerwonego, sprawność bardziej wymagająca wiedzy i umiejętności wiek ( 13 - 16 lat )
  • Mistrzowskie "M" - obwódka koloru czarnego, jak sama nazwa wskazuje ta dziedzina sprawności nie należy do najłatwiejszej, wymaga bardzo dobrej wiedzy i umiejętności na określony temat. Jest przeznaczona dla wędrowników (16- 21 lat)

Jak zdobyć sprawność ?


Jeżeli harcerz ogłasza chęć zdobycia sprawności, zwraca się do drużynowego z inicjatywa otwarcia, a następnie drużynowy otwiera sprawność harcerzowi i wpisuje to w rozkaz. Bardzo ważne jest to, że sprawność jest indywidualna i zadania wykonuje się samemu.

Co jak wykonałem wszystkie zadania na daną sprawność ?


W momencie kiedy harcerz wykona wszystkie zadania to zgłasza się do drużynowego. Kiedy harcerz zgłosi się do drużynowego przeprowadzona jest wówczas rozmowa na temat tej sprawności i jeżeli drużynowy uważa, że wszystko było wykonane to zamyka sprawność rozkazem i wpisuję ją do książeczki harcerza.

Książeczka harcerska

Dadsadsaasd.jpg
Przepraszam za stan wizualny, ale moja książeczka ma już trochę lat i jest po wielu przejściach.

Przykład wpisanych sprawności, które zdobyłem


IMG_20171220_154614.jpg
Oczywiście to nie wszystkie moje zdobyte sprawności....jest ich trochę więcej :P

Oznaki sprawności


Oprócz tego, że zdobytą sprawność drużynowy wpisuje harcerzowi do książeczki harcerskiej, harcerz otrzymuje naszywkę o średnicy 3 cm, którą przyszywa na prawym ramieniu na mundur. Sposób przyszywania jest określony według regulaminu, odstępy 0,5 cm między naszywkami.
Harcerskie_sprawnosci.png

Podsumowując


Jak widzisz sprawności harcerskie to świetny instrument, niestety nie zawsze wykorzystywany przez niektóre drużyny. Sprawności to świetne narzędzie do rozwoju swoich pasji, a także do pochwalenia się przed innymi jaką to się sprawność zdobyło.

W niedalekiej przyszłości planuje opisać wam moja funkcje i co robię w harcerstwie, pokazać wam mój mundur i odnieść się do niego. Jeżeli zaciekawił Cię ten kontent zachęcam do śledzenia mnie i oddania oceny :)

Jeżeli dotrwałeś/aś do końca , dziękuje

Czuwaj !

Sort:  

Takie życiowe trofea/achievementy. Moim zdaniem to genialne - nauka i zabawa jednocześnie.

Też tak uważam :)

Kurczę, aż sam żałuję teraz, że nigdy nie zaznałem harcerskiego życia... Sprawności harcerskie to na pewno świetna sprawa. Takie osiągnięcia w rzeczywistym świecie, a nie grze komputerowej.

Ja zawsze to kojarzyłem z odznakami przyznawanym wojskowym ;)

Hej, powiedz mi jaki masz stosunek i co myślisz o zmianach w prawie harcerskim jakie zaszły w tym roku?

W tym roku było bardzo dużo zmian, jeżeli chodzi o prawo harcerskie to uważam, że 10 punkt był słusznie przekształcony ponieważ odnosi się do problemów dzisiejszej młodzieży. Kiedyś nałóg to było określenie alkoholu czy papierosów, natomiast dzisiaj pojawiają się kolejne m. i. n. komputer, czy nie daj boże narkotyki. Uważam,że przekształcenie 10 punktu było istotne :)

Pojęcie czystości w starej wersji prawa tak naprawdę zawierało w sobie to o czymś piszesz czyli wolność od nałogów również tych z XXI wieku. Nie jest to tak, że po prostu ostatni zjazd zalegalizował fakt, że i tak większość instruktorów piła i jak bardzo odeszło się od idei z początków ruchu harcerskiego w Polsce?

Osobiscie uważam, że zmiana na plus. Kwestia instruktorów, to zależy jak to interpretować , wczesniej nie było tak, że nie mogłeś się napić. Mogłeś tylko chodzi o nienadużywanie, teraz też nie można nadużywać - nic się w tutaj nie zmieniło oprócz tego, że jest szersze zakres nałogów.. Wiem doskonale, że jest wiele kontrowersji własnie na ten temat.

Wydaje mi się, że jak w prawie miałeś zapisane kategoryczne "nie pije, nie pali" (zresztą to był jedyny nakaz) to nie piłeś i nie paliłeś. Twierdzenie, ze chodzi o nienadużywanie to chyba jakaś próba usprawiedliwienia własnych postaw i słabości.

Jaka była Twoja najtrudniejsza sprawność? :)
Pozdrawiam!

Niewątpliwie sprawność leśny człowiek :

  1. Odbył/a samotną wędrówkę po lesie (od świtu do zmroku), żywiąc się owocami lasu,

odnalazł/a wyznaczone przez drużynowego miejsce bez posługiwania się mapą, kierując się tylko znakami przyrody.

  1. Korzystając z samotności przemyślał/a swoje dotychczasowe życie harcerskie.

  2. Powrócił/a niepostrzeżenie do ogniska i opowiedział/a gawędę o życiu lasu na podstawie wyników obserwacji i przemyśleń, jakie miał/a podczas wędrówki.

  3. W czasie tej wędrówki znalazł/a ciekawe miejsce, by pokazać je potem harcerzom/harcerkom z drużyny.

To było trudne zadanie - ależ jakie ambitne !!! Pozdrawiam

Bardzo ciekawy wpis, czekam na więcej

Congratulations @danielzygmunt! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received
You got your First payout

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Coin Marketplace

STEEM 0.97
TRX 0.13
JST 0.140
BTC 56590.74
ETH 2321.69
BNB 585.02
SBD 8.13