Jak wygląda obóz harcerski ? #ZHP4

in #polish3 years ago

Czuwaj, witam #polish ponownie na moim wpisie. Dzisiaj opisze jak wygląda życie na obozie harcerskim.
Jeżeli jesteś tutaj pierwszy raz, zachęcam Cię do przeczytania moich poprzednich postów na temat harcerstwa.
https://steemit.com/polish/@danielzygmunt/harcerstwo-czyli-niedoceniana-dzialalnosc-pozarzadowa-zhp-1

Obóz harcerski czyli HAL (Harcerska Akcja Letnia ) to świetny sposób na spędzenie wakacji z przyjaciółmi. Obozy harcerskie zazwyczaj trwają 3 tygodnie i organizowane są w Lipcu bądź w Sierpniu.

IMG_1585-001.JPG

Z góry zaznaczam, że przedstawię wam jak to wygląda u mnie w środowisku. W różnych środowiskach różnie to wygląda !

Można powiedzieć, że dla niektórych obóz harcerski to próba przetrwania, ponieważ na obozie przez 3 tygodnie codziennie jest pobudka o 7:00. Dzień wygląda tak, że oboźny (osoba w kadrze , która jest odpowiedzialna m.i.n za pilnowanie czasu) budzi gwizdkiem i ogłasza,że za 5 min jest zbiórka przed namiotami.

Poranna pobudka


Harcerze o 7:00 rano zbierają się przed namiotami. Ustawiają się w kółko, wiążą krąg, witają dzień piosenką harcerską. Często jest też poranna gimnastyka.

Poranny apel


Po pobudce oboźny ogłasza czas przygotowania do apelu, harcerze mają od 10 do 15 min na umundurowanie się w pełny mundur oraz posprzątanie namiotów. Oboźny rozpoczyna apel, harcerze stoją w zastępach ( ekipach namiotowych) i słuchają rozkazu. Następnie oboźny sprawdza umundurowanie i porządek w namiocie.

Zdjęcie wykonane podczas czytania rozkazu.

IMG_20170719_102549_AO_HDR-001.jpg

Śniadanie


Po apelu harcerze mają czas na rozmundurowanie się oraz przygotowanie się do wyjścia na śniadanie. Przygotowują sobie menażki sztućce i potrzebne rzeczy do śniadania. Następnie oboźny gwiżdże i krzyczy ,,w dwu szeregu frontem do mnie zbiórka'' harcerze się ustawiają i przeliczają.

Menażka

menazka-turystyczna-harcerska-niezbednik-7-czesci-1344663.jpg

Zajęcia przedpołudniowe


Po śniadaniu harcerze uczestniczą w zajęciach koedukacyjnych. Na przykład zajęcia z przyrodoznawstwa albo z terenoznawstwa gdzie harcerze biorą udział w grze terenowej w lesie i szukają określonych gatunków roślin. Zajęcia na obozie harcerskim zawsze mają konkretny cel np. nauczyć harcerzy orientacji w terenie itp.

Obiad


Na obozie harcerskim zazwyczaj godzina 14:00 jest godziną obiadową. Po paru dniach takiego samego schematu organizacji dnia , podświadomie wiemy nie patrząc na zegarek, że już dobiega czas na obiad. Oboźny apeluje przygotowanie do obiadu, harcerze zabierają ze sobą menażki, sztućce i wszystko co potrzebne.

Cisza poobiednia


Po obiedzie wszyszcy wracamy do swoich namiotów, jest cisza i nikt nie wychodzi z namiotów. Jest to czas odpoczynku, możliwość drzemki. Jeżeli ktoś chce czytać książke to czyta książke. Cisza trwa okolo godziny i nie powinna trwać dłużej.

Zajęcia popołudniowe


Często zdaża się , że po ciszy poobiednej wybieramy się nad jezioro (jeśli w pobliżu takowe jest ). Wtedy relaksujemy się i odpoczywamy podczas upalnych dni.

IMG_1906-001.JPG

Kolacja i zajęcia wieczorne


Wiadomo wieczorem idziemy na kolacje, następnie uczestniczymy w zajęciach. Wieczorne zajęcia często są na zasadzie ,,kominka'' czy ,,gawędy''. Są to rozmowy przy świeczkach albo przy ognisku na wytyczony temat. Takie zajęcia bardzo podobają się harcerzom szczególnie harcerzom starszym, ponieważ mogą się wypowiadać i wyrażać swoje racje.

IMG_2184-001.JPG

Zajęcia to nie wszystko


Na obozie harcerskim jest również wiele obowiązków, przykładem są warty nocne. Warty nocne to patrol, który w nocy pilnuje bezpieczeństwa na obozowisku. Warta harcerska składa się z 2 osób. Taka służba trwa 2 godziny i co 2 godziny wartownicy zmieniają się na kolejna grupę. Aby wartownicy mieli ułatwione zadanie tworzone są ogrodzenia oraz wieża wartownicza. Wszystko oczywiście wykonujemy sami.

Zdjęcie wykonane podczas budowy wieży wartowniczej

IMG_0023-001.JPG

Obowiązki obowiązkami ale są też przyjemności !


Na obozie czeka nas wiele atrakcji i wiele wspomnień. Uwierzcie mi albo nie ale wyjście na kajaki sprawiło harcerzom ogromna radochę. Przepłynęliśmy wtedy w sumie jakieś 5 km i świetnie spędziliśmy dzień.

IMG_20170712_113742.jpg

Coś na co każdy harcerz czeka


Jest to dzień pełen wrażeń i radości, mianowicie wyczekiwana wycieczka. U mnie w środowisku co roku organizujemy wycieczkę do atrakcyjnych miejsc w pobliżu naszego miejsca obozu. W tym roku jako, że byliśmy nie daleko Gdańska wybraliśmy się do Gdańska, Gdyni i Sopotu. Zwiedziliśmy Westerplatte, molo w Sopocie i wiele muzeum w trójmieście.

Było super !!!!

Wędrówka harcerska

Według mnie to jest największa atrakcja na obozie, ponieważ można wtedy dużo zwiedzić i dużo myśleć. Na wędrówkę wybieramy się zazwyczaj w drugiej połowie obozu. Zabieramy, ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy ponieważ wszystko pakujemy do plecaka i idziemy z nim. Długość wędrówki to zazwyczaj 60/70 km. Pokonujemy taką trasę w ciągu 3 dni. Do plecaków zabieramy namioty, karimaty, śpiwory, ubrania i jedzenie. Wychodzimy z obozowiska rano o godzinie 6:00 przemierzamy lasy i wędrujemy do określonych punktów.

Kilka zdjęć z wędrówek

Nie daleko połoniny Caryńskiej....
IMG_20160722_132909_HDR.jpg

Tutaj zaś zupełnie inna część Polski, Kaszuby
IMG_20170720_175912-001.jpg

Podsumowując

Obóz harcerski to czas pełen wrażeń, radości,nauki i przyjaźni. Świetny sposób na spędzenie wakacyjnego lata z harcerzami. Wiele wspomnień, przygód i satysfakcji. Ja jako harcerz, który był uczestnikiem takich obozów i , który był oboźnym na ostatnim obozie serdecznie polecam. Wybrać się na takich obóz to naprawdę świetna sprawa. Sam osobiście wiąże wiele wspomnień z obozami i z harcerzami.

Jeżeli przetrwałeś/aś do końca, dziękuje Ci za przeczytanie !

Czuwaj !

Sort:  

Jak tekst jest dobry (bez błędów i ciekawy dla człowieka) to możesz dać tag pl-artykuly

Dziękuje za podpowiedz ;)

Zdecydowanie popracuj nad zasadami pisowni :D

Congratulations @danielzygmunt! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of comments received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!