Polski listopad w kosmosie

in #polish6 years ago

Tym razem wyjątkowo nie w niedzielę, a trzy dni później parę słów o eksploracji kosmosu. Dziś o polskich akcentach, a raczej powinienem już napisać, że nie akcentach, ale pierwszych skrzypcach granych w naszym kraju w przemyśle kosmicznym. Listopad upływa bowiem pod znakiem wielu wydarzeń związanych z polskim sektorem kosmicznym.

Udane lądowanie InSight


8393_d000m0000_596535424edr_f0000_0106m1-stretch_web (1).jpg
Zdjęcie z kamery pokładowej lądownika InSight. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Zacznę od poniedziałkowego lądowania na Marsie misji InSight. InSight to amerykański lądownik, o którym już trochę pisałem. Sprzęt ten ma zajrzeć pod powierzchnię planety, a zrobi to dzięki polskiemu urządzeniu - penetratorowi geologicznemu zbudowanemu przez firmę Astronika we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

HP3 to urządzenie na sondzie, które będzie badało przepływy ciepła do 5 m w głąb planety. Jest to jedno z trzech urządzeń naukowych misji. Można więc powiedzieć, że jej powodzenie w ⅓ zależy od działania polskiego sprzętu!

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o udanym lądowaniu albo o samej misji zajrzyjcie tutaj:
http://urania.edu.pl/wiadomosci/sonda-insight-wyladowala-na-marsie-4874.html
http://urania.edu.pl/wiadomosci/sonda-insight-rozlozyla-panele-sloneczne-4875.html

Kolejny polski satelita wkrótce na orbicie


31445544598_925b0f115e_k.jpg
Satelita PW-Sat2 w ostatniej fazie integracji. Źródło: PW-Sat. Licencja CC BY-SA 2.0

Z kosmodromu Vandenberg powinna niedługo wystartować rakieta Falcon 9 z kolejnym polskim satelitą studenckim PW-Sat2. Zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej satelita stanie się 4. w pełni polskim statkiem na orbicie. Jego zadaniem operacyjnym będzie testowanie technik deorbitacyjnych za pomocą dużego, rozkładanego żagla.

W tym samym starcie na orbitę zostanie wysłany satelita obserwacji Ziemi ICEYE-X2. Część komponentów do niego została zbudowana przez polską spółkę Creotech Instruments. Satelita będzie dostarczał zdjęć radarowych Ziemi i wejdzie w skład konstelacji, która ma do 2020 roku liczyć 18 statków.

Wśród małych ładunków rakieta Falcon 9 zmieściła też satelitę edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej ESEO/S-50. W budowę jego systemu komunikacyjnego była zaangażowana Politechnika Wrocławska.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy odbędzie się start rakiety. Był już dwa razy przekładany, ale prawdopodobna najbliższa data to 1 grudnia.

Udane loty Bigosa 4

W listopadzie odbyły się też dwie udane próby lotu rakiety Bigos 4 polskiej firmy Space Forest. Przedsiębiorstwo chce stworzyć niedrogą rakietę suborbitalną. W drugim starcie, wykonanym 25 listopada osiągnięto wysokość ponad 15 km i prędkość powyżej 2 Mach.

Poniżej film z operacji:


Źródło: Space Forest

I na koniec. Zachęcam do przeczytania artykułu o polskich badaniach Marsa, przygotowanego przez Polską Agencję Kosmiczną. Jest to świetne i rozbudowane źródło wiedzy na temat niemal 100 lat badania Czerwonej Planety przez polskich naukowców.

TUTAJ




@customuser
Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi wieściami z eksploracji kosmosu, obserwuj mnie na Steemit!
Piszę też regularnie dla portalu Urania-Postępy Astronomii

Sort:  

Kiedys myslalem, ze ta rakieta Bigos 4 to zart, a tu prosze, jak najbardziej powazna firma :D

Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @suchy

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.13
JST 0.028
BTC 66392.28
ETH 3318.61
USDT 1.00
SBD 2.69