Gdzie w Układzie Słonecznym jest działająca ludzka myśl techniczna? (część 2 - Mars)

in #polish6 years ago

Czas na drugą część krótkiej serii, podsumowującej gdzie obecnie w Układzie Słonecznym znajdują się sondy kosmiczne. Dziś skupimy się na Marsie. Działa tam obecnie, aż osiem misji, a jedna jest w drodze!


22097_PIA22812-web.jpg
Grafika ilustrująca jak na powierzchni Marsa będzie lądował próbnik InSight, który właśnie zmierza w kierunku Czerwonej Planety. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Jeśli chcelibyście przeczytać pierwszą część, możecie to zrobić tutaj. Opisałem tam aktywne misje księżycowe i te znajdujące się w okolicach naszej planety.


Zanim przejdziemy do zestawienia, krótkie ogłoszenie. Chciałbym, by ten profil zawierał jedynie artykuły związane z astronautyką, w charakterze original reporting, czyli takie które nie opisują bezpośrednio bieżących newsów, ale podsumowują i komentują wydarzenia.

Dlatego postanowiłem założyć równolegle drugie konto @bigspace. Tam znajdą się trochę luźniejsze posty, krótkie relacje z tego co dzieje się w astronautyce, ale i w nauce ogółem. Tam będę umieszczał też posty takie jak ten.


A teraz już czas na zestawienie!

MAVEN

MAVEN to amerykańska sonda, której celem jest badanie górnych warstw atmosfery Marsa i ustalenie jak oddziałuje na nią Słońce. To dzięki tej misji możemy zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób Mars stracił w przeszłości większość swojej atmosfery i wodę, przez co stał się planetą tak trudną obecnie do zamieszkania.

Misja MAVEN wystartowała w 2013 roku. Sonda posiada 8 instrumentów naukowych i już przez ponad 4 lata bada Czerwoną Planetę.

Mars Express

Mars Express to historyczna misja dla Europy. Była to pierwsza sonda do innej planety wysłana przez Europejską Agencję Kosmiczną. Statek orbituje i bada Marsa od 2004 roku i jego dane są źródłem wielu odkryć. Ostatnie głośne z lipca tego roku, kiedy dane z sondy wskazały na istnienie podwodnego zbiornika wodnego w okolicy bieguna południowego planety.

MOM

Pierwsza indyjska misja międzyplanetarna. Mars Orbiter Mission czasem zwany też Mangalyaan, bada Czerwoną Planetę od 2014 roku. Sonda miała działać przez 6 miesięcy, a działa bez zarzutu już ponad 4 lata. Została doceniona przez wszystkie duże nacje kosmiczne, z uwagi na to, że Indiom udało się wysłać działający statek na orbitę wokół Marsa za pierwszym razem.

Zdjęcia Marsa w całej okazałości, uzyskane z uwagi na bardzo eliptyczną orbitę sondy są niesamowite! Niżej przykład:



Źródło: ISRO

MRO

MRO to kolejny amerykański, nadal działający orbiter marsjański. Wysłany w stronę Marsa w 2005 roku statek pomaga naukowcom poznać dokładniej środowisko planety i jej historię. Dzięki sondzie dowiedzieliśmy się jak była historia występowania wody na Marsie, możemy dojrzeć szczegóły jej powierzchni z niesamowitą precyzją i mamy kontakt ze sprzętem, który bada Marsa na powierzchni.

Opportunity

Dwa zdalne roboty geologiczne Spirit i Opportunity zostały wysłane do Marsa w 2003 roku. Od 2004 roku badały Czerwoną Planetę. Do niedawna działał jeszcze Opportuniy. Po burzy piaskowej nie odzywa się jednak do nas, chociaż inżynierowie ciągle mają nadzieję nawiązać z nim kontakt.

Dzięki łazikowi mogliśmy stwierdzić, że na Marsie istniały kiedyś warunki sprzyjające życiu. Oprócz bogatych badań geologicznych łazik dostarczył też solidnej dawki wiedzy o marsjańskiej atmosferze.

Curiosity

Największy łazik marsjański w historii. Wysłany na rakiecie Atlas V w 2011 roku. To od tego startu zaczęła się moja przygoda z popularyzacją astronomii, dlatego mam do tego sprzętu szczególny sentyment. Kolejny łazik NASA już 7. rok bada Marsa, dostarczył kolejnych dowodów na wodną przeszłość planety, odkrył wiele ciekawych minerałów na powierzchni i skutecznie przetestował innowacyjną technologię lądowania na Czerwonej Planecie. Pomimo ostatnich problemów z jednym z komputerów łazika, on ani myśli zatrzymywać badań naukowych.

Dla przypomnienia - jak posadzić 2 tony na powierzchni Marsa:

Trace Gas Orbiter

Wspólny europejsko-rosyjski projekt kosmiczny. Sonda weszła na orbitę Marsa w 2016 roku. Jej głównym celem naukowym jest zbadanie zawartości gazów śladowych takich jak metan czy para wodna w atmosferze planety. Robi to z niespotykaną dotąd dokładnością.

Odyssey

Najstarsza nadal działająca sonda marsjańska, okrążająca planetę od 2001 roku. Należący do NASA orbiter wykonał pierwsze dokładne mapy chemiczne powierzchni planety i zmierzył jej środowisko radiacyjne.




@customuser
Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi wieściami z eksploracji kosmosu, obserwuj mnie na Steemit!
Piszę też regularnie dla portalu Urania-Postępy Astronomii

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.13
JST 0.028
BTC 66373.20
ETH 3291.44
USDT 1.00
SBD 2.69