Co nas jeszcze czeka w kosmosie w 2019 roku?

in #polish3 years ago

Już prawie połowa roku za nami. Warto więc już teraz przygotować zapowiedź tego co jeszcze czeka nas w światowej astronautyce. Oto mała, subiektywna lista wydarzeń, których nie można przegapić.


apollo11-patch.png
Odznaka misji Apollo 11. Źródło: NASA

50. rocznica misji Apollo 11

Zbliża się okrągła rocznica pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Już można widzieć duże zamieszanie wokół obchodów. Z tej okazji pojawia się mnóstwo polskich wydawnictw opisujących program Apollo. Im bliżej do 20 lipca tym więcej powinniśmy o tym słyszeć.

Walka o program Artemis

Głośno będzie nie tylko o przeszłym programie Apollo, ale też obecnym księżycowym programie Artemis. Na początku 2019 roku ogłoszono, że Amerykanie będą chcieli wylądować na Srebrnym Globie już w 2024 roku. Jest to mało prawdopodobne, ale z tej okazji dużo się dzieje w programie dalekich lotów załogowych USA. W najbliższych miesiącach poznamy zwycięzców kolejnych kontraktów i dowiemy się o postępach w budowie ciężkiej rakiety SLS i kapsuły Orion. Debiut systemu ma nastąpić już w przyszłym roku. Z tej okazji polecam śledzenie mojego bloga Steemit, gdzie regularnie piszę o programie Artemis w cyklu Droga na Księżyc.

Pierwsze komercyjne loty załóg do ISS

Teoretycznie NASA ma się zajmować nauką i dalekim kosmosem, a orbitę okołoziemską powoli zostawiać komercji. Już w tym roku mieliśmy mieć pierwsze loty załogowe komercyjnych statków do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: Crew Dragon firmy SpaceX oraz Starliner firmy Boeing. Boeing musi jeszcze wykonać demonstrację lotu bez załogi do stacji, a SpaceX musi wyjaśnić anomalię, która spowodowała wybuch egzemplarza, który już dokował do ISS. Czy uda się wysłać astronautów z amerykańskiej ziemi do końca 2019 roku?


image-article-31-1600x900-2.jpg
SpaceShipTwo podczas lutowego testu. Źródło: Virgin Galactic.

Virgin Galactic vs Blue Origin

A jeśli już rozmawiamy o prywatnych firmach to 2019 rok może w końcu być początkiem turystyki suborbitalnej. Na tym polu pierwsi będą albo Virgin Galactic Richarda Bransona albo Blue Origin Jeff Bezosa. Obie firmy wykonują już ostatnie testy swoich systemów.

Testy Starhoppera firmy SpaceX

SpaceX chce zrobić kolejną rewolucję na rynku rakietowym. Planują budowę bardzo ciężkiej rakiety nośnej BFR. Choć jest to wstępna faza rozwoju tego systemu, to już odbywają się pierwsze testy małego prototypu Starhopper. Jeszcze może w czerwcu Starhopper podniesie się na stanowisku w Boca Chica i wzniesie na kilkadziesiąt metrów.

Start CHEOPS

Jesienią Europejska Agencja Kosmiczna wyśle w przestrzeń kosmiczną teleskop CHEOPS. To będzie pierwszy europejski poszukiwacz planet pozasłonecznych. Uzupełni się w tej pracy z działającym obecnie amerykańskim teleskopem TESS - następcą Kosmicznego Teleskopu Keplera, który zapoczątkował tę nową gałąź nauki.

Misje Indii i Chin

Coraz więcej słychać o Chinach i Indiach w kontekście bezzałogowej eksploracji kosmosu. Na Księżycu działa już drugi chiński łazik, a pod koniec 2019 roku na jego powierzchnię trafi pierwsza chińska misja przeznaczona do pobrania próbek i wysłania ich z powrotem na Ziemię. Indie z kolei przeprowadzą misję Chandrayaan-2, zestaw łazik-lądownik, które mają znaleźć się w okolicach bieguna południowego Księżyca.


Thumb.jpeg
Chmury Jowisza podczas majowego bliskiego przelotu sondy Juno. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt/Seán Doran

Nowe wieści z sond działających i już niedziałających

Oczywiście będzie o czym pisać na temat już działających misji. Łazik Curiosity zaczyna coraz bardziej stromą wspinaczkę na Mount Sharp, sonda Parker Solar Probe pobije kolejny rekord w przelocie blisko Słońca, usłyszymy też na pewno o kolejnych odkryciach z Jowisza od sondy Juno i Saturna od niedziałającej już sondy Cassini. Będą też spływać do nas dane z bliskiego przelotu sondy New Horizons obok planetoidy Ultima Thule. O sondach jakie obecnie działają poza Ziemią pisałem parę miesięcy temu.

Podsumowanie

Druga połowa 2019 roku powinna być bardzo ciekawa pod względem wydarzeń w astronautyce. Na pewno czekają nas zarówno sukcesy jak i porażki. Ciekawa będzie obserwacja trendów w komercyjnej eksploracji i prywatnych projektach załogowych. Pozostaje tylko śledzić co się dzieje, np. na portalu Uranii. :)
@customuser
Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi wieściami z eksploracji kosmosu, obserwuj mnie na Steemit!
Piszę też regularnie dla portalu Urania-Postępy Astronomii

Sort:  

!tipuvote 0.6 hide

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.08
JST 0.042
BTC 30111.47
ETH 2025.92
USDT 1.00
SBD 2.87