GEOCACHING – zostań poszukiwaczem skarbów!

in polish •  last year 

geocaching.jpg

Czy pamiętacie jeszcze taka grę, która nazywa się podchody? Jest to prosta gry terenowa, która polega na zostawieniu gdzieś zadań, wskazówek w celu odnalezienia jakiegoś miejsca. A co, gdybym powiedział Wam, że jest coś bardziej współczesnego, co bardzo przypomina ów podchody? Coś co wykorzystuje współczesną technologię? Coś do czego możecie użyć swojego smartfona i GPS? Dzięki czemu świetnie się pobawicie i przeniesiecie w czasy dzieciństwa, kiedy bawiliście się w poszukiwaczy skarbów?

Zainteresowani? Jak tak to właśnie dla Was jest GEOCACHING!

Czym jest GEOCACHING??

Geochaching to gra terenowa, która polega na poszukiwaniu ukrytych skrytek, założonych przez innych uczestników. Do poszukiwań potrzebny jest odbiornik GPS. Polega na znalezieniu ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache", po polsku "kesz") i zapisaniu tego faktu na specjalnej stronie internetowej / aplikacji mobilnej. Najważniejsze jest to, że jest to zabawa międzynarodowa. Nie ważne w jakim jesteście wieku, w jakiej kondycji fizycznej. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i przede wszystkim pozna miejsca, o których istnieniu i których historii do tej pory nie znał!

Jeżeli liczycie, że znajdziecie drogie, unikatowe skarby skrytkach to .... jesteście w błędzie i możecie się rozczarować:) Ale nie to jest tutaj najważniejsze. Liczy się dobra zabawa, poznawanie nowych miejsc i ludzi. W większości skrytek znajdują się różne przedmioty na wymianę. Są to np. Breloczki, monety, pamiątkowe znaczki i wiele wiele innych.
Oprócz przedmiotów najważniejszym elementem każdego kesza jest tak zwany logbook, czyli dziennik odwiedzin. Jest to notatnik / czasami po prostu kartka z opisem danej skrzynki i miejscem na wpisy kolejnych znalazców.

Historia GEOCACHING

Historia geocachingu trwale związana jest z odkodowaniem zakłócanego wcześniej sygnału wysyłanego przez satelity do odbiorników GPS. Miało to miejsce 3 maja 2000 r. Zaraz następnego dnia pasjonat sprzętu GPS, Amerykanin Dave Ulmer, ukrył w lesie wiadro i podał jego współrzędne na grupie dyskusyjnej użytkowników GPS. Pojemnik wypełnił różnego rodzaju przedmiotami mającymi zachęcić innych do poszukiwań. W ciągu następnych dni kolejni ludzie znajdowali pojemnik używając wskazań swoich odbiorników GPS i dzielili się swoimi przeżyciami na wspomnianej grupie dyskusyjnej. Zainspirowani pomysłem kolejni entuzjaści zaczęli umieszczać swoje skrytki i publikować do nich współrzędne. Tak narodziły się zalążki geocachingu. Wkrótce zaczęły powstawać specjalne serwisy poświęcone tylko i wyłącznie tej zabawie. Jako pierwszy powstał serwis Geocaching.com (2. Września 2000 r.), który posiada obecnie najliczniejszą bazę skrytek na całym świecie. Prócz niego powstały dwa inne globalne serwisy: Navicache i Terracache, jednak nie osiągnęły one dużej popularności. Szereg krajów posiadają własne, lokalne serwisy geocache.


Źródło

Po raz pierwszy nazwa "geocaching" pojawiła się 30 maja 2000 r. Słowo "cache" w języku angielskim to skrytka, kryjówka, schowek i nawiązuje do ukrywanych niegdyś skarbów przez piratów, złodziei, uciekinierów Przedrostek "geo" (ziemia) oznacza po pierwsze globalny charakter tej zabawy jak również analogię do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na kuli ziemskiej. Zlokalizowanie pojemnika geocache jest możliwe dzięki posiadaniu współrzędnych geograficznych. Słowem „geocache” określa się ukryty pojemnik przeznaczony do szukania. Oprócz angielskiego słowa "geocache" w Polsce stosuje się wymiennie takie nazwy jak "skrzynka", "skrytka" albo "kesz".


Źródło

Od czasu powstania pierwszej skrytki geocache zabawa ta rozszerzyła się na cały świat i wyewoluowała.

Jak zacząć swoja przygodę z GEOCACHING?

Przede wszystkim trzeba utworzyć sobie konto na http://www.geocaching.com.
Rejestracja jest darmowa i nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Po utworzeniu konta zaczynamy od zalogowania się na oficjalnej stronie. Tam znajdziemy wszelkie niezbędne informacje do rozpoczęcia naszej przygody. Szukamy interesującej skrytki w swojej okolicy i czytamy opis / scenariusz + ewentualne wskazówki dotyczące miejsca ukrycia skrytki oraz dokładne współrzędne geograficzne i zaczynamy zabawę.

geocaching_v2.jpg
https://www.geocaching.com/map/#?ll=52.31855,17.677&z=7

Jak sami widzicie jest tego trochę :)

Po znalezieniu skrytki i wpisaniu się do dziennika odwiedzin odkładamy skrzynkę na miejsce i robimy wpis na swoim koncie na stronie internetowej lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

geocaching_v3.jpg

Aplikacja mobilna nazywa się: "c:geo"
Dostępna jest na Androida. Znajdziecie ją bez problemu.

Jeżeli chcecie uzyskać jeszcze więcej informacji to warto zajrzeć tutaj:
-> http://www.geocaching.pl
-> http://opencaching.pl

Wiecie co jest najlepsze w tym wszystkim? To, że niektóre skrytki prowadzą w miejsca, o których istnieniu nigdy nie mieliście pojęcia, a które mają swoją ciekawą historię. Mogą to być przykładowo opuszczone domy w lesie, bunkry czy też nieznane miejsca w Waszych miastach!


** I teraz najważniejsze! Jeżeli widzicie gdzieś nieopodal siebie dziwnie zachowującą się osobę, która grzebie w dziurze w murze, przeczesuje pobliskie krzaki lub dziwnie czai się przy jakimś znanym obiekcie i trzyma w ręce smartfona to wiedzcie, ŻE COŚ SIĘ DZIEJE I WSZYSTKO Z NIĄ W PORZĄDKU :D Zresztą sami zrozumiecie za jakiś czas...

Postaram się w najbliższych wpisach przedstawić Wam najlepsze skrytki w danych województwach. Czekam na komentarze i info czy w ogóle Was to interesuje.

Jeżeli temat jest Wam znany i szukacie keszy już od jakiegoś czasu to napiszcie w komentarzach ILE SKRYTEK MACIE JUŻ NA SWOIM KONCIE.

Pozdrawiam!!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Ten skarb został odkryty dzięki OCD Team! Odpisz na ten komentarz jeśli zezwalasz na podzielenie się nim z innymi! Akceptując to masz szanse na otrzymanie dodatkowej nagrody i jedno z twoich zdjęć z artykułu może zostać wykorzystane w naszej kompilacji postów! Możesz śledzić @ocd - i dowiedzieć się więcej na temat projektu i zobaczyć inne skarby! Dążymy do przejrzystości.

·

Dzięki za odkrycie ;) Niech leci dalej w świat. Jak możesz to przybliż Wasz projekt w odpowiedzi na ten komentarz. Pozdrawiam.

Nie jestem jakimś strasznym maniakiem :P ale od czasu do czasu lubię sobie poszukać. Preferuję standardowe kesze, możliwie bez udziwnień czy nadmiernego maskowania - choć zauważyłem, że takie nie są teraz zbytnio w cenie.
35 na geocaching.com, 40 na opencaching.pl (ten drugi, przynajmniej w Polsce, o niebo lepszy i bardziej przyjazny dla użytkownika). Do tego założone 2, przetrwała 1. Aplikacja w telefonie - c:geo.

Kilka razy bawiłam się w szukanie skrzynek razem z @zach-charczynski. Nie mam konta na portalu, więc nie monitoruję ilości odnalezionych skrzynek. Kreatywność osób, które je ukrywają do dziś mnie zadziwia! Fajna okazja, aby wyjść na spacer kiedy "nie ma po co":)

·

Dokładnie. GEOCACHING to przede wszystkim dobry pretekst do wyjścia z domu :) Tak jak napisałaś czasami niektórych ponosi fantazja podczas zakładania skrzynek i tworzą naprawdę świetne projekty. Tutaj kilka dobrych patentów:Ogólnoświatowe podchody...
Super pomysł dla młodych i tych starszych na spędzenie weekendu.

Geochaching

Geochachachaing? ;) Ale tekst ciekawy, nie słyszałem o tym nigdy.

·

Aleś się czepił :P

Ja działam :) zawsze to ciekawe spędzenie wolnego czasu :)

·

Jak masz jakieś ciekawe skrytki w swojej okolicy, które warto polecić to wklej tutaj w postaci linków z geocaching.com :)

·
·

Jakieś 2 miesiące temu założyłem konto i znalazłem swoją pierwszą skrzynkę :D Niestety w dwóch innych miejscach poszukiwania okazały się bezskuteczne - skrzynek nigdzie nie było. Za to zabawy było sporo :)

Jednak szukając z dziewczyną jednej z nich w krzakach, poczuliśmy się lekko urażeni, gdy inna para idąca alejką niedaleko nas, zaczęła na głos komentować, że szukanie Pokemonów już nie jest modne :D