GEOCACHING - TRAVEL BUG, GEOKRET, GEOCOIN? A cóż to jest?!

in polish •  last year 

geocaching_travelbug.jpg

Podczas szukania swoich pierwszych skrzynek zdarzy się w pewnym momencie, że natraficie na przedmioty z dziwnymi numerkami lub przypiętymi karteczkami. Nie bójcie się – nie ugryzą! Nawet lepiej – czasami pokażą Wam, że widziały i zwiedziły więcej świata niż Wy sami. Po prostu ożyją na Waszych oczach. Ale jak to?! Ano tak to :) Za chwilę zrozumiecie...

Wspomniane przeze mnie TRAVEL BUG, GEOKRET, GEOCOIN to nic innego jak PRZEDMIOTY PODRÓŻNE. Celem przedmiotów podróżnych - jak sama nazwa wskazuje – jest podróżowanie. Przemieszczają się one z jednej skrytki do drugiej, z jednego cache'a do drugiego i wędrują czasami po całym świecie, przemierzając tysiące kilometrów. Każdy ruch takiego przedmiotu powinien być odnotowany przez geocachera poprzez zalogowanie na dedykowanej stronie internetowej. Co ważne, TRAVEL BUG oraz GEOKRET to typowe przedmioty podróżne, zaś GEOCOIN może mieć charakter kolekcjonerski lub być właśnie przedmiotem podróżnym. O tym jednak potem...

TRAVELBUG

geocaching_travelbug_2.jpg

Jest przedmiotem podróżnym, który możemy zakupić bezpośrednio na stronie http://shop.geocaching.com lub u lokalnego dystrybutora. Tak, jest to opcja komercyjna. Czym się charakteryzuje? Są to dwie metalowe blaszki z wizerunkiem robaka oraz specjalnym kodem „Tracking Code”. Jedną z blaszek przyczepiamy do dowolnego przedmiotu. Następnie rejestrujemy i umieszczamy w wybranej przez nas skrytce, drugą zachowujemy jako kopię. TRAVELBUG musi się przemieszczać od skrytki do skrytki. Ot taka jego idea :) Zabranie, przeniesienie oraz śledzenie rejestrujemy na stronie http://geocaching.com . Czasami niestety "robaczki" nie przemieszczają się w ogóle, gdyż niektóre osoby nie znające tematu lubią je sobie "przytulić" na zawsze. Tak im się podobają! :) I co najważniejsze! TRAVEL BUGOWI można ustalić konkretny cel podróży. Przykładowo może wejść na Mont Everest. A co! Niech ma.


Źródło

GEOKRET

geocaching_travelbug_3.jpg

Działa i funkcjonuje na podobnych zasadach jak TRAVEL BUG. Jednak podstawowa różnica jest taka, że nie musicie za niego płacić. GEOKRETY też posiadają indywidualny kod, a ich ruchy pomiędzy skrytkami rejestrujemy na specjalnym portalu. Dzięki temu możemy śledzić trasę jaką przebył nasz "krecik". GEOKRETEM może być dowolny obiekt, chociaż w praktyce najczęściej jest to maskotka. Naszego "krecika" tworzymy sami. Na stronie http://geokrety.org generujemy etykietkę z danymi “podróżnika”. Następnie ją drukujemy i zabezpieczamy przed zniszczeniem, przyczepiamy naszego "fanta" i wysyłamy w świat. Na stronie http://geokrety.org śledzimy nasz przedmiot podróżny.


Źródło

GEOCOIN

geocaching_travelbug_4.jpg

Jest to hmm... ozdobna moneta / medal. Tak jak pisałem wcześniej GEOCOIN może być traktowany jako pamiątka lub może być przedmiotem podróżnym, który przemieszcza się między skrzynkami geocache. Oczywiście wcześniej musi zostać oznaczony unikalnym TRACKING-ID i zarejestrowaniu w internetowej bazie. Jego ruchy rejestrujemy na tej samej stronie co TRAVEL BUGI, czyli http://geocaching.com


Źródło


No to byłoby na tyle w tym temacie. Mam nadzieję, że komuś się przydadzą zawarte tutaj informacje. Głównie chodzi o to, abyście wiedzieli cóż to jest ten TRAVEL BUG, GEOKRET i GEOCOIN :) Wielu początkujących geocacherów po prostu nie bardzo wie, co zrobić ze znalezionym przedmiotem podróżnym. A Wy jesteście bogatsi o tą wiedzę!
Wkrótce kolejny wpis z serii GEOCACHING ! Szykujcie się.

A tak na marginesie...

Jeżeli zaczęliście już zabawę z GEOCACHING to serdecznie gratuluję! Jeżeli nie wiecie o co chodzi i czytacie ten wpis po raz pierwszy to zapraszam do wcześniejszego artykułu:

GEOCACHING – zostań poszukiwaczem skarbów!

https://steemit.com/polish/@crypaf/geocaching-zostan-poszukiwaczem-skarbow

Zapraszam do śledzenia mojego profilu. Pozdrawiam!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Jeśli się nie mylę to wpis nie pasuje pod tematygodnia, w sensie pod żaden ciekawy i może być odrzucony.

Ale poza tym chyba niezły :D

Bardzo dobry artykuł! Jestem dopiero początkującym "poszukiwaczem" i jeszcze nie trafiłem na żaden przedmiot podróżny. Ale teraz jak na jakiś trafię, to przynajmniej będę wiedział od razu co to jest :)

·

Cieszę się, że artykuł Ci się przydał. Zamieszczę wkrótce jeszcze kilka wpisów odnośnie GEO więc zapraszam do śledzenia. Pozdrówka.

Congratulations! This post has been upvoted from the communal account, @minnowsupport, by cyryrypa from the Minnow Support Project. It's a witness project run by aggroed, ausbitbank, teamsteem, theprophet0, someguy123, neoxian, followbtcnews, and netuoso. The goal is to help Steemit grow by supporting Minnows. Please find us at the Peace, Abundance, and Liberty Network (PALnet) Discord Channel. It's a completely public and open space to all members of the Steemit community who voluntarily choose to be there.

If you would like to delegate to the Minnow Support Project you can do so by clicking on the following links: 50SP, 100SP, 250SP, 500SP, 1000SP, 5000SP.
Be sure to leave at least 50SP undelegated on your account.

Congratulations @crypaf! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the total payout received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!