Przeszłość i przyszłość rycarów

in polish •  4 months ago 

IMG_8053.JPG

Pierwotnie rycary miały być walutą komplementarną. Takim lokalnym żetonem wymienialnym na złotówki w stosunku 1:1, których można by używać w KBK i w jakiś lokalnych sklepikach, zakładach usługowych etc. Rycara mógłby wprowadzić u siebie np. fryzjer a zarazem smakosz herbaty, który dostawałby żetony z Herbertem od klientów i mógł je wydać w KBK. System ten z założenia wspiera lokalne biznesy, bo przecież żaden supermarket nie przyjmie rycara. Dzięki walucie komplementarnej pieniądz zostaje w lokalnej społeczności.

Niestety rycar nigdy nie został w pełni implementowany i pozostał jedynie kolekcjonerską ciekawostką. Wszystkie podejmowane próby wdrożenia nie powiodły się. Powodem takiego stanu rzeczy była głównie niewielka ilość towarów i usług, które można było za rycary dostać. Herbatę, która była specjałem herberciarni, do samego końca można było otrzymać za darmo lub raczej za dobrowolną darowiznę... w złotówkach.

Przełom miał nastąpić w tym roku. Od stycznia zacząłem przygotowywać reformę, która miała połączyć rycara z SBD. Wybrany został witness. Został nim @romualdd. Rycar miał posiadać nawet cyfrową postać zapisywaną w blockchainie Steem. Wdrożenie planowane było na maj. Niestety końcem kwietnia przyszło wypowiedzenie umowy i zamiast implementować rycara musiałem zająć się ewakuacją.

Paradoksalnie jednak lepszej szansy na udane wdrożenie rycara nie mogłem sobie wyobrazić. Nowe miejsce w nowym mieście oznacza brak przyzwyczajeń. W takich warunkach o wiele łatwiej wprowadzać niekonwencjonalne rozwiązania. Obecnie trwa zrzutka na remont krakowskiego lokalu. W zamian za wsparcie można otrzymać rycary w formie cyfrowego depozytu.

System jest dość prosty - opiera się na mikroprzelewach z konta @fundacja na konto @rcr. W memo mikroprzelewów zapisywane są informacje o stanie depozytu. Jeśli zatem ktoś wsparł zbiórkę i przesłał 5 SBD to otrzymał za to 10 rycarów. Jego stan został zapisany za pomocą przelewu 0.001 z konta @fundacja na konto @rcr. Np.

kowalski +10 RCR / suma: 10 RCR

A jak "kowalski" może skorzystać z rycarów? Otóż będąc w KBK powinien zgłosić, że chce skorzystać z depozytu i zamówić coś. Jeśli np. poprosi o herbatę (2 RCR), to automatycznie osoba dyżurująca potrąci mu te 2 rycary robiąc przelew z konta @fundacja na konto @rcr o treści:

kowalski -2 RCR / suma: 8 RCR

W przyszłości pewno powstanie jakaś osobna aplikacja, która zautomatyzuje tę czynność. Możliwe też, że rycary ewoluują w tokeny, które będzie można swobodnie przelewać. Nie chcę jednak zbytnio wybiegać w przyszłość. Obecnie teoretycznie istnieje możliwość zarówno przelania rycarów z konta na konto, jak i wypłaty w formie fizycznej. Ta druga opcja jest jednak ograniczona liczbą monet w kasie KBK. W formie fizycznej jest ich mniej niż obecnie znajduje się w depozytach cyfrowych.

Możliwe również, że z czasem powstanie jakaś giełda rycarowa, na której będzie można sprzedać swoje rycary za złotówki. Wtedy wartość rycara będzie kształtowana przez popyt i podaż. A czy będzie popyt? W to nie wątpię. Zwłaszcza, że tylko za rycary będzie można dostać w KBK najlepszą na świecie czekoladę...

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRIAL" o łącznej mocy ~0.20$. Lista osób z naszego triala oraz wszystkie podbite przez nas posty są publikowane we wtorkowych raportach z działalności grupy. Zasady otrzymywania głosu z triala @sp-group-up znajdują się tutaj, w zakładce PROJEKTY

@wadera

Chcesz nas bliżej poznać? Porozmawiać? A może chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasz czat: https://discord.gg/rcvWrAD