Budapeszt w 2 dni - część 2: atrakcje, zabytki, ciekawostki

in polish •  last year  (edited)

Hej!
Tu Błażej i Ania, zapraszamy do obejrzenia części 2 naszej foto-relacji z Budapesztu.
tutaj część 1

Atrakcje i zabytki – co warto zobaczyć?

Zwiedzanie miasta zaczeliśmy od spaceru po deptaku Váci utca i najbliższej okolicy. Na końcu ulicy znajduje się Vörösmarty tér – plac im. Mihálya Vörösmartyego - węgierskiego pisarza, oraz jego pomnik.

Na placu znajduje się również stacja linii M1 budapesztańskiego metra – najstarszego w Europie.

Zwiedzając okolice natkneliśmy się na sentymentalnego malucha zaparkowanego w centrum Budapesztu. Może to ten sam, przy którym zrobił sobie zdjęcie Tom Hanks?

Na kolejnym zdjęciu Bazylika świętego Stefana. Stefan I Święty zwany Węgierskim był pierwszym władcą koronowanym na króla Węgier. Podczas swojego panowania zjednoczył węgierskie plemiona, znacznie powiększył terytorium Węgier oraz doprowadził do końca proces ich chrystianizacji.

Nieco na północ od ścisłego centrum, w pobliżu Parku Miejskiego znajduje się Plac Bohaterów i Muzeum Sztuk Pięknych. Na środku wznosi się 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela, który według legendy miał ukazać się pierwszemu królowi Stefanowi i nakazał przyjęcie korony. Cokół kolumny otaczają posągi jeźdźców - księcia Arpada i sześciu jego wodzów, którzy na przełomie VIII i IX przyprowadzili Madziarów na teren dzisiejszych Węgier. Kolumnę z archaniołem Gabrielem otacza półkolista kolumnada przedstawiająca najważniejsze postaci z historii Węgier.

W pobliżu znajduje się Zamek Vajdahunyad. W części renesansowo-barokowej zamku mieści się Węgierskie Muzeum Rolnictwa.

Naprzeciwko zamku znajduje się lodowisko miejskie Városligeti Műjégpálya, jedno z największych i najstarszych w Europie.

Na terenie Parku Miejskiego znajduje się także Łaźnia Széchenyiego będąca największym kompleksem term i basenów w Europie. Silnie zmineralizowane i bogate w jony wody lecznicze pomagają głównie na choroby stawów, brak wapnia w kościach, problemy z żołądkiem, nerkami, pęcherzykiem żółciowym.

Warto udać się na spacer nad brzegiem Dunaju. Można tam znaleźć wiele ciekawych atrakcji. Na zdjęciach widok na Most Królowej Elżbiety i Górę Gellerta…

Zamek Królewski…

oraz Kościół Macieja, Basztę Rybacką i Kościół Ewangelicko-Reformowany.

Na deptaku wzdłuż Dunaju znajduje się wiele ciekawych pomników. Między innymi dziewczyna z psem.

Na zdjęciu widać Most Łańcuchowy, jest to pierwszy kamienny most na Dunaju w granicach Węgier. Obu stron mostu strzegą kamienne lwy. W tle Zamek Królewski.

Idąc dalej wzdłuż rzeki natkniemy się na tajemnicze Buty na brzegu Dunaju, będące pomnikiem Holokaustu.

Nieco dalej znajduje się budynek Parlamentu, który jest symbolem stolicy Węgier i całego kraju. Jest to jeden z największych gmachów parlamentów na świecie. Powierzchnia tego neogotyckiego budynku wynosi 17000 mkw, kopuła ma wysokość 96 m, podczas budowy pracowało 1000 osób i zużyto 40 kg złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów wapiennych cegieł.

Neo-renesansowy gmach widoczny na zdjęciu należy do Węgierskiej Akademii Nauk.

Po drugiej stronie Dunaju znajduje się Zamek Królewski będący siedzibą rodziny panującej. W chwili obecnej znajduje się tam Węgierska Biblioteka Narodowa oraz kilka muzeów, w tym Muzeum Historyczne Budapesztu.

Jeżeli nie macie dość czasu, żeby odwiedzić wszystkie miejsca, dobrym pomysłem jest wykupienie rejsu po Dunaju. Skorzystaliśmy z usług statku wycieczkowego Legenda, rejs trwa ok. 1 godzinę 30 minut i w tym czasie przepływa się obok większości zabytków. Jest także możliwość spędzenia czasu wolnego na Wyspie Małgorzaty i powrotu kolejnym rejsem. W trakcie rejsu można założyć słuchawki i posłuchać przewodnika opowiadającego historię obiektów, obok których przepływamy (dostępny również język polski). Cena biletu to ok. 4000 ft (16 €), z Budapest Card 3000 ft (12 €). W cenie możemy wybrać sobie coś do picia (szampan, piwo, sok, cola) i na koniec rejsu dostajemy orzeźwiającą lemoniadę.

Na zdjęciach kolejno: Uniwersytet Corvinus...

Politechnika Budapeszteńska...

Parlament...

Zamek Królewski.

Ciekawym miejscem jest Wielka Synagoga, która mieści 3000 osób i jest największą świątynią żydowską w Europie.

Nocne życie w Budapeszcie w dużej mierze toczy się w tzw. Ruin Pubs, z których najpopularniejszym jest Szimpla Kert. Niesamowite miejsce, ciężko je z czymkolwiek porównać... raczej nie ma drugiego takiego na świecie.

Ostatnim przepięknym miejscem, które trzeba odwiedzić jest Góra Gellerta. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, Cytadela, oraz Pomnik Wolności – upamiętniający wszystkich, którzy polegli za Węgry.

Wszystko co dobre niestety kiedyś się kończy…

Mamy nadzieję, że nasza relacja komuś pomoże w organizacji swojej wycieczki do Budapesztu. Oczywiście zapraszamy do dyskusji. Już niedługo przewodnik po kolejnym mieście. Pozdrawiamy!

zdjęcia bez podpisu są własnością autora

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Fajna wycieczka, chociaż zapewne trzeba na tydzień - dwa a i to za mało ;)

To prawda, jest bardzo dużo do zwiedzania :) my byliśmy 2 dni i większość się udało zobaczyć, ale bez oglądania wewnątrz ;)