You are viewing a single comment's thread from:

RE: #SuperAbsurdy, odcinek #3 (podseria: najgłupsze przysłowia polskie) "Pieniądze"

in #polish7 years ago

Pełna wersja 3 przytoczonego przez Ciebie przysłowia to Pieniądze szczęścia nie dają, ale żyć pomagają.
W Polsce na przestrzeni lat utrwaliła się ta krótsza negatywna wersja i przez to traci sens. Ogólnie naszą cechą narodową jest umniejszanie tym którzy posiadają pieniądzę, mimo iż istnieje dużo mądrych przysłów jak np:

  • Dobry zwyczaj, nie pożyczaj.
  • Biednemu zawsze wiatr w oczy wieje, a bogatemu diabeł dzieci kołysze. (lub bogatemu to nawet byk się ocieli)
  • Pieniądz robi pieniądz albo Czas to pieniądz.
  • Pieniadz dobry sługa, ale zły przewodnik.
  • Gdy pieniędzy wiele, wokół przyjaciele.
  • Chytry dwa razy traci.
  • Co tanie to drogie.
  • Od przybytku głowa nie boli.

Myślę że absurdy o których piszesz wynikają z błędnego rozumienia przysłów i złego kontekstu przy ich używaniu.
Pieniądze leżą na ulicy, bo czasem wystarczy tylko wykonać prostą pracę, lub wpaść na pomysł który coś usprawni, wdrożyć go w życie i zbierać owoce.
Pieniądze nie spadają z nieba, bo trzeba na nie zapracować. Nawet żeby wygrać na loterii trzeba iść do kolektury, wypełnić kupon, sprawdzić wynik losowania - to też jest jakaś praca.
Pieniądze psują ludzi, bo często w pogoni za nimi zaczynają być one celem, a nie narzędziem i zapomina się o ważniejszych wartościach.

Sort:  

Gdy pieniędzy wiele, wokół przyjaciele. To akurat znam z własnej autopsji. Trzeba zrobić sobie test, a wyjdzie kto jest z tobą, a kto dla kasy, bo stawiasz i na wszystko masz.

To prawda, z drugiej strony jeśli się takiej osobie stawia, a ona nie ma kasy, by się odwdzięczyć, jedynym sposobem staje się jakaś przysługa i w ten sposób mogą powstać dziwne zależności, czasem warto z umiarem brać ale też z umiarem dawać, żeby takich ludzi nie przyciągać do siebie, sam przez to przechodziłem. Jeśliby np w 100% utrzymywać kobietę, tez nie ma pewności, czy nie jest z nami dla kasy lub z wygody. Jeszcze co do pieniędzy, nauczyłem się, że jeśli ma się jakąś zasadę, np nie pożyczać nikomu poza bliskimi kasy, to nie wolno robić wyjątku, w przypadku, kiedy sytuacja jest wyjątkowa i ta osoba stwarza zaufanie i mimo, że jesteśmy nieufni, to w tej kwestii robimy wyjątek ten jeden - i to jest właśnie ten raz, kiedy powinno się postapić zgodnie z zasadą, a nie wbrew jej.

Dzięki za ciekawe uwagi i przysłowia. To z bykiem, który się ocieli lubię, bo jest pozytywne i śmieszne :) Chyba rzeczywiście nie są to absurdy, tylko ich stosowanie jest absurdalne. Tak jak ktoś mi podesłał film albo link, gdzie tłumaczone jest, że powiedzenie wyjątek potwierdza regułę - co jest na 1 rzut oka oczywistym absurdem, bo wyjątek przeczy regule, ale powinno się go stosować w sytuacji np: "Dziś wyjątkowo nie byłem na siłowni" - wtedy ten wyjątek wskazuje na regułę chodzenia na siłownie i można użyć tego przysłowia jako odpowiedź. Natomiast utarło się, że kiedy tylko nastąpi jakiś wyjątek, od razu mówi się "wyjątek potwierdza regułę".

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.16
JST 0.031
BTC 81268.43
ETH 3146.04
USDT 1.00
SBD 2.76