Rok w kosmosie

in polish •  last year  (edited)

Myślimy o dalekich podróżach międzygwiezdnych, tym czasem człowiek powstał na Ziemi i stworzony jest do przeciwstawiania się sile grawitacji. Jak więc zachowa się nasz organizm, pozbawiony jej przez dłuższy czas? Nie mówiąc już o szkodliwym działaniu kosmicznego promieniowania...

b.jpeg

Amerykański astronauta Scott Kelly ustanowił nowy rekord długości przebywania w kosmosie. 340 dni, które spędził na orbicie - ogromnie wyniszczyły jego organizm. Scott ma brata bliźniaka. Razem zrobili karierę lotniczą, a w późniejszym czasie obaj polecieli w kosmos. Mają oni podobne ciała, dzięki czemu pozwoliło to na porównanie rekordzisty ze swoim bratem, który w kosmosie spędził pół roku. Okazało się, że po powrocie Scotta na Ziemię, jego DNA różniło się nieco od kodu genetycznego brata bliźniaka. Rekordzista napisał ostatnio książkę pod tytułem “Endurance” (Wytrzymałość), w której opisuje swoje przeżycia i problemy zdrowotne po powrocie. Astronauta w czasie swego pobytu w kosmosie przyjął dawkę promieniowania o wartości 10 rentgenów klatki piersiowej. Może to podnieść u niego ryzyko powstania nowotworów. Najbardziej jednak ucierpiał jego układ kostny i mięśnie, które w znacznym stopniu zanikły. Co ciekawe Scott Kelly po powrocie okazał się wyższy o 5 cm niż przed wylotem! Czy brak grawitacji doprowadził do aż takiego rozciągnięcia się jego szkieletu? To ciekawe zagadnienie. Teraz na Ziemi grawitacja jest dla niego ogromną siła, z którą toczy bolesną walkę każdego dnia.

a.jpg

Kelly wiedział o ryzyku długiego pobytu na orbicie, krótsze pobyty znosił nawet dobrze. Teraz niestety przychodzi mu słono zapłacić za rekordowy rok spędzony w kosmosie. Na koniec zacytuje jeden z fragmentów jego książki :

"Boli mnie wszystko. Wszystkie stawy i mięśnie protestują przeciwko obecności w ziemskim polu grawitacyjnym. Mam też zawroty głowy, chociaż nie mogę wymiotować. Rozbieram się i wchodzę do łóżka. Rozkoszuję się dotykiem pościeli, uczuciem okrywającego mnie koca i miejscem wygrzebanym głową w poduszce."

Pozdrawiam i dziękuję za przeczytanie

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
  1. Ustanowił nowy rekord? Życiowy? Amerykański? Bo taki np. Walerij Polakow ustanowił rekord 437 dni i było to niemal ćwierć wieku temu.
  2. Czy stan fizyczny i dolegliwości u Scotta Kelly'ego różniły się znacząco od latających równie długo?
  3. Jakie to zmiany DNA wykryto u Scotta?
·

Może po prostu jego sprawę nagłośniono :) Nie wdaję się w szczegóły jak DNA, zainteresowani zapewne znajdą sporo w internecie na ten temat. Staram się pisać artykuły dla zwykłych ludzi, by chodź trochę zaciekawić ich tematyką kosmosu:) Pozdrawiam

·
·
  ·  last year (edited)

Ja nauczyłem się czujności, gdy czytam o rekordach Amerykanów. Nie pierwszy raz się spotykam, że brakuje informacji, że był to amerykański rekord. Mają chyba jakiś przymus bycia najlepszym niezależnie od faktów ;)
Również pozdrawiam - Czuwaj :)

Myślę, że właśnie z przyczyn biologicznych jeszcze długo nie skolonizujemy kosmosu. Bardzo ciekawy post.

Przed poważnymi podróżami w kosmos przed ludzkością jeszcze dużo pracy. Ważny m problemem jest własnie aby organizm nasz jakoś przetrwał tą podróż.