Sposoby na naturalną suplementację! Multiwitamina z pożywienia - Tłuszcze #3

in #polish7 years ago

Co jeść, aby uniknąć konieczności suplementowania składników mineralnych, witamin i innych związków? To już trzeci post na ten temat! Dziś będzie właśnie o tych "innych związkach", a mianowicie o Niezbędnych Nienasyconych Kwasach Tłuszczowych.

Przecież tłuszcz to dużo kalorii...

To fakt, tłuszcze i produkty w nie bogate są kaloryczne, a ich nadmiar będzie powodował po czasie przyrost oponki na brzuchu. Jednak nie oznacza to, ze powinniśmy się ich całkiem wystrzegać! Są dwa kwasy tłuszczowe, które koniecznie należy dostarczyć z dietą, bez nich organizm nie będzie prawidłowo funkcjonował! Nie jesteśmy w stanie ich samodzielnie syntezować.

Jakie to kwasy?

Jest to kwas linolowy (z grupy omega-6) i kwas alfa-linolenowy (z grupy omega-3). Niedobory kwasu linolowego są wyjątkowo rzadkie, gdyż znajduje się on w wielu często wybieranych przez wszystkich produktach. Ale z kolei jeśli chodzi o kwas alfa-linolenowy, oraz inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, to większość populacji spożywa ich zdecydowanie za mało. Włączmy zatem do jadłospisu oleje nierafinowane, tłoczone na zimno (szczególnie bogatym źródłem kwasu alfa-linolenowego jest olej lniany i rzepakowy), które koniecznie trzeba spożywać bez obróbki termicznej (nie do smażenia!). Tłuste ryby morskie (makrela, śledź, łosoś, szprotki) są bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 (DHA i EPA) , więc zamiast korzystać z suplementacji omega-3- wybierajmy tłuste ryby morskie i nierafinowane surowe oleje.

Rozpuszczalnik dla witamin

Poza tym tłuszcze są niezbędne do rozpuszczania witamin : A, D, E, K. Oznacza to, że nawet jeśli zjemy te witaminy w innych produktach spożywczych, to nie dodając żadnego źródła tłuszczu do posiłku nie pozwalamy na ich wchłonięcie. Na szczęście zazwyczaj witaminy te występują naturalnie w produktach, które też trochę tego tłuszczu zawierają (więc nie musisz polewać makreli olejem, żeby wchłonąć witaminę D). Zdecydowanie za to warto dodać łyżeczkę oliwy, czy dobrego oleju do sałatki.

Do zadań specjalnych

Poza tym wiele tłoczonych na zimno olejów ma swoje unikalne właściwości zdrowotne niezależne od ilości i rodzaju kwasów tłuszczowych w diecie. Tak na przykład olej z ogórecznika i wiesiołka mają wspaniale właściwości antyzapalne i sprawdzają się w leczeniu Reumatoidalnego Zapalenia Stawów. Olej z czarnuszki pomaga przy wrzodach oraz łagodzi objawy alergii. Olejek z oregano to za to zabójca pasożytów!

Warto włączyć zdrowe tłuszcze do jadłospisu, ale koniecznie trzeba zadbać o ich jakość! Nierafinowane, tłoczone na zimno i w ciemnych butelkach- w przypadku olejów opłaca się dorzucić kilka groszy, aby mieć pewność o dobrej jakości tłuszczu.

Oczywiście powyższym postem nie wyczerpałam tematu rodzajów, jakości zdrowotnej i wartości odżywczej różnego rodzaju dostępnych tłuszczów. Na ten temat przygotuję osobny, wypełniony konkretnymi informacjami wpis. Tutaj sygnalizuję jednak, że zdrowe tłuszcze to zdecydowanie potrzebny element diety!

Dajcie znać w komentarzach, jakiego rodzaju olejów najczęściej i w jakiej formie używacie!

Sort:  

U mnie w kuchni króluje olej kokosowy a zaraz po nim olej z czarnuszki ☺️

ekstra! kokosowy jest z pewnością nader reklamowany, a istnieją inne znacznie zdrowsze oleje, ale ja też go kocham za konsystencję i neutralny, przyjemny smak :) no i jest dobry do smażenia :D olej z czarnuszki jest świetny, oprócz wartości zdrowotnych dodaje świetnego smaku :)

no właśnie, podobno olej kokosowy wcale nie jest taki zdrowy jak się go reklamuje?
Ostatnio natknąłem się na opinie, że jest wręcz on niezdrowy i przyczynia się do stanów zapalnych, nie wskazany dla osób walczących z trądzikiem, masz jakąś wiedzę na ten temat? Może jednak jest zdrowy?

Tak, nie jest z tym olejem okosowym tak do końca jak media podają, ale to niestety nie jest jedno- ani nawet dziesięciozdaniowa odpowiedź. Obiecuję w nadchodzącym tygodniu dodać wpis już tylko o oleju koko całkowicie rozwiewający wszelkie niejasności. Oczywiście wszystko w oparciu o aktualne badania naukowe :)

Ja używam oliwy z własnych oliwek a do smażenia czasami też oleju słonecznikowego.

Widziałam wspaniałą produkcję oliwy, to wielki skarb! Oleju słonecznikowego jednak bym nie polecała ze względu na bardzo dużą zawartość kwasów omega6, a małą omega3. Zbyt duża ilość omega 6 w diecie sprzyja występowaniu stanu zapalnego w organizmie, a właśnie od stanu zapalnego rozpoczynają się wszystke choroby 😒

Dziękuję za radę :)
Jeżeli mam zapas oliwy to nie używam innego oleju. Ale czasami jest mus ;)
W Grecji uznaje się oliwę z oliwek za najlepszą i niezastapioną. Nie tylko do jedzenia ale i do nacierania ciała itd (w połączeniu np z ziołami, sama robię kilka takich aromatycznych olejków). W tutejszych sklepach jest bardzo mały wybór olejów (oliwki, słonecznik, rzepak) :(

Oliwa zdecydowanie wygrywa, szczególnie taka naturalna, więc jak jest dostęp to zdecydowanie będzie najlepsza :) z dwójki słonecznikowy : rzepakowy, lepszy będzie jednak pod względem kwasów tłuszczowych rzepakowy

Dziękuję pięknie :) Podczas następnych zakupów zaopatrzę się w rzepakowy. Jest jeszcze kukurydziany, przypomniało mi się ;)

a, to rzepakowy tez lepszy niż kukurydziany :) on także zawiera dużo omega-6

Jeszcze raz dziękuję, dobrze że Cię tu mamy :)

Miło mi bardzo to czytać!

Olej rzepakowy do wszystkiego, ze smażeniem włącznie. Naczytałam się dużo dobrego o oleju kokosowym, sama go używałam, tego zapachowego jako balsamu do ciała. No i oczywiście pojawiły się opinie ekspertów od żywienia, że to najgorszy z możliwych wybór. Jakie jest Twoje zdanie?

Olej kokosowy spokojnie jako balsam do ciała lub odżywka do włosów... A jedzenie... jeśli pozwolisz wstrzymam się chwilowo z odpowiedzią i dodam jąw przeciągu kilku dni w formaci obszernego posta wyjaśniającego wszystko! Bo temat oleju kokosowego niestety nie jest czarny ani biały i nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, że jeść lub że nie jeść. :) kilka spraw trzeba poruszyć, aby temat wyczerpać :)

Trenując dobra dieta to 80% sukcesu, u nas to tzw. "czysta micha" niezmiernie ważna jednak wymagająca sporej uwagi i zdecydowanie nie tania :/ artykuł dobry Upvote dla Ciebie, pozdrawiam

z tym, czy nie tania to mogłabym polemizować ;) udało mi się skomponować kilka zdrowych jadłospisów przy ogromnym ograniczeniu finansowym (nawet 50 zł/tydzień). Ale to oczywiście zależy od kaloryczności i indywidualnego przypadku, bo często te wyższe kaloryczności są też bardziej kosztowne :)

Olejek z oregano to eteryczny, tłuszczu w nim zbytnio nie ma :P

Dzięki, nieprecyzyjnie się wyraziłam faktycznie, miałam na myśli olej z oregano :)

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.16
JST 0.029
BTC 60857.34
ETH 2383.21
USDT 1.00
SBD 2.68