Drobne naprawy #18

in #polish6 years ago

co.png

Witam Was bardzo serdecznie po dłuższej przerwie. Dzisiaj w drobnych naprawach mała odskocznia od elektroniki. Spróbuję przekazać Wam to, czego dowiedziałem się na temat hydrauliki i połączeń skręcanych. Serdecznie zapraszam.

Dzisiejszy wpis to jeden z dwóch, które dotyczyć będą drobnej naprawy czy może raczej przeróbki robionej w moim domu rodzinnym. Jednym z etapów adaptacji poddasza na przestrzeń użytkową jest wykonanie instalacji centralnego ogrzewania. Jako, że zima zbliża się wielkimi krokami, postanowiłem ugryźć temat na własną rękę. Korzystając oczywiście z porady mojego taty, który mi w tym przedsięwzięciu pomógł.
Założenie było proste. Należało przerobić istniejącą instalację CO tak by możliwe było zamontowanie grzejnika w pokoju. Miedziane rurki, którymi wykonana jest instalacja, w pewnym momencie były zakończone zaślepkami. Należało instalację wydłużyć i podłączyć grzejnik.
Proces lutowania rurek miedzianych opiszę w następnym wpisie, tutaj chciałem Wam powiedzieć co nieco o samych połączeniach skręcanych.
Na początek, muszę nadmienić, że nie całą instalację CO można wykonać z miedzi. W pewnym momencie trzeba zrobić przejście z rurek instalacyjnych na element, którego przylutować nie można. W tym wypadku jest to grzejnik.
W hydraulice, instalacje wykonuje się tak by w niektórych miejscach można było ją zdemontować bez konieczności cięcia. W tym celu korzysta się ze śrubunku. Przykładowe zdjęcie tego elementu poniżej.

Verschraubung_4072.jpg

Jest to element, który pozwala w łatwy sposób rozmontować fragment instalacji. Zastosowałem go przy grzejniku. Jednak aby go z nim połączyć, potrzebowałem uszczelnić połączenie gwintowane.
Istnieją dwie szkoły wykonywania takich połączeń. Nowsza sugeruje użycie taśmy teflonowej jako uszczelnienie. Stara – pakuł (włókien konopnych lub lnianych).
W zależności od użytych kształtek czasami lepsze jest nowsze, czasami starsze rozwiązanie.
Pierwsze pytanie się nasuwa: kiedy użyć jakiego?

Z rozmową ze specjalistą wywnioskowałem, że najlepiej sprawdzić to skręcając ze sobą dwa elementy które chce się uszczelnić. Gdy wszystko skręca się ciasno, bez większego luzu – lepiej użyć teflonu. Gdy natomiast przy dokręcaniu wszystko skręca się bardzo łatwo – lepiej zastosować pakuły.
W moim wypadku raczej lepsza była stara szkoła.

Przygotowanie

Złączki dobrze jest w odpowiedni sposób przygotować. W przypadku gdy ich gwint jest gładki – należy użyć brzeszczotu i naciąć nim w poprzek zwojów. Uniemożliwi to obracanie się uszczelnienia w trakcie skręcania.
Kolejna ważna rzecz to pokost. Jest to nic innego jak olej lniany z dodatkiem, który przyspiesza jego wysychanie. Substancja ta dodatkowo uszczelni połączenie.
Czasami spotkać się można z tym, że osoby wykonujące połączenia na pakułach, zamiast pokostu używają farby bądź innego lepiszcza. Jest to niestety duży błąd, który będzie się mścił przy konieczności ewentualnej wymiany złączki. W przypadku użycia pokostu, nawet stare połączenia można bez problemu rozkręcić bez konieczności cięcia rur.

Do dzieła!

Mając pokost, pakuły i przygotowaną złączkę czas zacząć ją uszczelniać. Z pęku pakuł należy wziąć kosmyk materiału.
Moim zdaniem jest to najtrudniejsza część uszczelniania i tutaj niestety trzeba poćwiczyć. Jeśli weźmiemy za mało – połączenie może cieknąć. Jeśli natomiast za dużo – istnieje ryzyko uszkodzenia złączki przy dokręcaniu.
Pakuły nawijamy w zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dzięki temu przy dokręcaniu złączki będą się one dokręcać. W przeciwnym wypadku połączenie przy dokręcaniu mogłoby się rozszczelnić.

Poniżej zdjęcia dwóch śrubunków. Na jednym jest więcej materiału, jak się później okazało trzeba było je poprawić. Złączki nie dało się dokręcić wystarczająco daleko.

obydwa przed smarowaniem.jpg

Po nawinięciu pakuły należy posmarować pokostem.

obydwa posmarowane .jpg

A następnie fragment śrubunku wkręcić w moim wypadku w mufkę.

wkrecone bez wlosow.jpg

Bardzo ważne jest by usunąć wszelkie ewentualne pakuły, które mogłyby zostać we wnętrzu złączki. Z biegiem czasu zatrzymywałyby się na nich różne drobinki zmniejszając przepływ w instalacji aż do całkowitego zatkania.

Drugą część mufki zakręciłem na przygotowaną wcześniej rurkę wystającą z grzejnika.
Po tych zabiegach wyglądało to tak jak na zdjęciu poniżej.

kompltne koniec.jpg

Testy szczelności wykazały, że moje pierwsze połączenia za pomocą pakuł i oleju lnianego zostały wykonane poprawnie 😊

Sort:  

Oj, sam bym kaloryfera (grzejnika) nie zakładał. Wydaje mi się ,że pakuł też nie stosuje się do plastikowych połączeń.

Czemu byś nie zakładał? :) strach, że coś może cieknąć? Ja to nazywam adrenaliną po skonczonej pracy:p
Jeśli chodzi o polaczenia plastikowe to nie bardzo rozumiem? Jesli chodzi Ci o plastikowe rurki z metalowymi końcowkami zarabianymi na różne sposoby, potocznie zwanymi PEXami to faktycznie lepsza jest taśma teflonowa. Dlatego ze te zlaczki, najczęściej niklowane, są dosyć pasownie zrobione i uzycie pakuł może je rozsadzic. Natomiast jeśli np taką złączkę (w ktirej gwint jest na wierzchu jak w nyplu) chcemy połączyć ze starą instalacją robioną w rurach ocynkowanych to jak najbardziej uzyłbym pakuł :)

Tak nie potrzebnie bym się martwił, ale jak ktoś inny zakłada grzejnik to też się powinienem martwić. Czy da się to jakoś monitorować jakimś czujnikiem wilgotności czy nie zaczyna tam coś cieknąć i to powinno odrazu chyba być widoczne.

Ogólnie testy szczelności instalacji najlepiej zrobić nabijajac do niej powietrze i montujac manometr. Po dwóch dniach jak powietrze nie ucieklo znaczy że jest ok. Ja w momi wypadku napelnilem instalacje wodą (w instalacji co tez mam manimetr) i obserwowalem. Dodatkowo kontrolowalem czy na laczeniach nie pojawia się woda :)

Congratulations @reinmar! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 2000 upvotes. Your next target is to reach 3000 upvotes.

Click here to view your Board of Honor
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Do not miss the last post from @steemitboard:

Meet the Steemians Contest - Special attendees revealed
Meet the Steemians Contest - Intermediate results

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.11
JST 0.031
BTC 69081.27
ETH 3757.89
USDT 1.00
SBD 3.68