Orki w naturze...

in #pl-zwierzeta3 years ago (edited)

[ART]
Miałem przełożyć ten temat na kiedy indziej, ale skoro już poruszyłem temat orek, postanowiłem zrobić kontynuację i opisać troszkę o tych wielkich, pięknych, inteligentnych i najgroźniejszych ssakach oceanicznych. Do tego także jest okazja konkursowa związana z tagiem #Pl-Zwierzeta. Więcej informacji tutaj

orka (3).jpg

Dla przypomnienia troszkę o klasyfikacji, to że są ssakami już wiemy. Następnie rząd: walenie, podrząd: zębowce, rodzina: delfinowate i rodzaj: orcinus.

Występowanie orek przedstawia poniższa grafika z wikimedia.org-obszar zaznaczony na niebiesko.

mapa występowanie orek wikimedia.org.PNG

Troszkę informacji już macie w moim pierwszym poście tutaj, tam mogliśmy się zapoznać jak to jest z orkami w parku wodnym. Znajdziecie tam także, propozycję filmów do obejrzenia z udziałem orek. Teraz będę chciał przedstawić trochę informacji o ich życiu w naturze.

Orki podobnie jak delfiny do nawigowania, a także do zdobywania pożywienia wykorzystują echolokację.

Dieta orek jest imponująca rozpoczynając polowanie na śledzia, a kończąc na wielorybie. Po drodze w menu znajdziemy także: delfiny, foki, żółwie, pingwiny, morsy, ośmiornice, rekiny. Bardzo smutna i przykra sprawa, ale to jest właśnie natura, że orki polując w grupach bardzo często polują na wieloryby, najczęściej rozdzielają małego od matki i go zatapiają. Problem w tym, że orki nie jedzą tego wieloryba, jedynie czym się delektują to językiem i wargami. Więc cały proces palowania, czasami wielogodzinny jest po to żeby zjeść język lub/i wargi.

Orki mimo ogromnej wagi bo samce przeciętnie ważą w granicach 5,5-6,5 tony przy długości do 9m, a samice 4-4,5 tony przy długości do 7m, potrafią osiągnąć prędkość do 65km/h. Ta prędkość sprawia, że są najszybszymi pływającymi ssakami. Jak się można domyślić ofiara ma małe szanse ucieczki. Orki także pokonują dziennie ogromne dystanse tzn. około 140-160km.

Ciekawą informacją jest to, że bardzo często spotyka się osobniki żyjące 80-100 lat, zdecydowanie to samice. Niestety w parkach wodnych wiek życia spada prawie o połowę.

Kolejną sprawą jest ich inteligencja
A właściwie ich niesamowity mózg wyglądem przypominający ludzki, ale jest też większy i to pięć razy. Niekiedy można spotkać informacje na temat dyskusji grup naukowców, którzy twierdzą, że orki przewyższają inteligencją człowieka.

orca człowiek.png

Więcej info...

W ramach ciekawostek, należy odnotować, że orki potrafią wytrzymać pod wodą około 20 min i nurkują do głębokości 1000m. Płatwa grzbietowa u samców może osiągnąć prawie 2 metry długości, a u samic do około 1 metra.

orka (2).jpg

Małe orki już po urodzeniu ważą około 200kg i mają 2m długości. Do tego można powiedzieć, że orki mają swoje szkoły. Nauka zaczyna, się już po urodzeniu i małe orki stopniowo otrzymują wiedzę od doświadczonych osobników.

orka (4).jpg

Jak wspomniałem w poprzednim wpisie, każde stado ma swój unikatowy dialekt, a także w każdym stadzie zauważono różne techniki polowań. Orki lubią bawić się posiłkiem, potrafią osłabić znacznie swoją zdobycz, żeby młode mogły ćwiczyć polowanie. Należy także dodać, że orki należą do nie licznej grupy, która potrafi zabić dla przyjemności.
Orki zazwyczaj żyją w dużych grupach od 5 do 40 osobników. Są najbardziej społecznymi ssakami. Nawet dorosłe samce, zostają z matką przez cały czas. Jak pisałem w poprzednim poście, najczęściej przywódcą stada jest najstarsza samica. W przypadku jej śmierci zwykle dochodzi do rozpadu i podziału grupy.

A na koniec o tym jak orka śpi.

Orki śpią w zupełnie inny sposób niż ludzie. Ludzie mają naturalny odruch oddychania i kiedy śpimy lub tracimy przytomność, oddychamy automatycznie. Orki nie mogą spać w ten sposób, muszą być przytomne, nawet gdy śpią! Wynika to z tego, że oddech orek nie jest automatyczny. Orki muszą świadomie decydować kiedy i jak oddychać. Jeżeli orka by świadomie nie oddychała, porostu by się udusiła i zatonęła.
Aby obejść ten problem, orki pozwalają spać tylko połowie swojego mózgu, druga połowa pozostaje w czujności, umożliwiając im kontynuowanie oddychania, jednocześnie szukając niebezpieczeństw w środowisku. Podczas snu zamykają lewo oko, gdy prawa półkula mózgu śpi i tak na zmianę. Orki podczas snu nigdy nie tracą świadomości. Kiedy śpią, pływają bardzo powoli i jednostajnie blisko powierzchni.

I to już koniec, koniec...
Z wielu dostępnych informacji wynika, że nie odnotowano w naturze celowego ataku na człowieka, zdarzały się niekiedy wyniku pomyłki. Po zorientowaniu się,że człowiek to jednak nie foka ;-), orka zostawiała człowieka w spokoju. Większym zagrożeniem dla człowiek są delfiny. Co dla wielu osób może być wielkim zaskoczeniem. Tutaj już zostały odnotowane celowe ataki z udziałem delfina na człowieka. Wkrótce i coś o delfinach napiszę i postaram się dać tam te informacje.

orka (1).jpg

Z uwagi, że jeszcze nie mam swoich zdjęć orek z natury (wierzę, że takie się pojawią), zamieszczam znalezione na pixabay.com.

Pozdrawiam
Tomii z liczi.png

Sort:  

MEDAL.jpg

Gratuluje wygranej w konkursie w tagu #Pl-zwierzeta: https://steemit.com/pl-zwierzeta/@kamilkowalski/konkurs-and-zgloszenia-do-kuratorstwa-lipiec-sierpien-2018-akcja-perpetuummobile
Nagroda za 4-ty dzień konkursu.
Przelew zostanie zrealizowany w ciągu 3 dni roboczych.


Nagroda: przelew został wykonany.

Dzięki, wielkie.

świetny post!