Akademia SteemMonsters: Niebieskie abc...

Dziś zapraszam Was na przegląd kolejnego splintera. Postaram się Wam przybliżyć talię wody.


Splinter wody składa się obecnie z 17 różnych kart. Wśród nich są summonerzy oraz potwory, a każda z kart zostanie poniżej przedstawiona.

Zatem do dzieła!

W tali niebieskiej spotkamy trzech summonerów:

 • Alric Stormbringer - 3 many, +1 punkt ataku magicznego dla potworów z drużyny,
 • Xia Seachan - 2 many, brak umiejętności specjalnych,
 • Valnamor - 5 many, +1 punkt ataku magicznego, + 1 punkt szybkości, +1 punkt zdrowia dla potworów z drużyny.

Najczęściej spotykanym niebieskim przywoływaczem jest Alric Stormbringer. Jego koszt manowy wynosi 3, jednak w zamian potwory z drużyny atakujące magią otrzymują dodatkowy punkt ataku. W początkowej fazie gry (w niskich ligach) granie tym przywoływaczem sprawdza się bardzo dobrze, gdyż rzadko która karta posiada obronę przed atakiem magicznym.
Xia Seachan jest niebieskim epickim przywoływaczem wykorzystywanym w małomanowych rozgrywkach. Koszt jej użycia to 2 punkty many, jednak w przeciwieństwie do pozostałych summonerów, nie posiada ona żadnych umiejętności specjalnych. Karta ta często jest również wykorzystywana w walkach na poziomie ligi bronze oraz ligi gold. W tych dwóch przypadkach pozwala ona wykorzystać w walce karty potworów rzadkich na poziomie o jeden wyższym (lvl3 dla bronze oraz lvl7 dla gold) niż pozostali przywoływacze.
Valnamor jest to legendarny summoner w tali wody. Koszt jego użycia w walce wynosi 5 punktów many. W zamian zmienia on aż trzy statystyki kart użytych do gry. Zwiększa o jeden punkt atak potworów walczących magią, zwiększa o jeden punkt szybkość oraz zdrowie potworów z drużyny. Wykorzystywany jest głównie przy walkach z dużą maną oraz wtedy gdy głównym atakiem będzie magia.
Czy zatem istnieją jakieś sztywne zasady kiedy użyć danej karty? Oczywiście, że nie. Należy wypracować sobie odpowiednią strategię poprzez dużą ilość stoczonych walk oraz obserwację przeciwnika.

Grając splinterem wody do walki możemy wykorzystać sześć kart podstawowych (common):

 • Pirate Captain - 3 many,
 • Spineback Turtle - 4 many,
 • Crustacean King - 3 many,
 • Sabre Shark - 3 many,
 • Sea Genie - 6 many,
 • Sea Monster - 8 many.

Moim zdaniem niebieskie karty podstawowe są bardzo dobrze przemyślane. Panuje wśród nich różnorodność, dzięki czemu sprawdzą się w wielu taktykach.
Pirate Captain jest małomanową kartą, która posiada umiejętność specjalną snipe. Można ją zatem wykorzystać do tzw. ataku double snipe, razem z kartą neutralną Centaur tworzą zgrany duet. Można ją również zestawić z kartami wody, które posiadają umiejętność blast. Od lvl6 karta posiada dodatkowo umiejętność inspire, dzięki czemu jednostki atakujące wręcz otrzymują dodatkowy punkt ataku.
Spineback Turtle dzięki stosunkowo dużemu zdrowiu oraz posiadanej zbroi najczęściej ustawiany jest na pozycji tanka (na pierwszej pozycji) lub sneak tanka (na ostatniej pozycji). Od poziomu lvl4 posiada on umiejętność specjalną thorns co sprawia, że po udanym ataku wręcz przeciwnika oddaje mu cios o sile 2.
Crustacean King jest to bardzo często wykorzystywana karta w tali wody, gdyż od poziomu pierwszego posiada umiejętność specjalną tank heal. Dzięki niej leczy ona jednostkę znajdującą się na pierwszej pozycji w drużynie. Od poziomu lvl6 kolejną bardzo przydatną umiejętnością, którą posiada ta karta jest protect. Sprawia ona, że wszystkie jednostki w drużynie otrzymują dodatkowe dwa punkty zbroi. Posiadane umiejętności pozwalają uznać tę kartę za defensywną, która pomimo małego ataku wykorzystywana jest do wzmocnienia drużyny.
Sabre Shark jest jedyną kartą w niebieskim splinterze, która posiada umiejętność sneak. Atakuje więc ona ostatnią kartę w zespole przeciwnika. Pozostawiana samotnie zazwyczaj nie uczyni przeciwnikowi większych szkód. Można więc przy pomocy karty neutralnej Elven Cutthroat pokusić się o atak typu double sneak, gdzie obie karty atakują ostatnią jednostkę wroga. Atak ten można wzmocnić smoczym summonerem Daria Dragonscale, która jako bonus dodaje jeden punkt ataku jednostkom walczącym wręcz. W wyższych ligach w tej samej roli można wykorzystać kartę Pirate Captain.
Sea Genie jest to karta z edycji reward, która posiada atak magiczny. Od poziomu pierwszego umiejętnością specjalną posiadaną przez tę kartę jest flying. Daje on dodatkowe 25% szans na uniknięcie ataku pod warunkiem, że atakująca karta nie posiada tej samej umiejętności. Od lvl6 dodatkową umiejętnością specjalną posiadaną przez kartę jest strengthen, która dodaje każdej karcie z drużyny jeden punkt zdrowia.
Sea Monster to wysokomanowa karta, która dzięki dużej ilości zdrowia oraz umiejętności heal (leczenie się) ustawiana jest jako tank. Druga umiejętność jaką posiada ta karta to thorns (od lvl6), w związku z tym można spotkać ją w walce ustawioną na ostatniej pozycji. Karta ta jest również spotykana na zasadach melee mayhem, kiedy to wykorzystywany jest posiadany przez nią duży atak wręcz.

W tali niebieskiej znajdziemy cztery karty rzadkie (rare). Są to:

 • Medusa - 4 many,
 • Water Elemental - 5 many,
 • Frozen Soldier - 6 many,
 • Pirate Archer - 2 many.

Wszystkie karty rare, które wchodzą w skład tali wody są przydatne. Każda ma inne zastosowanie i każdą z nich możemy spotkać w walce.
Medusa to karta z atakiem magicznym, który dodatkowo może zostać wzmocniony przez podstawowego przywoływacza w tym zespole. Od lvl 3 Meduza posiada umiejętność specjalną stun, która ogłusza przeciwnika (ogłuszona jednostka nie będzie mogła wykonać kolejnego ruchu).
Water Elemental to karta atakująca na odległość, która posiada umiejętność heal oraz dobrą szybkość. Od lvl5 ma umiejętność dodge, która podnosi o 25% szanse na uniknięcie ataku. Często stawiana jest na ostatnich pozycjach aby utrudnić przeciwnikowi atak jednostkami ze sneak. Kartę tę można również spotkać ustawioną na pozycji drugiej w roli tzw. snipe tanka.
Frozen Soldier jest to dość kontrowersyjna karta. Fajnie sprawdzi się w roli tanka gdy trafimy na zasady weak magic, gdyż posiada dużo zbroi oraz mocne uderzenie. Dodatkowo jednostka ta posiada umiejętność specjalną shield, która redukuje obrażenia od ataku wręcz oraz na odległość. Jednak gdy trafimy na przeciwnika walczącego magią Frozen Soldier może szybko zginąć. Karta ma stosunkowo mało życia i nawet umiejętność magic reflect (którą zyskuje od lvl5) nie jest w stanie jej obronić.
Pirate Archer jest to kolejna karta z edycji reward. Posiada ona umiejętność specjalną blast, dzięki której zadaje obrażenia sąsiadującym potworom. Dobrze sprawdzi się więc jako karta wspomagająca atak snipe. Dodatkową zaletą tej karty jest mały koszt many - 2.

W tali wody znalazło się miejsce dla dwóch kart epickich (epic):

 • Mischievous Mermaid - 5 many,
 • Naga Warrior - 5 many.

Niebieskie karty epic bardzo często są wykorzystywane w walkach.
Mischievous Mermaid jest to karta z atakiem magicznym. Od lvl3 posiada umiejętność specjalną dodge przez co trudniej jest ją trafić przeciwnikowi. Zazwyczaj możemy spotkać ją w parze z summonerem rare lub legendarnym, który to wzmacnia jej magiczny atak.
Naga Warrior posiada umiejętność specjalną retaliate dzięki której po otrzymaniu obrażeń w wyniku ataku wręcz może oddać atakującemu. Umiejętność ta sprawia, że Naga ustawiana jest jako tank jak i również jako sneak tank. Od poziomu lvl3 karta ma dodatkową umiejętność enrage, która zwiększa atak oraz szybkość karty gdy jej zdrowie spadnie poniżej poziomu maksymalnego. Często możemy zobaczyć ją w walce na zasadach melee mayhem czy super sneak.

Grając splinterem niebieskim możemy użyć w walce dwóch kart legendarnych (legendary):

 • Frost Giant - 7 many,
 • Ruler of the Seas - 6 many.

Wodne karty legendarne bardzo często wykorzystywane są w turniejach na poziomie bronze lub novice. Każda nich ma swoje zalety i mogą być wykorzystywane na różnych zasadach gry.
Frost Giant posiada duży atak wręcz oraz dużo zdrowia. Od pierwszego poziomu posiada umiejętność specjalną shield. Cechy te powodują, że z powodzeniem jest on ustawiany na pierwszej pozycji w walce. Na drugim poziomie zyskuje umiejętność trample, na trzecim poziomie otrzymuje slow, a na czwartym umiejętność stun. Karta ta jest niestety wolna (szybkość 1), co można uznać za jej wadę.
Ruler of the Seas jest to karta, którą talia niebieska zyskała podczas rozszerzania kolekcji o karty reward. Posiada ona atak magiczny oraz od pierwszego poziomu umiejętność specjalną blast. Jest to zatem bardzo mocna karta, która zawsze trafia w swój cel. Od drugiego poziomu karta zyskuje umiejętność swiftness, która zwiększa o 1 punkt szybkość potworów z drużyny. Na poziomie trzecim karta dodatkowo otrzymuje umiejętność silence, która obniża o jeden punkt atak magiczny przeciwnika. Grając tą kartą należy pamiętać, że może ona dość szybko zginąć np. na skutek odbijania magii przez przeciwnika.

Splinter wody jest to bardzo dobry zespół w grze. Sprawdza się dobrze zarówno na niskich poziomach jak i w wysokich ligach. Można nim atakować potworami wręcz np. poprzez double sneak wzmacniając atak smoczym summonerem Daria Dragonscale. Dobrze w walce sprawdzą się również łucznicy wzmocnieni smoczym summonerem Selenia Sky. Równie dobrze sprawują się niebiescy magicy wspierani przez swoich przywoływaczy. W zasadzie to na każde reguły walki znajdzie się niebieskie ustawienie, które z powodzeniem może wygrywać.


Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się przybliżyć Wam splinter wody. W przypadku pytań jestem do Waszej dyspozycji.

Wygranych walk i powodzenia ;)
@pkocjan

Sort:  

!tipuvote 0.2 hide

Mój ulubiony splinter :D

Podejrzewam więc, że Twoim najmniej ulubionym tankiem u przeciwnika jest Lord Arianthus :P Ja magią gram prawie tylko wtedy jak są wyłączone neutrale, bo tak to zbyt ryzykowne ;-)

Na pierwszym poziomie jeszcze jest znośny, bo jakoś tam go zdejmę, ale na wyższych jest problem xD

Congratulations @akademia-sm! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 250 upvotes. Your next target is to reach 500 upvotes.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

Carnival Challenge - Here are the winners
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

Po niebieskich kolej na czerwone ;-)

Czy to zwiastun? Czy dedukcja? :P

Drogą eliminacji do tego doszedłem :P

Ciekawie opisane, kuszą te Monstery, kuszą...

Najbardziej chyba wciąga element rywalizacji w turniejach, rozgryzanie mechaniki gry i przeciwników ;-) Wadą jest to, że trzeba kupić karty (ale je można zawsze sprzedać), więc nie trzeba tego traktować jako wydatek, ale raczej ulokowanie środków. A cena kart ostatnio, szczególnie od czasu wprowadzenia automatycznych turniejów systematycznie rośnie.

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.08
JST 0.023
BTC 25762.18
ETH 1811.83
USDT 1.00
SBD 2.14