Czy komiks jest w stanie przedstawić okrucieństwo które wydarzyło się w czasie II Wojny Światowej? Maus omówienie komiksu

in #pl-ksiazki6 years ago (edited)

P_20180904_170046.jpg

Jakiś czas temu nabyłem ten komiks pod wpływem ogromu pozytywnych opinii i zacząłem czytać, ciężko było czytać lekko tak poważna historie a niektóre kadry wręcz są tragiczne wszystko ukazane tylko w dwóch kolorach by dopełnić powagi sytuacji.

Komiks już od dawna przestał być śmiesznym zbiorem obrazków a skupia się na przedstawieniu historii tak szczegółowej jak tylko autor na to pozwala.

Jedna z takich pozycji jest komiks Maus autorstwa Arta Spielgmana który, przedstawia świat w alternatywnym spojrzeniu.

P_20180904_170055.jpg

Nie ma ludzi są tylko zwierzęta i tutaj ciężko się z tym nie zgodzić gdyż człowiek bywa często gorszy od zwierzęcia, jednak historia jaką Art przedstawia dzieje się na hierarchii łańcucha pokarmowego oto nasz główny bohater Władek żyd który jest ukazany jako pokorna mysz pracuje, żyje spotyka się przyjaciółmi, bawi się czuje radość, jednak im bliżej 1939 to życie myszy zmienia się bo pojawiają się też koty czyli Niemcy którzy łapią myszy.

P_20180904_170110.jpg

Komiks skupia się na Władku który mieszka koło Częstochowy musi przetrwać, każdy jego ruch jest obserwowany przez polaków którzy tutaj są świniami i tutaj autor niezwykle ciekawie przedstawił nasz naród bo było dużo polaków którzy ratowali innych jednak w większości każdy dbał o swój interes.

Komiks składa się z dwóch części pierwsza ukazuje naszego autora który jedzie do swojego ojca by usłyszeć o wojnie i jak trafił do obozu jest początkującym rysownikiem , chce dzięki temu stworzyć coś co zostanie zapamiętane przez wszystkich.

Wraz ze swoją dziewczyną jedzie, nie jest pewny czego się spodziewać.
P_20180904_170125.jpg
Jeszcze pamięta jak jego matka popełniła samobójstwo a ojciec zatracił się w sobie i jakie cierpienia musiał przejść, a przy okazji spróbować naprawić swoje i tak kiepskie relacji, które zaczynają coraz mocniej potęgować się, lecz im bliżej końca tej opowieści tym relacje zaczną zmieniać się jednak nie tak jak autor na pewno by chciał. Druga to już opowieść o przetrwaniu Władka o poszukiwaniu szczęścia próby znalezienia rozwiązania, licznych ucieczkach przed nalotami kotów jak i ciągłych przebieranek w strój świni by dostosować się do polaków.

P_20180904_170132.jpg

Zagubienie tożsamości w którymś momencie jest tak duże, że powoli Władek nie wie kim tak naprawdę jest w tym szaleńczym świecie. Obozy wyniszczają go psychicznie i fizycznie tworząc marionetkę do pracy która z dnia na dzień jest coraz cięższa, gdyż koty chcą tym samym zniszczyć cała populacje myszy.

Utrata dziecka załamanie żony wszystko to kieruje Władkiem który musi pokonać nie tyle wojnę, ale swoje myśli przed załamaniem.
Oczywiście pojawiają się też psy czyli amerykanie jednak przez większość historii całość będzie skupiała się wokół myszy kotów i świń .

P_20180904_170733.jpg

Ciekawostka, swego czasu W Polsce było oburzenie, że Polska jest przedstawiona tak perfidnie, jednak to nic nie zmieniło i do tej pory można kupić wydanie zbiorcze Mausa

Komiks jest obszerny ponad 400 stron wzruszającej mocnej historii, która powoduje, że na nowo można poczuć strach tamtych lat.

Dziękuje za przeczytanie

Sort:  

Polacy przedstawieni jako świnie...... Brak słów. Tak pozatym to bardzo dobry i mocny komiks

Nie czytałam tego komiksu,ale słyszałam o nim muszę po niego sięgnąć Dzięki za przypomnienie :)

Congratulations @kapitanrosomak! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:
SteemFest³ - SteemitBoard support the Travel Reimbursement Fund.

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.13
JST 0.028
BTC 64447.43
ETH 3163.71
USDT 1.00
SBD 2.56