Gra SubSteemia- steemitowa adaptacja systemu Podwodny Świat na potrzeby gry w komentarzach

in pl-gry •  5 months ago

Gdy zamieściłem ostatni wpis z pamiętnika Pablo Augustusa, użytkownik @niebieski.pies zasugerował abym spróbował zrobić grę fabularną na steemit toczoną w formie komentarzy i rozgrywaną tydzień po tygodniu. Uznałem że w rzeczy samej jest to świetny pomysł więc zabrałem się czym prędzej do tworzenia.

Zastrzegam że nie wiem co z tego wyjdzie w tej formie. Cały ten projekt zarówno dla mnie jak i dla was będzie więc jednym wielkim eksperymentem steemitowym który mam nadzieje dostarczy jednak masy zabawy i satysfakcji wszystkim graczom. Kto wie może jak się to uda to stworzymy coś naprawdę fajnego;)

substeemia.jpg

Jeśli projekt będzie się cieszył powodzeniem można go będzie potraktować trochę jak konkurs tagu pl-rpg gdzie , jeśli znajdą się sponsorzy, do waluty z gry zdobywanej za wyzwania można będzie spróbować dołączyć prawdziwe sbd rozdzielane wg jakichś zasad które obecnie nie istnieją więc na razie potraktujmy to info jako plany na przyszłość;)

Universum Gry


Gra którą chcę wam zaprezentować jest oparta o mój autorski system rpg nad którym w wolnych chwilach pracuję - Podwodny Świat.

Eksperymenty prowadzone nad technologią klimatyczną, w celu uzyskania przewagi ekonomicznej doprowadziły do zaburzenia planetarnego pola elektro-magnetycznego co poskutkowało zmianą orbity Ziemi oraz utraty księżyca i w efekcie doprowadziło do radykalnego ocieplenia klimatu oraz licznych zaburzeń atmosferycznych

Zmiany następowały na tyle powoli że udało się obmyślić i zrealizować skuteczny sposób na ratunek. Jako że ustanowiona niedawno kolonia na marsie, byłą dopiero w powijakach a skuteczna kolonizacja jakiejkolwiek planety w takim stopniu aby cywilizacja mogła nie tylko przetrwać ale i się rozwijać, wciąż nastręczała w tamtych czasach zbyt wiele kłopotów trzeba było szukać innego wyjścia. Ze wszystkich przeprowadzonych przez naukowców symulacji okazało się że jedynym miejscem w którym dało się będzie przetrwać i rozwijać cywilizację po katastrofie będą głębiny oceanów które zapewnią bezpieczne schronienie aż do ponownego ustabilizowania się sytuacji, są też bogate w surowce oraz masę możliwości. Tam też toczy się akcja tego uniwersum.

Znajdujemy się w czasach w których cywilizacja zaczynają powoli na nowo odbudowywać się po kataklizmie. Ustanowiono pierwsze prężnie rozwijające się podwodne miasta i rozpoczęto eksplorację planety która całkowicie zmienił swoje oblicze. Na razie cywilizacja walczy jeszcze o przetrwanie w tych niegościnnych warunkach jednak pojawiła się nowa nadzieja gdyż klimat stał się na tyle stabilny aby można myśleć nawet o ponownych próbach podboju kosmosu i ustanowieniu jakichś placówek na niezatopionych lądach. W takim świecie na nowych pionierów czeka jednak sporo nowych niebezpieczeństw a sytuacja polityczna również nie jest stabilna.

Poziom technologiczny gry wykracza daleko poza współczesność. Do katastrofy doszło w 2053 roku. Obecnie jest rok 2108. Mamy więc wszelkiej maści broń energetyczną, tarcze energetyczne i wiele innych cudeniek technologicznych jakie możemy oglądać na różnicy filmach sf. Istnieje również frakcja ludzi którym udało się opracować skuteczne techniki na wydobycie ukrytego ludzkiego potencjału PSI.

Nie będę zdradzał tu więcej szczegółów gdyż najlepiej dowiedzieć się czegoś o realiach danego systemu poprzez grę. Mam nadzieję że będzie tak wciągająca jak chciałbym żeby była;)

Tu chciałem też zaznaczyć że zarówno system jak i gra steemitowa która jest wersją bardzo uproszczoną są w fazie rozwoju. Jeśli pojawią się więc jakieś nonsensy w trakcie rozgrywek to zasady będą ewoluować i ulegać zmianie. Chcę jednak aby rozgrywka tutaj byłą pewną formą zabawy która ma nam dostarczyć przede wszystkim frajdy. Więc liczę na to że wszyscy podejdziemy do tego na luzie.

Jak przebiega rozgrywka w Substeemia?


Uwaga! Zasad jest dużo i mogą one odstraszać jednak nie zrażaj się tym. Większość z nich nie trzeba znać dopóki nie nadejdzie odpowiednia potrzeba. Jeśli nie ogarniasz od razu wszystkiego, najlepiej skupić się na tworzeniu postaci i wystawieniu jej do wyzwania cała reszta wyjdzie w praniu:)

Kto Grał w RPGI papierowe wie o co chodzi, kto nie grał ten z pewnością szybko się zorientuje obserwując poczynania tych którzy wiedzą o co chodzi.

Gra jest podzielona na Sceny w których rozgrywa się dana sytuacja. Każda scena będzie opisywana w kolejnym poście i będzie wynikiem wcześniej podjętych przez graczy działań. Gracze mają swobodny wybór tego co robią.

Scena jest podzielona na 4 etapy:


1.) Zamieszczenie swojej karty postaci stworzonej wg instrukcji stąd jako deklaracji uczestnictwa w danej scenie, oraz dyskusje między graczami odnośnie zaistniałej sytuacji. Klimacimy żartujemy i debatujemy jakiego kto skilla użyje co kto spróbuje zrobić po raz umawiamy się na wspólne uczestnictwo w grze.

Faza trwać będzie 2 dni od zamieszczenia posta z Wyzwaniem.

2.) podjęcie się wyzwania z opisu to etap w którym piszemy 1 komentarz bezpośrednio pod swoim komentarzem z kartą postaci, opisujący naszą pierwszą wykonywana akcję. Pod tym komentarzem rozgrywa się rozmowa między tobą(graczem) a mistrzem gry czyli mną gdzie zamieszczamy kolejno nasze rzuty kośćmi i opisy, tego co się dzieje w reakcji na daną akcję oraz dodatkowych rzutów pomocniczych.

  • rzuty kośćmi i opis swojego postępowania.
  • reakcja gry i opis efektów

Faza trwać będzie 2 dni od zakończenia etapu 1

3.) podjęcie akcji po tym jak nastąpiły rezultaty poprzedniej po tym jak wszyscy zdeklarowani gracze wykonaj a już swój pierwszy ruch, sytuacja w grze ulegnie jakimś zmianom na które w tym etapie będziemy reagować. Wszystko będzie się toczyć tak samo jak w podpunkcie 2.

  • rzuty kośćmi i opis swojego postępowania.
  • reakcja gry i opis efektów

Faza trwać będzie 2 dni od zakończenia etapu 2

4.) Zadeklarowanie następnej akcji w związku z sytuacją. W tym etapie dane wyzwanie powinno się już rozstrzygnąć, będą to więc końcowe reakcje graczy na sytuację które doprowadza do rozwiązania się problemu z wyzwania. To w jaki sposób rozwiąże się wyzwanie będzie stanowiło podstawę scenariusza następnego.

  • opis swojego postępowania i ew wymagane rzuty kośćmi.
  • rozdzielenie pd i upvoteów

Faza trwać będzie do końca 7 dnia. Czyli 1 dzień

Kolejność Rozpatrywania akcji w całej scenie, bezie wynikała z Atrybutu Refleks danej postaci. Na samym początku gry należy rzucić na ten współczynnik a następnie wpisać wynik wraz z linkiem w poście pod kartą postaci.

Istnieje też opcja aby kolejność była wyznaczana przez sam wsp refleks a w przypadku spornych sytuacji wykonywane były rzuty ale moim zdaniem 1 opcja jest bardziej uczciwa bo daje szansę graczom z niskim refleksem na to aby zareagować w którejś rozgrywce jako pierwszy.

Tą kwestię sprawdzimy jednak w praktyce. Możecie też komentować co o tym myślicie i zobaczymy.

Co do samych wyzwań, na początku będą to proste sytuację w stylu pokonać jakichś przeciwników albo wykaraskać się z kłopotów. Z czasem zobaczymy jak to wszystko działa i może wtedy spróbujemy wprowadzić więcej elementów fabularnych.

Ważne 2! Zasady kolejności komentarzy. Gracze powinni stosować się do sposobu zamieszania komentarzy który wygląda tak aby gra była przejrzysta:

Post główny
Główny komentarz pod postem a w nim karta postaci
-komentarz 1 z akcją pod kartą postaci
–- rozmowa mistrz /gry gracz ew interakcje między graczami
-komentarz 2 z akcją pod kartą postaci
–- rozmowa mistrz /gry gracz ew interakcje między graczami
-komentarz 3 z akcją pod kartą postaci
–- rozmowa mistrz /gry gracz ew interakcje między graczami

Akcje opisane w innej formie będą ignorowane a rozmowy między sobą które nie są zobowiązujące, należy toczyć w komentarzach głównych poza tym z kartą postaci.

Kwestie techniczne gry i przebieg:


Gra rozpoczyna się w momencie zamieszczenia posta fabularnego w który będzie miał następującą formę:

  • Opis fabularny czyli co i jak oraz dlaczego.

  • Ew statystyki przeciwników i modyfikatory ujemne do rzutów

  • Co jeszcze? wyjdzie w praniu

Po zamieszczeniu posta każdy kto chce wziąć udział, tworzy na własna rękę kartę postaci i od razu pisze (pod komentarzem z kartą postaci! Osobno- patrz >> zasady kolejność komentarzy) jak ustosunkowuje się do zastanej sytuacji w komentarzu który ma wyglądać jak wzorzec (czyli na samej górze avartar postaci, wypełniona karta i następnie opis akcji która wykonuje, wraz z rzutami kośćmi (opisane w podpunkcie rzuty kośćmi). I czeka na reakcję mistrza gry czyli mnie.

Zasady tworzenia postaci oraz te dotyczące kości, doświadczenia itd są w osobnych wpisach dla czytelności, ponieważ będą potem podlinkowane we wpisie w wyzwaniu. Obecnie można je znaleźć kolejno:

Jak używać kości do gry

Zasady tworzenia postaci + szablon karty postaci

Zasady rozdzielania doświadczenia i upvoteów


Jako że jest to pierwszy raz to chciałbym aby przed zamieszczeniem pierwszego wyzwania, zgłosili się tu pierwsi chętni którzy razem ze mną( jeśli będą jakieś wątpliwości) stworzą kartę postaci i zgłoszą swoje postacie do uczestnictwa w pierwszym wyzwaniu które postaram się zamieścić już niebawem. Na bazie najczęściej zadawanych pytań wprowadzę poprawki do posta z tworzeniem postaci, tego posta z opisem rozpoczynając się gry oraz innych podstron.

Co do tego jak to będzie wyglądało to pod pierwszym wyzwaniem przeprowadzę przykład takiej gry z samym sobą;)

Wiele oczywiście jaszcze zostało do napisania i wytłumaczenia.. Jeśli pomysł będzie się cieszył waszym zainteresowaniem to na bazie wątpliwości stworzę również w przyszłości FAQ oraz wiele innych rzeczy a gra będzie się rozbudowywać w przeciwnym wypadku pomysł oczywiście pozostanie zawieszony w odmętach internetu i będzie czekał na lepsze czasy;)

Zapraszam więc wszystkich do wypowiadania się., tworzenia postaci i do dzieła! :)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

KlasaPostaci: kapłannazwaZdobyte XPAktualne XP
S8Ref5Kon3
W8Per6U3
Char3Żyw11PM16
UmiejętnośćAtrPoziomUmiejętnośćPoziomAtr
broń biała6Refcelność2per
uniki3Refleczenie4W
nurkowanie1konspostrzegawczość2Per

Ekwipunek:

Różaniec
Krzyż.
Toga kapłańska +2 wyp
Młot Energetyczny obr baz 4+Siła
20 Depozytów

·

wszystko cud miód tylko w umiejętnościach masz telekinezę i leczenie jednocześnie a na start można mieć tylko jedną moc ;)

·

A no i generalnie jest to umiejętność psioników a ty wybrałeś kapłana..

·
·

Poprawione.Chyba teraz jest dobrze.

·
·
·

Jak najbardziej. jedynie z kosmetycznych to nazwa profesji miała być wstawiona w miejsce "nazwa" ale tak to tez możesz zostawić ;) Właśnie ruszyła gra wiec możesz przykleić gotowca i zgłosić do rozgrywki :)

Za stworzenie karty tutaj przed grą zapisz sobie w aktualnych XP 1 pd który wynika z mojego upa.

Zapraszam do rozgrywki:

https://steemit.com/pl-gry/@khrom/substeemia-scena-i-opuszczona-stacja

No to ładnie, zaczyna się, ja spróbuję wziąć udział chociaż zasady mimo że przeczytałem to muszę zrozumieć podczas rozgrywki

·

Rozpocząć to rozpocznę pewnie gdzieś w poniedziałęk/wtorek niemniej najważniejszy jest wybór postaci i karta postaci a wszystko inne to zasady opisujące jak to ma wyglądać lub też jak będziemy grać. Także najlepiej stwórz ją wg wzorca wklej tutaj. jak czegoś będzie brakować albo nie będziesz wiedzieć to pomogę i wytłumaczę.

No po prostu cud miód malina :D RESTEEM leci z miejsca. Jak tylko czas pozwoli to sam dołączę do gry tylko ogarnę zasady i zrobię kartę postaci. Dodatkowo przekazuję 1 SBD na rzecz tego projektu (na nagrody etc).

Pozdrawiam Serdecznie!

·

Doskonale to zapraszam do gry :)

Naprawdę dzięki wielkie za nagrodę! Znajdzie się zatem wśród skarbów jakie można będzie znaleźć w grze i jeśli graczom się to uda to rozdzielana będzie w taki sposób że ten kto ją znajdzie dostanie 50% a reszta do podziału pomiędzy poszczególnych graczy :) Jeśli nie to przejdzie do następnej Sceny

·

Nie ma co czekać, zrób kartę postaci, a zasady pojmiemy jakoś podczas gry ;)

To ja poproszę o pomoc w tworzeniu postaci, kompletnie nie wiem jak sie za to zabrać. Chce grać szermierzem o imieniu Irrn, avatar:

Loading...
·

obiecałem ci tez XPki za pomysł wiec w polu zdobyte XP wpisz sobie 10 XP które możesz wydać w następujący sposób:
Na atrybuty siła kondycja itd X 3 aktualna wartość czyli w przypadku gdy masz czegoś 3 to musisz wydać 9
z kolei na umiejętności 2 x aktualna wartość.

To co ci zostanie po rozwinięciu wpisujesz obok : Aktualne xp

Maras punisher.jpg

Kl Postaci:ŻÓŁNIERZZdobyte XP0Aktualne XP0
Siła3+3 (6)Refleks3+3 (6)Kondycja3+3 (6)
Wola3Percepcja5+2 (7)Umysł3
Charyzma3+2 (5)Żywotność (S+ Kon)12Poz. Mocy (2xW)6
UmiejętnośćPoziomAtrUmiejętnośćPoziomAtr
Spostrzegawczość4PercepcjaZastraszanie2Charyzma
Celność5PercepcjaSprint2Kondycja
Walka w ręcz3SiłaNurkowanie oraz pływanie2Kondycja

Ekwipunek:
Karabin szturmowy Obrażenia baz : 12 ograniczenia
Pancerz średni + 6 wyp – 4 do refleksu
5 Depozytów