[Travel_010] Wycieczka do Lublina

in pl-fotografia •  3 months ago  (edited)

Ostatnio zrobiłem sobie krótką dwudniową wycieczkę do Lublina. Mimo, że jest poza sezonem i nie wszystkie atrakcje są dostępne, to i tak można w tym mieście mile spędzić czas.

basen_10.JPG

Stare miasto jest nieduże i bez problemu można je obejść na pieszo. Ja swoją wycieczkę rozpocząłem od Zamku Lubelskiego. Tuż u podnóża zamku znajduje się duży płatny parking, gdzie można zostawić swój samochód.

01_parking.JPG Parking przed Zamkiem Lubelskim.

Zamek usytuowano na wzniesieniu, dzięki czemu jest dobrze widoczny ze wszystkich stron. Budynek ma bardzo oryginalną architekturę, a dzięki jasnemu kolorowi fasady, z daleka lśni i wyróżnia się w krajobrazie.

zamek_01.JPG

zamek_02.JPG

Jest to średniowieczna budowla, która była kilkukrotnie przebudowywana. Najstarszym jego elementem jest wieża – donżon, z której można podziwiać panoramę miasta. W przeszłości zamek pełnił m.in. funkcję więzienia. Obecnie znajduje się tam Muzeum Lubelskie.

zamek_03.JPG

zamek_03b.JPG

zamek_05.JPG

zamek_04.JPG

Dziedziniec zamku jest ogólnodostępny. Płatne jest wejście na wieżę i do muzeum. Ja skorzystałem tylko z wieży widokowej. Podczas wspinania się na górę po schodach, odwiedza się sale zlokalizowane wewnątrz wieży, w których zorganizowano wystawę przedstawiającą zdjęcia z historii funkcjonowania obiektu.

zamek_06.JPG

panorama.JPG Widok na stare miasto z wieży Zamku Lubelskiego.

Od zamku prowadzi mostek prosto do starego miasta, do którego wchodzimy przez Bramę Grodzką.

brama grodzka_01.JPG Brama Grodzka. Widok od strony rynku.

brama grodzka_02.JPG

Stare miasto usytuowane jest na sąsiednim wzniesieniu. W przeszłości miasto było bardzo zamożne, ponieważ odbywały się tam liczne jarmarki o znaczeniu europejskim. Dzięki temu, że kamienice wybudowano na wzniesieniu, mają one nawet do trzech kondygnacji piwnic, w których przechowywano towary handlowe. Dziś dla turystów dostępna jest część piwnic, które połączono ze sobą tworząc Lubelską Trasę Podziemną. Zaczyna się ona na rynku starego miasta a kończy przy Placu Po Farze. Poza sezonem najlepiej wcześniej sprawdzić dostępne godziny wstępu, ponieważ są one ograniczone. Piwnice zwiedza się w grupach z przewodnikiem, który opowiada o historii Lublina, prezentując makiety przedstawiające kolejne etapy powstawania miasta. W podziemiach jest chłodno całym rokiem, dlatego nawet latem należy zabrać ze sobą ciepłe ubranie.

kamienice_01.JPG

kamienice_02.JPG

detal_02.JPG

detal_01.JPG

trasa podziemna_01.JPG Wejście do Lubelskiej Trasy Podziemnej.

trasa podziemna_03.JPG Jedna z makiet przedstawiająca historyczny kształt miasta.

Na starym mieście wiele kamienic już odnowiono i pięknie się prezentują, ale część z nich nadal wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Część parterowa kamienic przeznaczona jest z reguły na usługi, powyżej znajdują się mieszkania. Na starym mieście warto zatrzymać się na obiad, ponieważ jest tam duży wybór różnorodnych restauracji, głównie z regionalnymi potrawami.

kamieniece_03.JPG

kamienice_04.JPG

Po obejrzeniu rynku chciałem wejść na Wieżę Trynitarską, która jest najwyższym obiektem w okolicy. Jednak niestety poza sezonem jest ona niedostępna dla zwiedzających.

Można jednak przejść pod wieżą i zajrzeć do sąsiedniej, odnowionej Archikatedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

kościół_01.JPG

Kierując się na zachód ulicą Jezuicką, kolejnym ciekawym obiektem pod względem architektonicznym jest Brama Krakowska, która w przeszłości była główną bramą wjazdową w murach miasta dla podróżnych z Krakowa.

brama krakowska_02.JPG Brama Krakowska.

Za bramą zaczyna się Krakowskie Przedmieście. Obecnie duży jego fragment zamieniony jest w szeroki deptak z licznymi kafejkami. Na początku pasażu znajduje się budynek ratusza, na końcu Plac Litewski z małym parkiem i multimedialnymi fontannami.

ratusz.JPG Ratusz.

deptak_01.JPG Deptak nocą.

deptak_02.JPG Plac Litewski.

Ja do Lublina wybrałem się przede wszystkim, aby zobaczyć i wypróbować obiekt, który miałem przyjemność współprojektować. To kompleks basenowo-rekreacyjny AQUA LUBLIN. Znajduje się w nim basen olimpijski (długość toru 50m), park wodny oraz strefa saun. Poza tym w budynku zlokalizowano m.in. siłownię i siedzibę telewizji lubelskiej - lubelska.tv. Niedawno obiekt rozbudowano o kryte lodowisko – Icemania.

basen_01.JPG Hala basenu olimpijskiego.

basen_02.JPG Park wodny.

basen_03.JPG

basen_04.JPG

basen_05.JPG

basen_06.JPG Basen olimpijski od środka.

basen_07.JPG W holu budynku przez duże okna widać osoby pływające w głównym basenie.

basen_09.JPG

basen_08.JPG Ażurowa klatka schodowa.

basen_11.JPG Park wodny nocą.

basen_12.JPG

lodowisko.JPG Kryte lodowisko przylegające do budynku basenu.

Na koniec pobytu w Lublinie odwiedziłem Muzeum Wsi Lubelskiej. Na ogromnym terenie zlokalizowano stare chaty, domy i inne obiekty z całego regionu. Wszystko zachowane w oryginalnym stanie, z pełnym wyposażeniem. Poza sezonem jest tam mały ruch i nie wszystkie obiekty są dostępne. Jednak latem odbywają się tam liczne imprezy, a dodatkowo można spotkać i pokarmić zwierzęta zagrodowe. Ciekawy pomysł na pogodny weekend na świeżym powietrzu.

muzeum_01.JPG

muzeum_03.JPG

muzeum_04.JPG

muzeum_07.JPG Termomodernizacja ;)

muzeum_08.JPG

muzeum_10.JPG

mapa.jpg Trasa mojej wycieczki po starym mieście. Źródło: Mapy Google.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Kawał dobrej roboty. Zapraszam do mnie, startuję z projektem sadzimy cedrowy las. Wszystkiego dobrego pozdrawiam.

·

Dziękuję za dobre słowo. Powodzenia w Twoim oryginalnym projekcie.

·
·

Dzięki, powodzenie się z pewnością przyda :)

!tipuvote 0.1 hide

·

Dzięki. Dobrego dnia dla Ciebie.

·
·

Spoko :D Dostałbyś więcej ale hajs na koncie tipu się skończył xd

Gratulacje! Twojej wysokiej jakości treść podróżnicza została wybrana przez @saunter, kuratora @pl-travelfeed, do otrzymania 100% upvote, resteem oraz podbicia całym trailem @travelfeed! Twój post jest naprawdę wyjątkowy! Artykuł ma szansę na wyróżnienie w cotygodniowym podsumowaniu @pl-travelfeed. Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności TravelFeed!

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

·

Dziękuję za zauważenie.

Doceniam ogrom wkładu czasu jaki poświęciłeś na przygotowanie tego artykułu - bardzo mi się podoba!
Tym samym podbijam go głosem @sp-group
Pozdrawiam @pdj85coexist

·
  ·  3 months ago (edited)

Dziękuję za wsparcie grupy. Motywuje mnie to do dalszej pracy.

!tipuvote 0.3 hide

·

Seems that you have no deposit. Plase send any amount of SBD or STEEM to @tipU to use @tipU services :)

Congratulations @splife! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You got more than 10 replies. Your next target is to reach 50 replies.

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!