Co zrobić aby zwiększyć wydajność pisania postów na Steemit?

in pl-artykuly •  last year  (edited)

pencil-3316823_1280 (1).png

Nie jest to magiczna instrukcja jak pisać dobre artykuły, tylko temat o tym jak można nieco ułatwić sobie pisanie tekstów.

1. Używaj funkcji rozpoznawania mowy od Google.

333333.jpg

Używaj urządzenia mobilnego takiego jak smartphone czy tablet, oraz funkcji rozpoznawania mowy od Google. Dlaczego od Google? Ponieważ chyba najlepiej rozpoznaje słowa polskie i jest to funkcja powszechna w urządzeniach z Androidem.
Umożliwia przetwarzanie tego co mówimy na tekst. Może to być bardzo wygodna opcja, szczególnie na urządzeniach mobilnych które nie mają fizycznej klawiatury. Dzięki temu wszystko (prawie) co powiemy zostanie przetworzone na tekst.

Zalety?

 • Szybsze przemienianie naszych myśli na "papier"
 • Zaletą rozpoznawania mowy od Google jest fakt że rozpoznaje ona nawet słowo które niezbyt wyraźnie zostało wypowiedziane. Ale oczywiście najlepiej jest mówić poprawnie, wtedy zwiększa się szansa na prawidłowe rozpoznanie słów.

Wady?

 • W miejscu publicznym mówienie do urządzenia może przeszkadzać drugiemu człowiekowi.
 • Czasem nie rozpoznaje prawidłowo tego co mówimy.
 • Gdy funkcja ta nie wykryje głosu wyłącza się sama i musimy ponownie wcisnąć przycisk z symbolem mikrofonu. Czasem nie zauważymy tego, co może prowadzić do konieczności powtórzenia ponownie rzeczy które wcześniej już mówiliśmy.

Do tworzenia notatek chyba najlepiej wykorzystać aplikację Google Keep. Jest ona najbardziej wygodna. Strona Google Keep. Oraz aplikacja na Android Google Keep Android - Aplikacja. Oczywiście funkcja głosowa działa we wszystkich programach do notatek itp. więc można wybrać swój ulubiony.

 1. Jak tworzyć notatki głosowe?
  Uruchamiamy aplikację Google Keep.

 2. Klikamy na symbol mikrofonu (zaznaczony na czerwono)


  Screenshot_20180509-094345.jpg

 3. Mówimy to co chcemy przekazać (pamiętamy że gdy google voice niczego nie rozpozna wyłączy się po czasie). Następnie odczekujemy trochę po czym powinniśmy otrzymać coś takiego

  Untitled-1.jpg

  Teraz możemy łatwo skopiować nasze przemyślenia do np. Steemit czy busy org wchodząc na stronę Google Keep - Strona Główna (wszystkie zapisane rzeczy synchronizują się w Google Keep) i zacząć przekształcać tak artykuł żeby miał ręce i nogi.

Przetestowałem tę metodę nieco i większość tekstu który został rozpoznany z naszej mowy, został dobrze zinterpretowany. A ze zdań błędnych nadal jesteśmy wyciągnąć kontekst tematu. W tworzeniu nie liczy się dokładność. Ja robię tak że najpierw przelewam to co mam w głowie pisząc to a dopiero potem resztę składam w całość. Wadą takiej metody jest to że nie możemy odejść od naszej pracy, ponieważ możemy zapomnieć gdzie i co musimy przekształcić lub poprawić.

Możemy użyć do tego aplikacji Steemit na Androda. Jednak takie aplikacje dopiero się rozwijają i są nadal mało intuicyjne. Możemy więc wykorzystać do tego przeglądarkę którą używamy na co dzień na urządzeniu mobilnym.

2. Używaj szablonów ze strony busy.org

Niezwykle pomocna funkcja gdy mamy wiele pomysłów na nasze artykuły i nie chcemy aby nasze pomysły zniknęły nam z pamięci. Każdy szablon zapisuje sie co kilka sekund. Zalogować się na stronie Busy.org

 • Ale uważaj ponieważ zapisywanie szablonów czasem może nie działać. Busy.org jest w fazie beta i nadal posiada różne błędy a wtedy możemy stracić naszą pracę. Dlatego trzeba dokładnie to sprawdzać. Ale dla chcącego nie ma tego złego...
 • Pamiętaj że zawsze istnieje jakieś ryzyko przejęcia naszego konta, właśnie przez rózne aplikacje niewiadomogego pochodzenia. Dlatego najepiej logować się bezpośrednio przez stronę;
 1. Wchodzimy na stronę: https://staging.busy.org. Klikamy "Zaloguj się".
  Screenshot_1.jpg
 • Widzimy takie coś. Klikamy "CONTINUE"

  Screenshot_2.jpg

  Dalej podajemy swój login oraz hasło (takie jak na steemit).

 • Dodatkową zaletą busy.org jest obsługa wielu kont które posiadamy.

 • Oraz to ze widzimy ilość wyrazów w naszym tekście i średni czas jaki zajmie przeczytanie naszego artykułu. Bardzo dobra i przydatna rzecz dająca jeszcze trochę do motywacji. Na przykład możemy dzięki temu ustalić że naszym celem jest minimum 1000 słów w każdym artykule. Oczywiście nie możemy też popadać w swego rodzaju wyścig "Im więcej słów tym lepiej" bo nie o to tylko chodzi.

  Screenshot_3.jpg

3. Korzystaj z timera - odliczania czasu.

alarm-1964166_1280.jpg

A najlepiej jednej z metod odliczania czasu potrzebnego do skupienia się i przerw. Czyli metody Pomodoro.

tomato-1205699_1280.jpg

Odliczanie czasu działa trochę jak psychologiczny motywator. Otóż ustalamy sobie za cel, by nie przekraczać naszego ustalonego czasu na napisanie jednego artykułu. Niech to będą przykładowo 3 godziny dziennie. I ustalamy sobie że robimy 25 minutową pracę z 5 minutowymi przerwami. Pomogą nam w tym oczywiście programy.

Jest dużo aplikacji tych darmowych jak i płatnych które wykorzystują technikę Pomodoro.
Wystarczy je wyszukać wpisując frazę "Pomodoro" w wyszukiwarce aplikacji Google Play. Lub korzystać z wersji online przez przeglądarkę: pomodoro-tracker.com/

Samemu musisz ustalić ile zajmuje ci pisanie średnio artykułu i ile chcesz dziennie całkowitego czasu na niego przeznaczać. Są to bardzo dobre metody na to aby nie przekraczać pewnych ramek czasowych w ciągu dnia. A technika Pomodoro daje nam większą kontrolę nad tym oraz sprawia że produktywność się poprawia (zostało to udowodnione).

4. Zminimalizuj ryzyko rozproszenia

cat-3171124_1280.jpg

 • Wycisz smarpthona lub inne urządzenia elektroniczne których używasz. Również nie odczytuj żadnych e-maili ani wiadomości
 • Nie słuchaj głośnej muzyki. Jeśli już chcesz słuchać muzyki to najlepsza do tego jest muzyka bez wokalu na przykład muzyka klasyczna.
 • Zajmuj się jedną czynnością (tematem) (nie ważne jak długo) aż go skończysz.
 • Ale również pamiętaj o tym żeby nie cofać się ciągle i nie poprawiać błędnych zdań (O tym w kolejnym punkcie)

Chociaż człowiek chciałby być wielozadaniowy jak komputer, nie jest to możliwe. Dając sobie zbyt wiele zadań na raz sprawisz że nie będziesz mógł skupić się na jednej rzeczy, co doprowadzi do pogorszenia produktywnego myślenia i działania.

 • Musisz mieć porządek w miejscu pracy. Jeśli człowiek widzi dużo przedmiotów to jego mózg nie działa tak wydajnie, ponieważ nie może się skupić. Widząc dookoła różne przedmioty będziemy mieli ciągle poczucie że coś jest nie tak. Przyczyną takiego stanu rzeczy właśnie fakt że mamy bałagan.

5. Wykorzystuj metodę "Pisz teraz edytuj później".

banner-982162_1280.jpg

Na czym ona polega? Otóż piszemy wszystko byle jak i w jakiejkolwiek kolejności. (Zachowując treść którą chcemy przekazać). Po czym odłączamy się od internetu wyłączamy urządzenia na których piszemy i robimy sobie długą przerwę. Po czym wracamy do poprawy naszego artykułu. Co można dzięki temu zauważyć i osiągnąć? Otóż dzieląc zadania na trzy różne składniki (lub tyle ile będzie trzeba) zauważymy że odciążamy nasz mózg z nadmiernego wysiłku myślowego. Drugą zaletą jest fakt że kilka podejść ( po przerwie) do tego samego tematu pozwala wyłapać więcej braków czy błędów w naszym artykule co pozwoli go usprawnić na tyle, że stanie się zdecydowanie lepszy.

6. Korzystaj ze skrótów i symboli.

writing-3383287_1280.jpg

Stenografia to podobno najszybszy sposób na szybsze pisanie. Używając stenografii, twoja prędkość może osiągnąć 200 wpm (Words Per Minutes) - Ilość słów na minutę. System Gregga jest najszybszym i najpopularniejszym systemem stosowanym w Stanach Zjednoczonych.
Być może jest to jakaś droga aby wymyślić swój schemat szybkiego pisania?
Więcej o stenografii można przeczytać tutaj: Wiki - Stenografia

 • Jedną z takich metod jest pisanie bez znaków polskich (ę, ą, ż, ń, ć, ś itd.). W przeglądarce (lub na urządzeniu na którym piszemy), musimy mieć uruchomione sprawdzanie pisowni, dzięki temu później łatwiej wyłapiemy wszystkie błędne wyrazy)

7. Używaj małego notebooka z wydajną baterią. Jeśli nie masz, to sobie kup :(

laptop-1317581_1280.jpg

Dobry przenośny laptop/nootebook czy inne urządzenie tego typu charakteryzuje się przede wszystkim wygodą w użytkowaniu. Oczywiście mówimy tu o pisaniu artykułów a więc takie urządzenie powinno być w miarę lekkie, nie przekraczające pewnych rozmiarów i posiadać jak największy czas pracy na baterii w przypadku podróżowania.

A więc jakie cechy powinny nas zainteresować w takim urządzeniu?

 • Wydajna bateria
 • Dobra jasność ekranu w nasłonecznionym miejscu
 • Dysk SSD
 • Wygodna klawiatura

8. Praktyka czyni mistrza

Pisz o tym o czym myślisz a potem staraj się rozwijać temat.
Praktyka jest jedną z lepszych metod na zwiększenie naszej wydajności. Dzięki niej poznajemy liczne szczegóły o których mało osób wie.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Ostrzegam i przestrzegam przed używaniem szkiców na busy, lepiej pisać nawet na google drive. Dwa razy busy mi "zeżarł" tekst. Bardzo frustrujące.

·

Słuszna uwaga, bo również u mnie zdarzało się że busy.org nie zapisał tekstu (dodałem do artykułu ostrzeżenie). Ale ja wykorzystuje głównie te szablony z busy.org do tego by mieć listę tematów na które mogę napisać. Gdy do głowy wpadnie mi jakiś pomysł wpisuję przykładowy tytuł co pomaga później oszczędzić czasu na wymyślaniu kolejnych artykułów. A gdy już skupiam się na temacie to zawsze sprawdzam czy mi się wszystko zapisuje.

·

Busy jest ograniczony i bardzo źle mi się tam tworzy teksty. Na steemit zresztą dużo lepiej to wszystko działa...

·
·

Ja mam odwrotnie, na busy.org zdecydowanie przyjemniej mi się pisze. Natomiast na steemit jest przejrzyściej. Widać więcej postów które pisaliśmy i szybciej możemy rozeznać się. Jedyną rzeczą jaką używam na steemit są wypłaty.

Przydatne uwagi.
Pozdrawiam

Congratulations @techiwebicodi! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of posts published

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.

To support your work, I also upvoted your post!
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!

Dzięki za przypomnienie o Google Voice. Teraz będę mógł "pisać" artykuły o wiele szybciej.

·

Czasem najprostsze metody, których nie widać na pierwszy rzut oka okazują się najlepsze ;)

Ad 4.

 • Wywal rodzinę z domu :D - zwłaszcza dzieci
 • Wyłącz sąsiadowi wiertarkę, który zaczyna wiercić akurat kiedy zaczynasz nagrywać :D
 • Każ się zamknąć kosiarzom trawy, niczym Marek Kondrat w "Dniu świra". :D

A tak na poważnie, bardzo dobry artykuł. Zostawiam łapę w górę i chyba zrobię resteem.

Bardzo pomocny wpis! Myślę, że każdy wyciągnie jakieś przydatne wskazówki dla siebie i to ułatwi mu pisanie. Sam spróbuję notatki głosowe przetestować. Czasem jakiś pomysł wpadnie człowiekowi do głowy w najmniej oczekiwanym momencie i nie ma za bardzo jak tego zapisać.

Usuwanie rozpraszaczy to rzeczywiście podstawa. Szkoda tylko, że nie zawsze te przeszkody są w naszym zasięgu... Ja od zawsze w zasadzie stosuję zasadę "Pisz teraz edytuj później". Jak się już złapie flow do pisania, to nie warto tego przerywać. A błędy i poprawki najlepiej się wprowadza dopiero po jakimś czasie. Wtedy jest szansa, że do swojego tekstu podejdziemy jak do jakiegoś obcego.

Sam raczej skrótów i symboli nie stosuję za specjalnie. Nie używanie polskich znaków byłoby dla mnie niezwykle nienaturalne.

Na kupno małego notebooka przyjdzie czas. Póki co korzystam z mojego uniwersalnego laptopa, którego bateria już niestety jest nie wydajna... Ale to póki co jedyny jego minus :)

Ostatni punkt to oczywiście święta prawda. Sam widzę i po sobie, a także po innych użytkownikach, że rozwijamy się tutaj. Piszemy coraz lepiej i często coraz łatwiej przychodzi formułowanie zdań. Dzięki Steemit realizuję sobie właśnie jedno z moich postanowień, które mają mnie przybliżyć do realizacji moich celów. Postanowienie brzmiało krótko: PISAĆ! PISAĆ! PISAĆ!

Congratulations @techiwebicodi! You have received a personal award!

1 Year on Steemit
Click on the badge to view your Board of Honor.

Do not miss the last post from @steemitboard:
SteemitBoard World Cup Contest - The results, the winners and the prizes

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!