Steem - portal społecznościowy na blockchain

in pl-artykuly •  11 months ago

tokens.png

Steem


Pewnie wielu z Was zastanawiało się czy istnieje zdecentralizowana sieć społecznościowa. Dziwne gdyby nie było. Jest zapewne masa opcji, ale ja opowiem o najlepszej według mnie, z której korzystam.

Bloguj, pisz, nagrywaj


Steem to kryptowaluta napędzająca wiele serwisów takich jak steemit, busy.org czy dtube. Pozwala tworzyć wpisy na blogi. Do tego dochodzi możliwość wrzucania filmów do serwisu bardzo podobnego do youtube. Wszystko w oparciu o blockchain. Zawsze dostępne i widoczne dla innych.

Twoja twórczość ma wartość


Każdy kto używa steemit wie, że jego głos jest ważny. Daje innym pieniądze. Każdego dnia blockchain dodaje do puli nagród nowe monety. I to my decydujemy kto je dostanie. Nasze konto ma siłę określoną za pomocą steem power. Im więcej mamy, tym nasz głos więcej daje.

Tak więc nagradzamy za pomocą głosowania. Twórcy dostają wtedy z puli nagród odpowiednią ilość steem, steem power oraz steem dolars. Co? Czekaj, dostajesz aż trzy krypto? Zgadza się. Steem wymienialny na steem power i na odwrót, ale tylko steem można przesyłać między użytkownikami. Oraz steem dolars czyli swoistą wypłatę.

System pozwala nagrodzić najciekawsze materiały. Jeżeli ktoś się postara i doda ciekawy post dostanie dużo głosów. W rezultacie otrzyma duże wynagrodzenie. Głosujecie na to, co się Wam podoba.

Możliwości


Czasami ciężko określić czy warto brać się za kreatywną pracę. Nie wiemy czym się zająć albo co wrzucać. Na szczęście ekosystem steem jest ogromny. Możemy zacząć od pisania bloga na https://steemit.com/ lub vlogowania na https://d.tube/. Co jeśli to nadal nie dla nas? Możemy się udzielać pomagając przy różnych projektach dzięki: https://utopian.io/ tłumaczyć różne teksty, rysować czy analizować. Możliwości są nieograniczone. Co jeśli nie czujemy się tak mocni z "poważną twórczością"? Możemy przyjść na https://busy.org/ i pisać tak jak na facebooku lub twitterze o naszej codzienności. A każdy lajk zmieni się w odpowiednie wynagrodzenie w kryptowalutach.

Smart Media Tokens


A może już masz blog, kanał na youtube albo udzielasz się społecznie. Możesz stworzyć swój steem za pomocą https://smt.steem.io/ Będziesz mógł ustalić jak wygląda wynagradzanie, ile jest warty głos i jak dużo Twojej waluty powstanie. Dodajesz odpowiedni widżet do Twojego bloga lub forum i użytkownicy mogą zacząć wynagradzać dobre materiały za pomocą swoich głosów.

Już nie tylko Twój post będzie dawał jakąś wartość ale też cała powstająca dyskusja. Łatwo będzie wyróżnić najbardziej angażujące się osoby, gdyż zbiorą najwięcej punktów (głosów - tokenów) i dodatkowo zostaną wynagrodzeni za to.

Skalowalność


Steem wygląda na bardzo odciążony system. Wiele kosztownych transakcji wrzucanych do blockchain. Jednak skalowalność jest przeogromna. Według whitepaper do 10 000 transakcji na sekundę. Zresztą wystarczy zobaczyć na https://www.blocktivity.info/ Najwięcej transakcji, czyli ponad 1 500 000 transakcji w ciągu ostatniej doby. Z czego to zaledwie 0.14% wykorzystania możliwości. Porównajcie sobie z bitcoin czy ethereum. Widać przewagę steem.

Przeciążenie


Co jeśli ktoś zacznie spamować sieć? Wrzucać miliony postów i głosów. Niestety niewiele mu to da gdyż blockchain każdemu przydziela odpowiednią ilość miejsca w zależności od jego konta. Na przykład ja posiadam 14 MB w chwili pisania tego posta. Ta wartość jest zmienna i jeżeli regularnie wrzucasz materiały otrzymujące sporo głosów to zyskujesz coraz więcej miejsca. Do tego co jakiś czas odnawia się dostępne miejsce.

A co z głosowaniem? Każdy użytkownik ma "voting power" wyrażony w procentach co określa ile jego głos daje. Każdy głos redukuje naszą siłę o około 2% i z czasem nasze głosowanie nic nie daje. Dzięki temu nasz głos traci wartość i mniej wpływamy na platformę jak wykonujemy za dużo akcji. Na szczęście siła odnawia się o około 20% dziennie.

Społeczność


Jest wspaniała. Osoby, które zaprosiły mnie na steemit, często komentują i się udzielają. Cała społeczność jest tworzona i moderowana pod odpowiednimi tagami. Jest spora aktywność i zawsze ktoś napisze do nas. Można z innymi dyskutować na różne tematy. Warto spróbować, gdyż jest to też idealne miejsce na poznanie ciekawych osób.

Podsumowanie


Każdy z nas coś tworzy. Czasami zrobi zdjęcie, z którym leci na instagram. Ja lecę z nim na steemit. Pochwalić się i jak się spodoba innym to otrzymać za to wynagrodzenie. Posty piszę nie tylko na blogu: https://blog.patys.pl/ ale też na https://steemit.com/@patys/ Warto spojrzeć na alternatywne rozwiązanie social media. Można zawsze spróbować i wrzucać w obu miejscach.

Po więcej zapraszam do faq steemit: https://steemit.com/faq.html

Zapraszam też do subskrypcji email: https://blog.patys.pl/subskrybuj/

PS: Dziękuję, że pokazaliście mi steemit i mogę się udzielać oraz dyskutować z Wami

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Bardzo ciekawy artykuł, dla mnie szczególnie, gdyż jestem "nowy", i wciąż nie do końca wszystko kumam... Dzięki!😉

·

Steem to złożona platforma w porównaniu do bitcoina czy innych zwykłych coinów, dlatego na początku ciężko się odnaleźć. Jak się ogarnie podstawowe koncepty to już jest łatwiej. Polecam poczytać sobie faq. Jest tam wszystko fajnie wyjaśnione.

Bardzo czytelnie i przystępnie napisane.

Moja poprawka: mamy tylko 2 kryptowaluty, steem i SBD. Steem Power to także steem, tylko, że jakby "zamrożony" na koncie na dłuższy czas (ale za to dający możliwość decydowania, jak dzielić dzienną pulę wynagrodzeń).

Tutaj masz link do polskich tłumaczeń z bardzo przejrzystej serii edukacyjnej grupy @sndbox, tłumaczącej podstawy Steemita. Jest tam także jeden temat o naszych kryptowalutach, nazywa się portfel na Steemicie:

https://steemit.com/polish/@petecko/ilustrowany-poradnik-sndbox-a-linki-do-polskich-tlumaczen-1

Druga poprawka: prace nad Smart Media Tokens są chyba na ukończeniu, ale jeszcze nie można z nich korzystać. Napisz może tę cześć w czasie przyszłym, jako planowany następny duży krok w rozwoju blockchaina STEEM?

Trzecia poprawka: nie obiecuj nikomu zbyt szybko "dużych wynagrodzeń". Z czasem, gdy wyrobisz sobie markę, kwoty zaczynają powoli rosnąć, ale trzeba pisać dużo i rzetelnie, i ciekawie.

P.S.
Bardzo się cieszę, że dobrze się u nas czujesz. Zastanawiam się, gdzie POZA Steemitem można by ten tekst wysłać, bo on ładnie wprowadzałby kogoś, kto potrzebuje wyjaśnień "od zera"..?

Chociaż są tu użytkownicy wiedzący 10 x więcej niż ja, i może oni będą bardziej wymagający. Poczekaj parę dni na więcej poprawek i opinii.

·

Hej,
Wiem że są dwie tylko łatwiej tłumaczyć dla osób kompletnie nie w temacie, a taki był target. Zresztą "odruchowo" tak się to czuje. Dla mnie to rodzaj smart contract a dla innych to jest oddzielne krypto.

Rzeczywiście mój błąd z Smart Media Tokens, nie zauważyłem notki na dole. W whitepaper (bardzo fajny i świetnie opisany - polecam innym firmom jak robić whitepaper) mają wstawki kodu i w ogóle to myślałem że już skończone jest :)

Nie obiecuję. Zresztą liczę na ludzi mądrych, którzy przyjdą i wiedzą że trzeba zapracować na uznanie. Powoli do przodu, a nie od razu liczyć na miliony.

Postowałem i udostępniałem to na facebooku jako miejsce do kreatywnej pracy, możliwości zastąpienia reklam na swoich blogach, gdyż stąd byłoby wynagrodzenia oraz jako wejście w świat krypto bez giełd, koparek itd - tylko za naszą pracę.