Jestę Steemianę - Część 4. Witaj portfelu. Co tu tak pusto?

in pl-artykuly •  3 months ago  (edited)

W dzisiejszym odcinku nadal nie będzie romantycznie. Będzie trochę nudnych faktów, które jednak musisz chociażby ogólnie przyswoić.

Kasa, kasa, kasa
Jestem realistą i wiem, że nie zainteresowałeś się kryptowalutą STEEM dlatego, że jesteś hipterę (jakieś dwa+ lata za późno). Nie założyłeś również konta na steemit.com dla idei. Nie chcesz walczyć z kapitalizmem i banksterką. A już prawie na pewno nie założyłeś konta dlatego, że coś ci gra w duszy i musisz to z siebie wyrzucić. Prawdopodobnie są lepsze (wygodniejsze/popularniejsze) platformy blogersko/vlogerskie do tego celu stworzone i może nawet łatwiej się tam wybić.
Jesteś tu dlatego, że ktoś ci powiedział, że na tym Stimicie, to... że to, to jest taki facebook, tylko że za lajki dostaje się tu kasę. C’nie? No i w gruncie rzeczy może to i prawda.

... Więc zajrzyjmy do twojego portfela.

road-1030888_960_720.jpg
źródło:https://pixabay.com

Przede wszystkim.

Portfele na steemit.com (a właściwie w Blockchainie Steem) są publiczne.
Jak niektóre domy.
I każdy może je przeglądać. I bardzo dobrze, że może.

Nie podoba ci się? Usuń konto.

Żart!
Nie da się usunąć konta Steem, ha!
Tego co zostało zapisane w blockchainie, nie można usunąć.
Ale możesz komisyjnie spalić hasła i zapomnieć o koncie.

Na początku przeglądanie czyjegoś portfela wydaje się być niewłaściwe
(że takie faux pas - francuzem zajadę).
Czujesz się jakbyś bez pozwolenia szperał komuś w szufladzie albo w szafie. Ale po jakimś czasie staje się to normalne. Pewnie są też tacy, którzy nawet to lubią.

Ja się z tym czuję ok, bo wiem, że mój portfel również można przepatrzeć na wylot. Proszę bardzo - nie mam nic do ukrycia.

W dobie Internetu jest to całkiem solidna metoda weryfikacji osobnika, z którym masz po raz pierwszy do czynienia. Szybko możesz sprawdzić podstawowe informacje na temat konta Steem zaglądając do jego portfela.

Bo przecież nie będziesz miał raczej zaufania do ludzika, który założył konto dwa dni temu i ma znikomą reputację, zero kasy na koncie, a chce z tobą robić jakiś interes?

Za to koleś który zainwestował lub jeszcze lepiej - zarobił parę tysięcy STEEM, który ma konto od wielu miesięcy i systematycznie publikuje lub komentuje... No cóż, to jeszcze o niczym nie świadczy, ale to już nie jest byle kto i warto go wziąć pod uwagę.

W ten sposób możesz również ocenić jak bardzo można dane konto werbalnie obrazić, nie narażając się na krwawy odwet za pomocą zdalnie kierowanej flagi.

Teraz będzie dygresja

W blockchainie niczego nie ukryjesz, możesz jedynie zasypać niewygodną informację dużą ilością innych danych - zrobić szum informacyjny. Ale to spowoduje tylko tyle, że zostaniesz uznany za spamera. I koniec końców stracisz wiarygodność, tak, czy inaczej.
Właśnie w zeszłym tygodniu i trochę wcześniej byliśmy świadkami takiej sytuacji.

Panowie Fulltimegeek i Themarkymark mieli jakieś nieporozumienie, na tle finansowym. Do tego włączył się jeszcze wspomniany w poprzedniej części Bernie, no i wspólnie razem zasyfili pół blockchainu totalnie niepotrzebnymi spamowatymi komentarzami przyprawionymi flagowaniem. Przy okazji zobaczyłem kilka nowych, odkrywczych (dla mnie) metod jak można utrudnić ludziom życie na Stimicie.
I tyle z tego pożytku.
Początkujący Steemianie mogli czuć się trochę skonfudowani widząc znikające i pojawiające się komentarze i obrazki pod różnymi postami.

Raczej nie chcę zajmować stanowiska kto ma/miał rację, ponieważ (mam to w dupie) nie znam wszystkich faktów, ale… trochę zajmę.

Tak na marginesie, głosuję na Themarkymarka - jako witnessa/delegata, ponieważ uważam, że postępuje prawie, a przynajmniej nie widzę nic lewego. Nie jestem bezstronny. I w’ogle, to co ja tam wiem?

FTG miał pretensje, że TMM nie chciał mu promować swoim bid botem jakiegoś (jego zdaniem) spamerskiego postu, a FTG cośtam cośtam, jakieś śmieszne ilości STEEM poszły się walić, bo cośtam, cośtam, albo cośtam…. Złodzieje!! Kurwaaa!!! Aaaaaaaa!!!!! Kręcimy Małysza!!!!!
A nie, to nie ten portal.

Wydaje mi się, że Themarkymark starał się najdłużej jak można zachować cierpliwość, przedstawiał rzeczowo swoje racje i wykazywał absurdalność zaistniałej sytuacji, ale w końcu wszystkim zaczęły puszczać nerwy i ja to rozumiem. I szanuję.

Bernie nie zawiódł i wykonał kawał solidnej roboty. Nie ma to, tamto. Jeśli chcesz kogoś obrazić, zniesławić, zastraszyć, zdominować i zrobić mu wirtualny t-bagging - Bernie jest właściwą spluwą do wynajęcia. Miałem ubaw po pachy oglądając pojawiające się i znikające komentarze z niewinnymi obrazkami popcornu. Czysty surrealizm. A nawet dadaizm.

Trochę jednak głupio, że nawet poważny witness może dać się wciągnąć w taką breję, z której trudno wyjść z czystą twarzą. Ale trzeba przyznać, że nawet posprzątali po sobie i już nie widzę spamu przynajmniej pod moim postem:
https://steemit.com/pl-artykuly/@dwiesiekiery/jeste-steemiane-czesc-3-a-imie-jego-czterdziesci-i-cztery
!popcorn gif już nie znika i nie pojawia się naprzemiennie - po prostu jest.
I chyba już się ta/ten flagwar zakończył/a, przynajmniej do następnej/go :)

sd.png

Koniec dygresji

No i fajnie!

Gdzie byliśmy?

Podsumujmy. Wszystko jest widoczne.
Każda nasza działalność, każda transakcja.
Bo pisanie posta, upvotowanie, komentowanie, itd to w gruncie rzeczy są transakcje, za które się płaci w ten czy inny sposób (tutaj zużywasz swój dzienny bandwith). To co zostało zapisane w blockchainie - tego już nie zamalujesz. Ale można przypudrować. :)
To jest blockchain właśnie. Jest jak amelinium.

Na szczęście nikt nie będzie wiedział co i komu przeglądałeś w blockchainienie, więc jeśli regularnie czyścisz historię przeglądarki, to jesteś w miarę bezpieczny, chyba...
Ale o tym kiedy indziej.

Zakładam, że wiesz gdzie kliknąć, żeby zobaczyć swój albo czyjś portfel, prawda?

Podpowiadam: tam gdzieś u góry po prawej.

I co my tam mamy?

Steem

to taka “normalna” kryptowaluta, której kurs waha się jak to w świecie kryptowalut.
Zalety Steem:

 • Nie ma opłat za transfer pomiędzy kontami Steemowymi (zero fee)
 • Transfery są relatywnie szybkie
 • Można go zamieniać na inne kryptowaluty i z powrotem na wielu giełdach (ja właściwie używam takiego, tak jakby, natywnego kantora https://blocktrades.us - jest toto szybkie, poręczne, niezawodne, ma niskie marże. Nie ma co kombinować, ale jak chcesz i znajdziesz coś lepszego, to zamieniaj gdzie chcesz, i nie zapomnij pochwalić się na blogu, co gdzie i jak :)...

Trochę nie po kolei:

Jest jeszcze coś takiego jak Steem Dollar (SBD).

W gruncie rzeczy to również zwykła kryptowaluta, którą można zamienić na inne kryptowaluty, a także po prostu wymienić na zwykły Steem.
Po co ten Steem Dollar w ogóle jest?
W zamyśle twórców miał być zawsze w okolicach ceny zwykłego amerykańskiego dolara USD, aby łatwiej było sobie chyba uzmysłowić ile się ma kasy na koncie. Generalnie kurs SBD utrzymuje się w okolicach 1 USD , ale w praktyce potrafi się nieźle wahać i bywało, że osiągał wartość kilkunastu USD.

Niektórzy wolą używać w rozliczeniach SBD, inni wolą zwykły STEEM. Generalnie nie ma to większego znaczenia, ponieważ SBD ma takie same zalety jak ww Steem, a obie kryptowaluty są tak samo wymienialne względem siebie i innych coinów. Którego coina będziesz częściej używał, twoja sprawa.
Wadą SBD jest jego podobieństwo w nazwie do dolara amerykańskiego (USD) i czasem bywają nieporozumienia podczas przeliczania kwot :)

Co to jest Steem Power (SP)?

W gruncie rzeczy jest to po prostu kryptowaluta Steem, tylko że zainwestowana, czyli tak trochę zamrożona na wydzielonym "subkoncie". Brzmi poważnie, ale w rzeczywistości widzisz to jako osobną porcję STEEM którą zarządza się i która rządzi się trochę innymi zasadami. Im więcej masz STEEM zainwestowanego jako Steem Power, tym twoje konto, twoje działania, mają większy wpływ na to co się dzieje na w blockchainie Steem.
Na przykład, im więcej masz SP, tym:

 • Twój upvote/flaga są więcej warte/silniejsze
 • Twoje wynagrodzenia kuratorskie są większe
 • Ilość dzienna twoich transakcji w blockchainie jest większa (większy Bandwidth)
 • Generalnie jesteś poważniej traktowany/a przez innych świadomych Steemian

Steem Power które masz w swoim portfelu, możesz sobie wypłacić zamieniając na zwykły Steem (czasem zwany Liquid Steem) i ten Steem możesz sobie dowolnie przelewać na inne konta, zamieniać na inne kryptowaluty i ostatecznie wypłacić jako złotówki, czy inne dolary. Przy czym uwaga: nie możesz wypłacić sobie całego SP od razu - można to zrobić w trzynastu transzach w odstępach tygodniowych (w procesie zwanym Zmniejszaniem Mocy czyli Power Down).

js-zm1.jpg

js-zm.jpg

No, tak to sobie zaprojektowano i trzeba z tym żyć. Ma to głębszy sens, głównie chodzi o to, żeby trochę spowolnić możliwość spekulowania walutą STEEM, albo np panicznego wyprzedawania...

Kolejna uwaga: Żeby sensownie móc działać na steemit.com (i w ogóle w blockchainie Steem), musisz posiadać chociaż trochę SP. Dlaczego? Ponieważ od ilości posiadanego SP zależy, ile dziennie możesz wykonać działań/transakcji.

Od ilości posiadanego SP pośrednio zależy, ile możesz dodać postów dziennie, ile razy je możesz edytować. Przy małej ilości posiadanego SP niewiele można podziałać. I trzeba czasem odczekać dobę albo więcej, żeby móc opublikować kolejny post.

Głupie, nie?
No nie do końca.
To takie zabezpieczenie antyspamowe. Na opisaną wcześniej wojnę flagową nie każdy może sobie pozwolić - Trzeba mieć duży Bandwidth. Początkujący Steemianin z niewielką ilością SP > a co za tym idzie z niewielkim Bandwidth może wykonać niewiele operacji na dobę.
No i dobrze. Początkującemu raczej nie jest taka możliwość potrzebna, A chcesz więcej publikować lub dokonywać więcej transakcji na dobę? Zainwestuj w SP.
js-sas.jpg
To takie proste.

Taka ciekawostka. Kiedy zakładasz konto przez interface steemit.com. Zostaje ci oddelegowana pewna ilość SP dokładnie obecnie jest to 15 SP ( widać to jako +XX wartość w nawiasie pod faktyczną ilością posiadanego SP).

js3delegacja.jpg

Chodzi o to żebyś od razu mógł w miarę sensownie zacząć blogowanie, mając coś na start. W chwili kiedy coś zarobisz albo na twoje konto zostanie przelana jakaś ilość SP, ilość oddelegowanego SP zostanie skorygowana o tę właśnie ilość. Jeśli zarobisz lub przelejesz sobie na konto więcej niż 15 SP, całość delegacji zostanie cofnięta i będziesz mógł używać tylko swojego własnego SP.
Delegacja powyższa to znak dobrej woli od firmy Steemit, Inc. i prawdopodobnie ten “zwyczaj” może się w każdej chwili zmienić. Więc, należy z niego korzystać, cieszyć się nim, ale nie należy liczyć, że będzie wiecznie.

Delegacja Steem Power to nic innego jak wypożyczenie pewnej ilości SP innemu kontu. Delegujący może zdecydować ile i na jaki okres pożyczyć komuś SP. Delegujący może też w każdej chwili wycofać tę pożyczkę jeśli ma taką ochotę.
Ale to zabawa dla bardziej zaawansowanych - początkujący Steemianin nie ma raczej potrzeby wypożyczać komuś SP bo najpewniej sam ma i tak za mało :)

Jeśli założysz konto gdzie indziej niż na www.steemit.com, najczęściej okaże się że masz 0 SP na koncie i aby zacząć funkcjonować w blockchainie, musisz sobie jakąś sensowną ilość ( np właśnie 15) przelać albo poprosić kogoś, aby ci na jakiś czas oddelegował trochę SP.
Tak w ogóle to delegowanie SP to bardzo ciekawy temat.
Ale o tym kiedy indziej.

Idziemy dalej.

Oszczędności

 • mało kto tego w praktyce używa. Ale ma swoje przeznaczenie. W założeniu jest to takie subkonto na które możesz przelać środki tak, żeby były trochę bezpieczniejsze, w razie gdyby Twoje konto zostało zhakowane i przejęte. Wypłata środków z tego konta nie może być natychmiastowa. Proces wypłaty następuje po 3 dniach od zlecenia i tyle masz czasu na odzyskanie konta. Zawsze to jakieś zabezpieczenie.

Szacowana wartość konta

 • to mniej więcej tyle są warte wszystkie łącznie środki na twoim koncie i uwaga, ta suma jest podawana w USD czyli w amerykańskich dolarach. Do sumy nie wliczają się wynagrodzenia autorskie i kuratorskie młodsze niż tydzień bo, jak pewnie wiesz, wynagrodzenia są kalkulowane z tygodniowym opóźnieniem.
  Wygląda to na prostym przykładzie tak:

Publikujesz post.
Przez najbliższy tydzień post zbiera upvoty.
Po tygodniu suma wartości wszystkich upvotów (oraz downvotów, czyli flag) jest pomniejszana o opłatę kuratorską (w przybliżeniu jest to 25%, ale różnie z tym bywa, bo na ostateczny podział wpływa mnóstwo zmiennych).
No i wynik tej operacji możesz sobie odebrać w portfelu. (na tym przykładzie jest tylko SP, ale zdarza się często że część wypłaty jest w SP, część w SBD, a część w STEEM.)

js2-ow.jpg

Offtopic:

A tak w ogóle to pilnuj swoich haseł i nie wklejaj ich byle gdzie! W blockchainie Steem jest kilka rodzajów/poziomów haseł zwanych kluczami, które to klucze pozwalają na autoryzację różnego typu działań/transakcji (publikacja, przelewy, delegacja itp. ale o tym kiedy indziej :))
Do codziennego publikowania i upvotowania posting key powinien wystarczyć.
Zastanów się 3 razy zanim wkleisz gdzieś jakieś swoje hasło o wyższym poziomie autoryzacji.

No i na dole jest jeszcze

Historia.

Tutaj widać co się ostatnio działo w portfelu, ale są to takie podstawowe, okrojone dane na temat transferów. Są tam informacje ile komu przelałeś lub otrzymałeś + ew. Notatka.

Tak jest na steemit.com. W innych aplikacjach takich jak Busy czy Partiko są analogiczne informacje, a nawet więcej.

“Historia” to również miejsce w którym dostaje się trochę spamu.
Typowym spamem jest:

data,Received 0.001 STEEM from @nazwaspamera+notatka/memo: “hej właśnie zauważyłem że lubisz wydawać pieniądze, a trochę dostałeś od @blocktrades, to może się skusisz i dasz mi trochę? Mam mnóstwo folołersów którzy cię kochają kiedy im każę. Dej trochę mam horom curke.”

Nie czuj się niczym zobowiązany za tę darowiznę:)
Ponieważ Steemit nie ma wbudowanego komunikatora, to poza komentarzami pod postem jest to najpewniejsza metoda dotarcia z informacją do każdego konta. To tanie i proste: robi się przelew za 0.001 STEEM czyli praktycznie za nic i w memo wpisujesz, co ci się żywnie podoba.
js4 transfer.jpg
Ot i wszystko. Na 99% robią to boty, więc jeśli nie zareagujesz, to nie zranisz ich uczuć. Nawet nie musisz dziękować. Lepsze to niż ulotki w skrzynce na listy, bo nie musisz ich utylizować.

Co mamy jeszcze ciekawego do przeszperania? Sekcja która faktycznie nie jest w portfelu ale żeby się nie rozdrabniać omówię ją szybko:

Komentarze, odpowiedzi, i nagrody- w tym kuratorskie i autorskie.

Po tym można ocenić aktywność danego konta. To czy lubi coś publikować od siebie, czy też raczej woli komentować i wdawać się w dyskusje. I jak często to robi. I czy lubi przeklinać.

Bez logowania się, o wiele więcej o dowolnym koncie można się dowiedzieć wchodząc na strony takie jak:

https://steemd.com/@dwiesiekiery <-moja ulubiona
https://www.steemnow.com/@dwiesiekiery
https://steemblockexplorer.com/@dwiesiekiery

Aby popatrzeć sobie na inne konta wystarczy zmienić nazwę po znaku @ na taką, jaka cię interesuje.

Jeśli znacie podobne strony to wrzućcie w komentarzach, niech ludzie wiedzo.

Bardzo ciekawego linka dostałem ostatnio od @bowess (dziękuję)
http://steemreports.com
Można sobie tam całkiem szczegółowo popatrzeć kto, komu, co i kiedy.
Nie zawsze wszystko działa, ale to co działa, jest bardzo ciekawe :)

I to tyle jeśli chodzi o portfel.

Jeśli masz jakiegoś znajomego na Steemie - potrenuj sobie robienie przelewów pomiędzy kontami. Są darmowe (te przelewy), więc wiesz… Zanim zaczniesz wysyłać większe ilości. Obczaj sobie, co i jak. Potrenuj też zamienianie walut w @blocktrades (uwaga, są pobierane opłaty za zamianę), chyba że masz jakieś inne źródło STEEM to wtedy, nie :)

Disclaimer:
Po co to w ogólę piszę? Przecież można to wszystko wygóglać, bo zostało opisane wcześniej.
Odpowiadam. Piszę bo mam taką potrzebę wewnętrzną. Nazwijcie to grafomanią. Jeśli nie spełnię się w tym, to kto wie? Może zapuszczę wąsik i grzywkę? Wywołam 3 wojnę światową?
Opisuję to, co moim zdaniem jest potrzebne na start i jest to mój punkt widzenia.
Można mieć inny.
Albo kilka®.

®Jakby coś, to mogę mieć namiar na ciekawego psychiatrę. Jest kapłanem Kościoła Latającego Potwora Spaghetti. A to już o czymś świadczy.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Tak naprawdę wszyscy jesteśmy tu tylko dla niego

<3

!tip 0.2

·

Ogłoszenie publiczne :)

Niektórych Steemian może dziwić ilość komentarzy pod moim postem. Niby jest 18 (a pewnie już więcej) a kiedy się wejdzie poczytać, to jest tylko jeden. No cóż, jest to efekt - ciąg dalszy wojny między panami FTG i TMM+BS. W tym przypadku wystarczy napisać !popcorn gdziekolwiek (powoduje to dodanie obrazka osoby jedzącej popcorn pod danym postem - bot jest czysto rozrywkowy i nieszkodliwy należy do TMM) natychmiast po publikacji obrazka boty ww panów zaczynają walczyć o to czy ten obrazek ma się pokazać czy może jednak nie.
Więcej widać jeśli się wejdzie tu : https://steemd.com/pl-artykuly/@dwiesiekiery/jeste-steemiane-czesc-4-witaj-portfelu-co-tu-tak-pusto.
BTW: Pod tym komentarzem również powinien pojawić się obrazek osoby jedzącej popcorn :) . Taka incepcja.

·

!dramatoken

·
·

There's not enough DRAMA to go around.

To view or trade DRAMA go to steem-engine.com.

·
·
·

Hmm, is the new bot one that lets me give drama tokens out to others?

·
·
·

^ Widzę, że sytuacja nabiera tempa :P

·

Twój post został podbity głosem @sp-group-up Kurator @julietlucy.

Congratulations @dwiesiekiery! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You got more than 10 replies. Your next target is to reach 50 replies.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

Are you a DrugWars early adopter? Benvenuto in famiglia!
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

🎁 Hi @dwiesiekiery! You have received 0.2 STEEM tip from @fervi!

@fervi wrote lately about: Podsumowanie Linuksowego (I Nie Tylko) Tygodnia (Tydzień 11) [2019] Feel free to follow @fervi if you like it :)

Sending tips with @tipU - how to guide :)