My todays shoots with Marika from Partynice / PL: Moje dzisiejsze zdjęcia z Mariką z Partynic

in photography •  7 months ago

English (Polski poniżej)

If you often visit my blog, you know that around week ago I uploaded some photos from racetrack at Partynice . I liked it so much that I decided to go there with Marika to make some simple autumn portraits.

Unfortunately, it was raining in the morning - but this time I decided to entrust forecasts saying that after 1pm o'clock it would clear up. I was also afraid that it could be quite cold, but it turned out that without the wind it was not so bad. Interestingly, such weather, although rather depressing, does not look so bad on portraits. All this thanks to the so-called soft light - clouds act like one big diffuser, scattering light on all sides, to such a degree that it's hard sometimes to find out which side the sun is shining from. This soft light is also very pleasant for most types of women's beauty, perfectly fills any unfavourable areas natural for the human face.

From my previous visit here, I knew what to expect and where to look for horses. As it turned out, they were very friendly and eagerly posed for photos. I think that I will try to visit them again - this time I have to have some carrot in exchange for their hard work. I also hope that they will not rub in the mud like this time, because unfortunately it is difficult to retouch the horse covered with wet soil. Pictures taken as usual with Canon 5d mk IV + Canon 85mm 1.8 + Marumi CPL. In case of detailed technical questions, I invite you to a comment section - in the meantime I would like to thank you for visiting my profile and see you next time :)

Polski

Jeśli uważnie śliedzisz mój blog to wiesz, że jakiś tydzień temu wrzucałem kilka zdjęć z toru wyścigowego na Partynicach. Na tyle mi się tam spodobało, że postanowiłem udać się tam z Mariką porobić kilka prostych portretów. Akurat miała ochotę na kilka zdjęć w jesiennych kreacjach więc idealnie się zgadaliśmy.

Niestety od samego rana padało, lecz tym razem postanowiłem zawierzyć prognozom, które mówiły że po godzinie 13 będzie się przejaśniać. Bałem się też, że może być dość zimno, ale okazało się, że bez wiatru nie było tak strasznie. Co ciekawe taka pogoda, mimo iż dość depresyjna to nie wygląda tak źle na zdjęciach portretowych. Wszystko to za sprawą tzw. miękkiego światła - chmury działają jak jeden wielki dyfuzor rozpraszając światło na wszystkie strony, do takiego stopnia że ciężko czasem znaleźć z której strony świeci słońce. Te miekkie światło jest też też bardzo przyjemne dla większości typu urody kobiecej, świetnie wypełnia wszelkie niekorzystne zagłębienia - naturalne dla ludzkiej twarzy.

Z poprzedniej mojej wizyty tutaj wiedziałem czego się spodziewać i gdzie szukać koni. Jak się okazało były bardzo przyjacielskie i chętnie pozowały do zdjęć. Myślę, że jeszcze nie raz spróbuję do nich zawitać - tym razem muszę mieć w pogotowiu jakąś marchęwkę w podzięce za ciężką pracę. Mam też nadzieję, że nie będą się taplać w błocie jak tym razem, bo niestety ciężko wyretuszować konia umorusanego mokrą ziemią. Zdjęcia robione jak zwykle zestawem Canon 5d mk IV + Canon 85mm 1.8 + Marumi CPL. W razie szczegółowych pytań technicznych zapraszam do komentarzy, tymczasem dziękuję serdecznie za wizytę na moim profilu i do zobacznia następnym razem :)

_O5A3620.jpg

_O5A3601.jpg

_O5A3327.jpg

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Piękna modelka i cudowne zdjęcia. Sesja udana. 👌

·

Dziękuję serdecznie za miłe słowa @lifestylebyjob :) Mam nadzieję obrobić jeszcze kilka z tej sesji jak tylko dam radę! uhm :)

·
·

W takim razie czekam:)

Hello @witkowskipawel, thank you for sharing this creative work! We just stopped by to say that you've been upvoted by the @creativecrypto magazine. The Creative Crypto is all about art on the blockchain and learning from creatives like you. Looking forward to crossing paths again soon. Steem on!